piątek, 9 sierpnia 2019

"Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek"

Jesteśmy stąd? Jesteśmy u siebie? Odpowiedzi szukajmy na wystawie 

Muzeum Miasta Malborka od dzisiaj - t.j. 9 sierpnia, od godz. 12.00

Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę. 

- Wystawa opowiada o pierwszych powojennych latach, w których rozpoczął się tutaj proces wielowymiarowego zakorzenienia się: w nowym miejscu mieszkańców (nie tylko Polaków) przybyłych dosłownie ze wszystkich stron świata, i w nowej rzeczywistości, tych, którzy na tych terenach mieszkali jeszcze przed wojną. Jest to też opowieść o trudnych i często heroicznych początkach budowy nowej tożsamości, pokazana z perspektywy losów „zwykłego człowieka” zauważa dr Katarzyna Bock-Matuszyk, autorka scenariusza wystawy.

Właśnie dzisiaj 9 sierpnia o godzinie 12.00 rozpocznie się wernisaż wystawy przygotowanej przez instytucje współpracujące w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, która prezentowana będzie w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka, przy ulicy Tadeusza Kościuszki 54.

Po wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, które przeprowadzi  dr Katarzyna Bock-Matuszyk z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia. 
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 września 2019 roku.

Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzedniej informacji o wystawie, zamieszczonej 24 lipca br., którą znajdziecie Państwo w naszym blogu klikając np. tutaj pod adresem https://gazetaobywatelska.blogspot.com/p/przesuniecie-w-1945-roku-granic-polski.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza