piątek, 5 kwietnia 2019

Wiedza

Po co ... wiedzieć?! 

.
Wiedza działa tak, że pozwala nam zrozumieć otaczający nas świat. W miarę rozwoju wiedzy dowiadujemy się często, że trudne dotychczas rzeczy stają się możliwe. 

Więc jak ktoś w ogóle mógłby wątpić, że warto wiedzieć więcej? Otóż im więcej zbieramy informacji, tym na więcej pozornych sprzeczności trafiamy. 

Weźmy prosty przykład: Słońce. Z jednej strony Słońce może być zdrowe dostarczając nam witaminy D, z drugiej może powodować niekorzystne zmiany genetyczne w skórze. 

Co zatem robić – opalać się, czy unikać Słońca? Wiedza poszerza nam horyzonty, zatem obydwie te tezy wydają się być możliwe do obrony. 

Na pewnym etapie musimy jednak poszukiwać odpowiedzi na pytanie: „co jest najważniejsze„, a nie „co jest możliwe”.

Czy taka zmiana sposobu myślenia o wiedzy jest łatwa? 


Nie, ale z pewnością jest potrzebna, abyśmy mogli podejmować efektywne decyzje. Dochodzimy zatem do ciekawej konkluzji, gdyż wygląda na to, że wiedza aby była możliwa do efektywnego wykorzystania potrzebuje więcej wiedzy. 

Najbardziej efektywnie byłoby zatem wiedzieć wszystko 

Czy to jest możliwe? Na pewno możliwe i ważne jest wiedzenie jak najwięcej. Czeka nas zatem dużo pracy, którą musimy włożyć w zbieranie doświadczeń, łączenie faktów i przeglądanie statystyk. 

Być może części z potrzebnych danych, nikt jeszcze nie stworzył zatem nie wykluczone, że sami będziemy musieli zainspirować bądź przeprowadzić badania, które dostarczą nam potrzebnych wyników. 

Na szczęście można dzisiaj powiedzieć, że tworzymy więcej danych, niż jesteśmy w stanie przetworzyć, dlatego najważniejszą rzeczą wydaje się być opanowanie umiejętności ich szybkiego odszukiwania i przyswajania. Im lepsze decyzje na wejściu, tym lepsze decyzje na wyjściu.

Nie jest więc czymś złym zdobywać wiedzę


Uczyć się, poszerzać horyzonty. Niestety jest wielu ludzi, którym podnoszenie wiedzy wśród innych współbratymców - przeszkadza.  Obnaża na przykład ... ich niewiedzę, brak kompetencji, torpeduje ich manipulacje. Zabiera im  obszar, w którym mogli swobodnie brylować i mamić. Wiedza generalnie nie stoi w sprzeczności ani z religią, ani czymś co nazywamy dobrem. Ci którzy, chcieliby zatamować potok wiedzy, tak naprawdę są za cofaniem społeczności, ludzkości w rozwoju. 

Wszelkie argumenty, które wytaczają przeciwko - mają zabrać lub utwierdzić w mitach, stereotypach, ułudzie, lub nieprawdziwych przekonaniach. By posiąść wiedzę trzeba się uczyć i w miejscach gdzie nie znajdują się, ci którzy wciskają nieprawdę i kit. A jak to rozróżnić ... W pewnym sensie, to nie jest takie wcale aż skomplikowane. Wiedza uczciwie - poddaje się weryfikacji, dowodom, itp. Wystarczy chcieć.  Ale to długi temat i na kiedy indziej.

ABAH & z materiałów na temat wiedzy jako takiej, cytowane m.in z trainbrain.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz