czwartek, 16 maja 2019

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych (12.V)

Wtorkowe (16.V) uroczystości w Szkole Łacińskiej

.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych to swoiste święto obchodzone corocznie 12 maja a ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.  W Polsce święto obchodzone jest, jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.Zawód pielęgniarki a właściwie ta swoista służba niesienia pomocy, pracy przy chorych, rannych, niedomagających, etc. datuje się w różnych formach, w historii ludzkości - na  eony, jeśli nie  tysiące lat.  
Mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie, żaden aparat, żadne urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pragnący służyć choremu i cierpiącemu.

To właśnie pielęgniarki i położne są przy nas w najtrudniejszych chwilach życia, towarzyszą podczas narodzin i ostatniego pożegnania. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego. 

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest więc znakomitą okazją, żeby docenić ich pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu.


16 maja w Szkole Łacińskiej w Malborku odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń – ZŁOTYCH CZEPKÓW oraz wyróżnień dla zasłużonych pielęgniarek i położnych z powiatów malborskiego i nowodworskiego, które dbają o nasze zdrowie i komfort leczenia. 

Uroczystość zorganizowana została przez Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku przy współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku w ramach Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej.

Złote czepki otrzymały: Anna Zielińska, Alicja Stefaniak oraz Celina Górska.

Wyróżnienia otrzymały: Ewa Reszka, Izabela Ruszkowska, Alicja Bielawska, Wioletta Laskiewicz, Beata Sadowska, Beata Siemaszko oraz Danuta Opiela.
Podziękowania za wykonywanie niełatwej pracy, wymagającej poświęcenia, odpowiedzialności i zaangażowania dla wszystkich pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych złożyli przedstawiciele miasta i powiatu, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku oraz Szpitala Miejskiego w Malborku.
za inf. UM Malbork

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz