wtorek, 12 listopada 2019

Mieszkańców Malborka oblicze własne

Galeria fotografii mieszkańców i gości Malborka z szacunkiem i podziękowaniami! Za to m.in, że sercem i swoimi postaciami pokazali jak razem potrafiliśmy świętować Wszyscy bez wyjątku. Chapeau bas! Wobec takich postaw i za życzliwość, za uśmiechy - którymi potrafiliśmy obdzielać się nawzajem. Czego Państwu i sobie życzymy i marzymy o tym, aby one stały się naszą codziennością. 

Czyli jak obchodziliśmy święto niepodległości

.
Ongiś, bodaj w warszawskiej galerii Zachęta (Narodowa Galeria Sztuki) niesłychaną popularnością cieszyła się wystawa zatytułowana "Polaków portret własny". 


A tak się zaczynało. Malbork przed godziną dziewiątą.
Okolice kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
.
A było to jeszcze za czasów niebytu mediów społecznościowych, Facebooka i takich podobnych rzeczy. 
Na końcu wystawy wisiało wielkości portretu ... lustro. 
W nim każdy zwiedzający mógł się przejrzeć i skonfrontować ze swoim obliczem. 
Mógł poddać refleksji, to co widział, podziwiając style, rodzaje i sposoby artystycznego patrzenia i wizji Polaków. 
Jakimi postrzegali ich artyści, jacy są, jacy chcieli by być, czy takie inne.

Nie pretendujemy, aby dorównać twórcom tamtego warszawskiego projektu. 
Natomiast nie ukrywamy że zainspirował on nas. 
Przypatrywaliśmy się podglądaliśmy oczyma naszego fotografującego oraz obiektywu, lustrami aparatu i matrycy - jacy jesteśmy, jacy byliśmy w tą 101 rocznicę uzyskania niepodległości.

Jak świętujemy, jak dzielimy się otwartością, uśmiechami i ciepłem serc.  Czy szczerze czy na selfie pokaz teatru sekundowego - to już nasze słodkie tajemnice. 
Prezentując zdjecia chcemy raz jeszcze wszystkim podziękować, za to może niekoniecznie udolne ogarnięcie zjawiska. 
.
Ale mające na uczulić, wzbudzić do refleksji i odpowiedzi na kilka istotnych pytań. 

Pytań tak ważnych w dzisiejszym czasie. Pytań na które muszą odpowiedzieć sobie wszyscy dorośli, a nasze dzieci być może zapamiętają te historyczne bądź co bądź chwile. 

Czego sobie i Państwu życzymy zapraszając do obejrzenia takiej ilości zdjęć. Baa i jeśli starczy sił - do przeczytania wyjaśnień i swoistych komentarzy.
BANWI
Zdjęcia wszystkie z tych publicznych uroczystości, tych momentów bycia tu i teraz są oczywiście Państwa. Wykorzystujcie je więc, upubliczniajcie, przesyłajcie znajomym - wszak to nasz wspólny czas - zatrzymany (dla przyszłości) wszak w kadrze! 
A mówili nam w szkołach na fizyce - że czasu nie mozna zatrzymać ....   


Zaczęło się uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny. Liturgię uświetniał chór "Lutnia" pod batutą Bożeny Belcarz. W nawie kościoła pw.  Matki Boskiej Nieustającej Pomocy stały poczty sztandarowe służb, instytucji i organizacji działających i mających swoje siedziby w Malborku. 

Oddział żołnierzy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego wraz pocztem ich sztandaru i Orkiestry Big Band Blue z Szemud przemaszerowali na tego dnia wolny od samochodów parking przed Starostwem Powiatowym, z nieco zmienionym obliczem na potrzeby inscenizacji historycznej "Czas Patriotek". 
.
Od tego momentu działo się wiele i to za sprawą wielu - których Państwu jeśli by wymieniać, to penie i tak nie zdołamy. A znacie Ich, ich działania i pomysły zawsze pozytywnie i artystycznie zaskakujące.  Od grupy teatralnej "Dwa słowa" począwszy poprzez rekonstruktorów i aktorów zgromadzonych przy osobie i pomysłodawcy wydarzeń tego typu w mieście - Apoloniusza Zachary. Pewnie kogoś pomijamy, wiec najmocniej składając szczerze przeprosiny. 

Potem odbył się przemarsz w kierunku Pomnika Armii Krajowej. Tam po przemówieniu burmistrza Marka Charzewskiego, wspólnej modlitwie, apelu poległych i salwie honorowej składano wieńce i kwiaty (pod kamieniem Żołnierzy Wyklętych również, nieco później). Całość marszu niepodległościowego zakończył cały "pakiet" zdarzeń przy placu Kazimierza Jagiellończyka. Były czas na rodzimą malborską poezję,  wspólnie odśpiewanie hymnu narodowego, wspólne również odtańczenie poloneza wraz tancerzami zespołu Anetty Ciok z Klubu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, w miedzy czasie odbywały się biegi najmłodszych uczestników Biegu Niepodległości, Piknik na parkingu gdzie mozna było zobaczyć, ba i nie tylko sprzęt wojskowy, służb miejskich, i rekonstruktorów Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Marienburg 152 IR , wypić ciepłą herbatę, obejrzeć wystawę Muzeum Miasta Malborka przed jego budynkiem od strony ul. Kościuszki, wystawę zatytułowaną „Rówieśnicy Niepodległej”. Etc. etc. etc.
Więcej znajdziecie Państwo przeglądając teksty i zdjęcia np. na stronach https://malbork.naszemiasto.pl/wydarzenia/ oraz np. https://www.facebook.com/MalborkMiasto/
BANWI, M.Ł, i inni


 

 
 
 


  


 


 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza