piątek, 19 maja 2017

Akademicki Festiwal Nauki w WSG Malbork

_____________________________________________
Dodano też dzisiaj - "Forum dobrych praktyk" - kliknij 
_____________________________________________



Oj działo się duuuużo! Gdy przybywszy na warsztaty CSR (ang. Corporate Social Responsibility – odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo)  omal się nie spóźniłem na to, co mnie tak interesowało. Czym w dalszej części tego wpisu z Państwem pragnąłbym się podzielić.

Zastałem bowiem tak wiele ciekawych stoisk i rzeczy wartych uwagi. Baa zaciekawione i uchachane od ucha do ucha  twarze młodych ludzi, że nie mogłem się oprzeć, aby temu nie poprzyglądać się baczniej. 

Więc, też fotograficznie dzielę się tym, com ujrzał. Na pewno wbiła mi się w pamięć ekipa prowizorycznego kosmodromu. Kosmodrom złożony z obsługi, pompki i kilku desek oraz wyrzutni z regularnością rozregulowanego zegarka namiętnie wystrzeliwał rakietę, ku uciesze zainteresowanych ...z założenia pewnie w … kosmos.




No niekoniecznie w kosmos, bowiem człon nośny i jednocześnie "satelitarny" raz za razem spadał regularnie do sąsiadujacego z placem prywatnego ogródka. Po czym zainteresowani dalszymi eksperymentami kosmicznymi dreptali wypraszając u właścicielki posesji(?) istotną część rakiety na powrót. Jak zdążyłem podsłuchać w projekcie dalszych działań ... za ... czekoladę. Gdyż tych nieplanowanych lądowań tam, okazało się nazbyt chyba wiele. 
Całością dowodził przesympatyczny typ w pilotce, goglach i „czerwonoksmicznych” butach, przy którym Szymon Majewski w swych reklamowych rolach, to za przeproszeniem i nie uwłaczając tu nikomu …  to Pikuś.    

Potem gonił mnie cybernetyczny smok lub pies z klocków Lego, kłapiąc paszczęką na lewo i prawo. Całe szczęście, że był pod kontrolą i na pilota, bo miałem szansę ucieczki. 

W późniejszym czasie mogłem zobaczyć fabrykę i "zgraję" sympatycznych budowniczych tych „smokopsów”. Byli tak zabsorbowani i pochłonięci budową, że nie zauważyli nawet czy im ktoś robi zdjęcia, czy nie. 


Szczęście, że organizatorzy/opiekunowie "fabryki" przyzwolili. Widziałem też „tłumy” przy drukarce 3D, przy innych urządzeniach i trenażerach. Pomiędzy butami pałętały się jeżdżące, zdalnie sterowane smartfonami i tabletami pojazdy. Nawet zdawało mi się, że przemknął mi ktoś z super nowością, która zaczyna absorbować młodych ludzi, jak ongiś moje pokolenie - kostka Rubika. Mowa tu o „spinnerze” łożyskowym obracającym się dziwolągu, takiej zabawce zręcznościowej. 







Działo się wiec bardzo dużo i smacznie - było "obowiązkowo" stoisko "chemiczno-mechaniczne" z watą cukrową. Dopinało to super zabawę, ale .... To nie tylko była zabawa, to był też prawdziwy festiwal wiedzy i edukacji, także dla dorosłych, baaa dla biznesu również. 

To dlatego mnie zainteresował jeden z warsztatów propagujących Praktyczne aspekty CSR. Dużo wcześniej pisałem o fundacji OBDS i ich etyce biznesowej,  realizacjach całego szeregu działań bardzo zbieżnych z tym co zawarte jest  postulatach CSR  - (kliknij tu i porównaj).

Ponieważ w trakcie Malborskiego Festiwalu Nauki odbywały różnorodne warsztaty w tym i dziennikarskie, nie byłem zdziwiony onajdując w skrzynce e-mail blogu, przesłanej notatki ze wspomnianego spotkania-wrasztatu. Którą to notakę cytuję w całości. Warsztat prowadziła osoba znana także z anteny radiowej (Radia Malbork), zajmująca się problematyką biznesu, etyki i wszelkimi położonymi blisko tematycznie aspektami. Mowa tu o Beacie Rychcik socjolog, coach`u i doradcy zawodowym z wykształcenia. 

***

"17 maja 2017r. w ramach Akademickiego Festiwalu Nauki w WSG Malbork, odbyły się warsztaty pt. Praktyczne aspekty CSR wg normy ISO 26 000. 
Spotkanie zostało zorganizowane przez malborską Fundację FILM,  a dotyczyło praktycznego wymiaru społecznej odpowiedzialności biznesu. 

Uczestnicy wzięli udział w dyskusji o korzyściach i problemach związanych   z siedmioma obszarami normy tj. ład organizacyjny, Prawa Człowieka, aspekty pracownicze, środowisko, etyka biznesu, klienci i rozwój społeczny. 
Podczas spotkania zostały zaprezentowane strony www. firm malborskich, które podjęły się już wdrażania normy - istotą CSR jest bowiem szeroko rozumiane komunikowanie swoich działań społeczeństwu. 



Uczestnicy warsztatów byli zgodni co do tego, iż współpraca biznesu  z organizacjami pozarządowymi i administracją publiczną sprzyja realizacji projektów społecznych i przynosi korzyści każdej ze stron.

Uczestnictwo w warsztatach doradcy burmistrza ds. inwestycji jest dowodem na właściwe rozumienie przez włodarzy miasta, iż strategia CSR ma ścisły związek z działalnością inwestycyjną. Spotkanie poparła także Pani Joanna Reszka - dyrektorka PUP w Malborku, która na co dzień przyczynia się do aktywizacji społeczności lokalnej.

CSR (ang. Corporate Social Responsibility) – odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo."

Trzeba przyznać, że temat ciekawy i godny szczegółowych omówień. Bowiem zarówno certyfikaty CSR jak i przynależność do elitarnego OBDS zmieniają i pokazują społeczną, ludzką twarz biznesu i przedsiębiorców którzy są nierozerwalną częścią lokalnych i nie tylko lokalnych społeczności, stanowią o ich rozwoju i dążeniu do dobrobytu wszystkich członków wspólnego środowiska

Krzysztof Hajbowicz




 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz