Spotkanie
.
W małej sali konferencyjnej Urzędu Miasta, na drugim piętrze, gdzie często przeprowadzane są robocze spotkania - tym razem odbyło się poświęcone wsparciu ekonomii społecznej (wtorek, 18 lutego, w godzinach południowych). Jak to urzędnicy myślący projektowo i często tak nazywający, co zwykły śmiertelnik nie mający na co dzień z takim sposobem pojmowania (rzeczywistości unijnej, projektowej, "grantobiorczej") - do czynienia słysząc to, najmniej podnosi brwi ze zdziwienia.

Mówiąc innym językiem; było to potrzebne spotkanie aby poustalać co mogą sobie zaoferować, w czym znaleźć wspólną drogę działania; Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej jeden z czterech działających w województwie pomorskim i samorząd, administracja oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Jak się okazało w trakcie rozmów, że dążenia są kompatybilne i wpisują się stronom rozmów m.in w statuty, treści planowanych działań projektowych, etc.
Poruszano kwestie uaktywnienia chęci i zarazem tego co stoi na przeszkodzie tworzenia struktur np. w tworzeniu spółdzielni socjalnych.

Potrzeba więcej edukacji, więcej pracy, by odczarować mity i przede wszystkim odjąć strach przed działaniami w ramach ekonomi społecznej.
Po prostu nauczyć jej rozumienia i takiego poczucia, że to my mieszkańcy, obywatele jesteśmy u siebie a nie w gościnie.
W tej materii jest wiele do zrobienia, ale i na poziomie ustawodawcy. Potrzebna chociażby nowelizacja dalej idąca niż proponowane projekty m.in ustawy o spółdzielniach socjalnych. Można odnieść wrażenie, że i ci w ławach Sejmu, niekoniecznie wiedzą wszystko, albo się boją czegoś - co w wielu krajach UE mając inne podstawy prawne działa i działa z powodzeniem.

- powiedziała dla blogu "Lokalna Gazeta Obywatelska" - Małgorzata Święcka przedstawicielka Nadwiślańskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej.
- Działania nasze mają na celu: pozwolić ludziom na rozwój i przedsiębiorczość, przedsiębiorcą dać możliwość realizacji założeń CSR i pozyskać pracowników, a dla NGO - sów (organizacji pozarządowych. Przyp. red) dostęp do zadań zleconych płynących z samorządów.
Spotkaliśmy się by nawiązać współpracę. Spotkaliśmy się, bo projekt NOWES i Projekt Rewitalizacji Miasta wydają się kompatybilne. NOWES oferuje swoim odbiorcom oprócz wsparcia finansowego na utworzone stanowiska pracy i wsparcie półroczne na opłacenie ZUS, także usługę marketingową i księgową dla powstałych przedsiębiorstw, a dla ich liderów i pracowników szereg wsparcia doradczo-motywacyjnego i coaching. Już wkrótce zapraszamy na szkolenia: dotyczące zakładania i funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych, na szkolenia dotyczące prezentacji i marketingu, fundraisingu i klauzul społecznych.
A osoby, które czują w sobie siłę, czy to koordynacji czy umiejętności przewodzenia zapraszamy do Szkoły Menedżera Ekonomii Społecznej, której pierwsza edycja już na jesień - dodała.
Więc cóż, wypada i trzeba, by tylko życzyć wszystkiego aby zaiskrzyło, zadziałało i przyniosło wymierne korzyści ludziom w naszych w środowiskach.
By nie poszło w powietrze i się nie rozmyło tylko w słowach deklaracji. Bowiem wtedy, byłoby coraz trudniej przekonywać wszystkich, że jesteśmy u siebie i razem wspólnymi siłami, możemy uczynić wiele dla naszych habitatów, dla siebie i naszej małej ojczyzny - Malborka.
BANWI
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz