wtorek, 20 sierpnia 2019

Detoksykacja alkoholu mity i prawdy

To jeszcze nie jest leczenie z choroby alkoholowej

.
Detoksykowanie - odtruwanie organizmu nie jest terapią, leczeniem alkoholizmu. Ten mit krąży wśród osób uzależnionych, często przenika do świadomości bliskich uzależnionego, wszak sami go np. zawodzili na "odwykówkę" więc "pojechał na leczenie"! Otóż nie! 

Detoksykacja,  o której za chwilę poniżej Państwo przeczytacie, nie jest leczeniem, terapią osoby uzależnionej!
Detoksykacja w zależności od diagnozy, kondycji chorego trwa np, kilka lub kilkanaście dni - często dwa tygodnie. Natomiast terapia na udziale odwykowym lub w ośrodku swój proces i odbywa się w czasie, nie krócej niż np. 8 miesięcy. 

Napiszemy teraz o samym detoksie, procesie detoksykacji organizmu i o mitach skąd się, najprawdopodobniej bierze mit, pogląd że osoba jej poddana - przechodzi leczenie alkoholowe. Pewnie z prostej zbitki pojęciowej. 

Oddziały detoksykacyjne często są częścią Oddziałów Leczenia Uzależnień, Ośrodków Leczenia uzależnień. Tak jak np. w Prabutach są w tym samym budynku, i tak jak i tam są wydzieloną lub nie częścią oddziałów psychiatrycznych. Niemniej leczenie tam jest terapią odwykową. Jeśli ktoś twierdzi że był na leczeniu odwykowym (np. kilka razy i nic mu nie pomogło) i potem opowiada o odtruwaniu - to porostu mija się z prawdą. 

Owszem znam i takie osoby, co to - były i na leczeniu odwykowym ... a i też ten fakt niewiele im pomógł. Lecz dla wyjaśnienia - ośrodki i oddziały leczenia odwykowego bazują na pracy własnej pacjenta nad sobą i tylko przede wszystkim od motywacji, angażowania własnego pacjenta przy pomocy grupy współpacjentów, terapeutów z zespołu terapeutycznego, psychologów   - zależy jakość uzyskanych efektów. Ale to bardziej skomplikowana sprawa i o niej napiszemy innym razem. Teraz póki co to obalamy mit; że "detoks pomaga w leczeniu alkoholizmu". Owszem w ogóle umożliwia leczenie, odbywa się za pomocą środków farmakologicznych. Pacjent otrzymuje dożylnie kroplówki, otrzymuje np. środki, leki regulujące  funkcjonowanie całokształtu organizmu. Bowiem człowiek z objawami odstawiennymi  niewiele jest w stanie psychologicznie, a właściwie nie jest w stanie nic ze sobą zrobić, bowiem targają nim wszelkie możliwe konsekwencje fizyczne, po psychiczne (lęki, niepokoje, zmienność nastrojów, poddenerwowanie, pobudzenie ruchowe ...) i cały ogrom wielu innych. Wszak był zatruty etanolem - C2H5OH w większym lub mniejszym stopniu.
Detoks jest walka o przeżycie z zatrucia - jedynie i aż.
kh 

Detoks alkoholowy

Wszystko co musisz wiedzieć o odtruciu od alkoholu

Alkohol zawiera szereg toksyn. Osoby uzależnione, wpadające w ciągi, mogą pić kilka dni lub tygodni. To prowadzi do zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej, niedoborów witamin i minerałów. Związki zawarte w alkoholu biorą udział w metabolizmie, dlatego gwałtowne odstawienie substancji odurzających powoduje nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego będącego odpowiedzią organizmu na głód biochemiczny. 

Ratunkiem w takiej sytuacji jest odtrucie organizmu.

W naszym prywatnym ośrodku terapii uzależnień Be Free (korzystamy materiału na temat detoksykacji z informacji na ten temat ww.ośrodka https://www.terapia-befree.pl/detoks-alkoholowy,17.html. Ponadto możecie znaleźć Państwo informacje na ten sam temat w sieci internetowej - wystarczy wpisać odpowiednie, szukane przez Was zagadnienia np. w Google.) przeprowadzamy detoks w warunkach klinicznych. Nad bezpieczeństwem Pacjenta czuwają doświadczeni lekarze i personel pielęgniarski.

Czym jest detoks?

Detoks to odtrucie organizmu. 

Proces ten pozwala samoistnie usunąć z krwioobiegu pozostałości toksycznych związków pochodzących z alkoholu etylowego i uzupełnić niedobory elektrolitów.

Podczas detoksykacji Pacjentowi podaje się dożylnie elektrolity, sole mineralne i witaminy (przede wszystkim B1). 

Takie działania pozwalają powoli przywrócić równowagę metaboliczną w organizmie.

Detoks – na czym to dokładnie polega?

Celem detoksu jest przede wszystkim przerwanie ciągu alkoholowego oraz złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków gwałtownego odstawienia alkoholu. Detoksykacja uzupełnia poziom płynów w organizmie. Proces poprawia formę Pacjenta i przygotowuje go do terapii.

Pacjentom podaje się:

witaminy B1
magnez
potas
Lekarze przeprowadzają badania krwi i inne testy pozwalające kontrolować pozostałości szkodliwych substancji w organizmie.

Aby złagodzić skutki zespołu abstynencyjnego, uzależnionym podawane są środki farmaceutyczne. Są to m.in. leki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające. Często terapię wspiera się lekami z grupy benzodiazepin.

Czy szybki detoks jest bezpieczny?

Błyskawiczne odtruwanie organizmu jest marzeniem wielu osób borykających się z bardzo nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi odstawieniu alkoholu po długotrwałych ciągach. Warto jednak wiedzieć, że samo podanie kroplówek nie jest tożsame z detoksykacją organizmu.

Detoks powinien trwać minimum 7-10 dni (takie kryterium przyjęte jest przez NFZ). Dokładny czas odtruwania należy ustalić indywidualnie w oparciu o stopień zaawansowania choroby alkoholowej, poziom toksyn we krwi, ogólny stan fizycznych i psychiczny osoby uzależnionej. Ważne jest, aby proces przebiegał pod ścisłą kontrolą lekarską.

Zespół abstynencyjny – co należy o nim wiedzieć?

U osób, które długotrwale sięgają po substancje uzależniające następują zmiany na poziomie procesów metabolicznych. Gwałtowne odstawienie alkoholu powoduje u nich bardzo nieprzyjemne objawy (zarówno fizyczne, jak i psychiczne).

W I fazie pojawiają się bóle głowy i mięśni, uderzenia potów, nudności i wymioty, biegunki.

W kolejnej fazie do objawów fizycznych dołączają symptomy psychiczne:

rozdrażnienie
zaburzenia w rytmie snu
napady lękowe
napady agresji
omamy (tzw. majaki alkoholowe)
Kto powinien przejść odtrucie alkoholowe?
Detoks stosowany jest przede wszystkim u osób, u których pojawił się zespół abstynencyjny będący reakcją organizmu na ciągi alkoholowe. W ich przypadku samodzielne odstawienie substancji odurzającej może być niemożliwe. Odtruwanie pozwala przywrócić właściwą gospodarkę metaboliczną i nabrać sił do dalszej terapii.

Co po odtruciu?

Detoksykacja nie wyleczy z nałogu alkoholowego. Pozwala za to wzmocnić organizm, złagodzić skutki odstawienia napojów wysokoprocentowych i przygotować Pacjenta do dalszego leczenia. Po odtruwaniu chory powinien podjąć dalszą terapię, która pozwoli mu nauczyć się życia bez sięgania po alkohol.

Dlaczego warto przeprowadzić odtrucie alkoholowe w Be Free?

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu alkoholizmu. W ośrodku Be Free zapewniamy bezpieczne odtruwanie organizmu pod opieką medyczną. Na podstawie szczegółowego wywiadu opracowujemy plan odtruwania który realizowany jest w ramach 2 tygodniowego "turnusu motywacyjnego". Uzupełniamy wtedy poziom elektrolitów, brakujących witamin i minerałów. W miarę mozliwości i samopoczucia, pacjenci korzystają wówczas z terapii grupowej oraz indywidualnej.

Detoks wspomagamy terapią farmakologiczną – leki są dobierane w taki sposób, aby maksymalnie zniwelować nieprzyjemne skutki zespołu abstynencyjnego.

W prywatnym ośrodku Be Free nie tylko pomagamy Pacjentowi przerwać ciąg alkoholowy, ale zapewniamy wsparcie psychologiczne i motywację potrzebną w późniejszej terapii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza