czwartek, 20 grudnia 2018

Spotkanie opłatkowe w stowarzyszeniu abstynenckim "TU i Teraz"

Abstynencki opłatek

.
Popularnie zwane spotkaniem wigilijnym i takim w istocie było, chociaż do Wigilii Bożonarodzeniowej, jeszcze trochę dni.


Niemniej jak w innych miejscach takie spotkania mają miejsce - to cząstka naszych przyzwyczajeń i tradycji. Pięknej tradycji o której czasem zabiegani zapominamy skąd, jak i dlaczego.Wkrada się w nasze życie nieuchronnie i nieustannie postawa konsumpcyjna do potęgi entej. Kiedyś ograniczona możliwościami posiadania i zdobywania (za czasów PRLu) a teraz hulaj dusza podyktowana maksymalizacją wy wydrenowania naszego portfela przez handlowców i bankowców. 

Moda kapitalistyczna przyszła z ukochanego przez nas ongiś "Zachodu" teraz świeci triumfy ("mordując" bez pardonu ostanie reduty rodzimej, narodowej tradycji)*1

Boże Narodzenie jednak, pomimo biegania i kupowania wszystkiego jak leci w supermarketach - ma swoje atrybuty typowo narodowe, (Polskie). Łatwo ich nie wyruguje maksymalizacja zysków. 
Chyba, że wymrą w końcu pokolenia - którym wtłoczono od dzieciństwa zwyczaje Bożonarodzeniowe. Oby stało się to jak najpóźniej. Oby jak najpóźniej przypominało to telewizyjną reklamę pasty do zębów, piwa i leków na wszystko. 

Może właśnie dlatego ta ilość wigilii zakładowych, stowarzyszeniowych, instytucjonalnych czy jeszcze jakichś tam - nie przeraża, a raduje serce. W tym wypadku od przybytku głowa nie boli. Byle jeszcze było w tych spotkaniach, nim usiądziemy w naszym domu, przy naszym wigilijnym stole - odrobinę refleksji, dobroci a dobrze by było, aeby i radości.

Tak było podczas spotkania w Klubie Abstynenta przy ulicy Poczty Gdańskiej 3, siedzibie Malborskiego Stowarzyszenia Abstynenckiego  "Tu i Teraz".

Spotkali się ci, którzy mogli tego popołudnia przybyć, było serdecznie "opłatkowo" i refleksyjnie. Stowarzyszenie Abstynenckie w Malborku to ważna część działań edukacyjnych i popularyzatorskich abstynenckiego sposobu patrzenia na świat, na rzeczywistość. Zdrowego stylu i idei życia. Jednocześnie ważny element struktur AfterCare Malborka, ba całego powiatu. *2. Nade wszystko i ale przede wszystkim zbiorowisko ludzi, którzy wybrali drogę abstynenckiego życia dobrowolnie, nie pod przymusem czy jakimś Mieczem Damoklesa wiszącym nad ich głowami. 


To propagatorzy takiego stylu życia i cieszący się z tego faktu, ba nie potrzebujący wsporników w postaci C2H5OH (rozcieńczeń różnych postaci etanolu - piwa, koniaku czy wina, etc.) choćby, by się dobrze bawić i cieszyć z bycia w tym gronie osób. 

Stowarzyszenie organizuje dla społeczności miasta (i nie tylko) szereg imprez od sportowych począwszy po festyny rodzinne i wiele wiele innych form propagujących abstynencje i życie tym stylu. 
Więcej o abstynencji na łamach naszego blogu przeczytacie Państwo w rożnych artykułach - poszukajcie, a każde z Was znajdzie to co pewnie Was interesuje.

Zdjęcia i tekst BANWI

*1 No bo kto widział żeby po Wszystkich świętych, już nawet w dzień zaduszny sklepy przypominały o Bożym Narodzeniu? Gzie Halloween jeszcze królowało wraz z hurtową sprzedażą zniczy - nawet tych "grająco - świecących ledowo" ... tylko komu. Itp. 

*2 AfterCare - to system opieki, placówek i system wsparcia działań profilaktycznych, prewencyjnych a także opieki terapeutycznej dla osób które radzą sobie z problemami wynikającymi np. z nadużywania alkoholu i pochodnych. Przeszły terapie,  uczestniczą w grupach samopomocowych, grupach wsparcia, warsztatach rozwoju osobistego, etc. To system obejmujący wsparcie rodzin oraz zainteresowanych i powiązanych z problematyką.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza