poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Jak chronić zwierzęta w upalne dni?

Homo sapiens dla pozostałych istot

obyśmy zasługiwali na miano sapiens 

Warto uświadomić sobie, że wysoka temperatura powoduje zagrożenie nie tylko dla ludzi ale i dla zdrowia i bezpieczeństwa czworonogów. Dlatego musimy chronić naszych pupili przed przegrzaniem, udarem słonecznym, poparzeniem skóry i innymi konsekwencjami upałów.

https://pixabay.com/pl
Upały dokuczają zwierzętom w takim samym, a czasem nawet większym stopniu, jak ludziom. Niestety czworonogi nie zawsze są świadome niektórych zagrożeń. Dlatego odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo spoczywa na opiekunach, którzy powinni odpowiednio zadbać o swoich podopiecznych. 

Problem oparzeń dotyczy przede wszystkim tych czworonogów, które posiadają znikome owłosienie lub w ogóle nie mają futerka, jak na przykład koty rasy sfinks. Poza tym na niebezpieczeństwa związane z upałem narażone są także najmłodsze i najstarsze zwierzęta oraz wszystkie psy i koty cierpiące na chroniczne choroby. 


https://pixabay.com/pl
Dlatego trzeba pomóc im przetrwać ten trudny dla nich okres.

Ukojenie w upalny dzień może przynieść na przykład bandama chłodząca lub chłodzący wkład do legowiska dla psa czy też kota.

Najważniejsze jest zapewnienie czworonogom miejsca w cieniu i stałego dostępu do świeżej wody. Ponadto nie należy zabierać psów na spacery w porze największych upałów. Najlepiej wychodzić z nimi na dwór wczesnym rankiem lub późnym wieczorem po zachodzie słońca. 

Na spacer warto zabrać ze sobą wodę w wygodnym poidełku. W ciągu dnia nie powinno się także przymuszać czworonogów do zabawy i zbędnej aktywności fizycznej. Oczywiście w przypadku przewożenia zwierząt samochodem, nigdy nie wolno zostawiać ich samych w zamkniętym aucie, nawet na kilka minut. 

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów problemów ze zdrowiem u czworonoga w upalny dzień, należy niezwłocznie zawieźć cierpiącego psa lub kota do weterynarza. 

Najgroźniejszymi symptomami świadczącymi o złym stanie zdrowia i odwodnieniu zwierzaka są: nadmierne pocenie się, problemy z oddychaniem, przyspieszone tętno, oszołomienie, problemy z poruszaniem, wymioty oraz występująca w skrajnych przypadkach utrata przytomności.


za Maciejem Laskowskim

Pies - instrukcja obsługi w upały

Przede wszystkim podawaj psu dużo świeżej wody, zapewniaj do niej zawsze dostęp. W normalne dni pies wymaga około 70 ml wody na kg masy ciała na dzień, czyli dla psa o wadze 30 kg to ponad 2 l wody. A w upały potrzebuje jej jeszcze więcej! 

Podobnie jak ludzie zwierzęta są mniej głodne w letnie upały, ale muszą pić jak najwięcej.


http://www.hoteldlapsow-gryfino.pl/strona/?p=793
Cenne porady:

Ważna jest właściwa temperatura wody! Nie podawaj psu zbyt zimnej, idealna jest temperatura pokojowa.

Również karmy nie podawaj bezpośrednio po wyjęciu z lodówki – powinna mieć również temperaturę pokojową.

Podawaj psu więcej mieszanego jedzenia 

Mokre jedzenie zawiera więcej wody, której twój pies potrzebuje w trakcie upału. 
Rekomendujemy karmienie psa morką karmą rano, a suchą karmą wieczorem, Jednakże nie wszystkie psy będą tolerować taki sposób karmienia – sprawdzaj regularnie, czy odchody Twojego psa są właściwej formy, i czy pies nie cierpi na bóle brzucha czy wzdęcia.


https://pixabay.com/pl
W ciągu dnia podawaj kilka mniejszych porcji jedzenia – mniejsze porcje mniej forsują organizm.

Podawaj lekkostrawne posiłki – wysokie temperatury sprawiają że psy są bardziej ospałe, a psy nie potrzebują w upały tak samo dużo kalorii co w zimniejszych miesiącach.

Nie zostawiaj mokrej karmy otwartej poza lodówką, by się nie zepsuła.

Nie podawaj psu resztek z grilla!

Jak uchronić kota przed upałami?
Dla domowych tygrysów upały są trudne do zniesienia. Przeczytaj, jak najlepiej zadać o kota latem.

Zmień dietę na lżejszą

Lepiej każdego dnia przygotowywać zwierzakowi kilka mniejszych porcji jedzenia zamiast jednego, dużego posiłku. Podawaj kotu tyle karmy, ile będzie w stanie zjeść od razu.

Pamiętaj, żeby opróżniać miski z resztek niedojedzonego jedzenia, w szczególności mokrej karmy, gdyż może się szybko zepsuć lub muchy mogą zacząć składać w niej jaja. Często myj pojemniki, żeby były czyste i nie wydzielały się z nich niemiłe zapachy.

Dostęp do wody

Zapewnij swojemu pupilowi odpowiednie miejsce do schłodzenia się. Koty, które spędzają większość czasu na zewnątrz, instynktownie wyszukują odpowiednie kryjówki, natomiast domowe zwierzaki będą ci wdzięczne, jeśli zostawisz im otwarte drzwi do łazienki lub piwnicy. Wtedy będą mogły położyć się na chłodnych płytkach lub schronić się w zimnych murach, kiedy będą tego potrzebowały. 


https://pixabay.com/pl
Warto także postawić miski z wodą w różnych miejscach domu, żeby domowy tygrys mógł do nich zajrzeć, kiedy tylko będzie chciał. Pamiętaj o częstym wymienianiu wody, żeby zawsze była świeża i chłodna. Jeśli Twój pupil niechętnie pije, to spróbuj dodać kropę kociego mleka do miseczki. Taki prosty zabieg potrafi uczynić cuda! Również świetnie sprawdzają się fontanny, ponieważ płynąca woda motywuje kota do picia chłodnej wody.

Możesz także sprawić przyjemność swojemu pupilowi, masując go wilgotnymi ręcznikami.

Powiew lata


Warto często wietrzyć mieszkanie, żeby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Najlepiej robić to wieczorami, gdy temperatury na dworze są niższe. Jeśli zostawiasz uchylone okna i drzwi, to pamiętaj, żeby zabezpieczyć je specjalnymi kratkami i siatkami ochronnymi. Będziesz mieć pewność, że Twój kot nie ucieknie z domu. 
(...)
za http://www.maxizoo.pl/upaly-kot/


https://pixabay.com/pl
Ale to nie tylko o psy i koty w tym wszystkim chodzi - zwierzęta, które udomowiłeś (łaś) /(liśmy) potrzebują Twojej pomocy. Same sobie nie poradzą w taki sposób - jaki byśmy oczekiwali. Ponosimy konsekwencje swoich chciejstw, posiadania króliczka, dinozaura, konika, papugi, chomika, piranii czy karpia lubo boa dusiciela. Bądźmy więc odpowiedzialni. 

I jeszcze jedno, wielu z nas uważa, że Stwórca dał nam "władzę" nad innymi stworzeniami. Jeśli ktoś bierze to dosłownie i czuje się w pozycji "nadistoty" nad innymi zwierzakami - to  może niech się zastanowi, czy w tym przekazie o tak płytkie pojmowanie rzeczy chodziło? Czy może o coś więcej ...
ABAH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz