wtorek, 7 maja 2019

Spod znaku św. Floriana

W sobotę długiego weekendu strażacy obchodzili swoje święto

.
Któż z maluchów lub będąc maluchem nie chciał zostać strażakiem? Kto nie chciał mieć fajny strażacki samochód - najlepiej z drabiną? Bez względu czyś dziewczynka czy chłopak. 

Zabawa w strażaka, strażackim wozem (np. z plastiku) było aż tak pasjonujące, że co poniektórym zapominało się pójść do łazienki. No, w każdym bądź razie ta dziecięca fascynacja zabawą w strażaka dotyczy znacznej większości nas w przeszłości i ... naszych pociech (wnuków i dzieci) obecnie. No i niekoniecznie tylko chłopców.

Wtedy to była zabawa i oby cały ten ogrom odpowiedzialności, trud i znój zaszczytnego służenia współobywatelom, w obliczu wielokroć ceny najwyższej i innych niebezpieczeństw pozostawał w obszarze gotowości, przeszkoleniu i chęci niesienia pomocy ... i w patosie zawodu. 

Oby jak najmniej musiał się konfrontować w codzienności.

Według zestawie n statystyk to jeden najwyżej cieszący się zaufaniem społecznym z zawodów. 

Taki stan trwa od lat od czasów upadku komunizmu, i przez lata daleko w przodzie wszelkich zawodowych rankingów pod względem zaufania. Zawód zaufania społecznego. Podnoszący poczucie naszego bezpieczeństwa.

Dlatego w przypominając o minionym niedawno Ich święcie

Życzymy wszystkim "naszym Strażakom", wszystkim strażakom zawodowym i ochotnikom  tyle samo powrotów co wyjazdów do akcji.  Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale i zadowolenia z wykonywanego zawodu. Jesteśmy z Was dumni! 


Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana - patrona zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy. 

W Polsce, Dzień Strażaka obchodzony jest od 2003 roku jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
W  dniu imienin Floriana swoje święto obchodzili strażacy. 

Na co dzień walczący nie tylko  z pożarami, skutkami nawałnic, potężnych wichur, usuwają skutki wypadków drogowych, a przede wszystkim ratując ludzkie życie. 

Są przykładem dla innych i superbohaterami nie tylko dla dzieci. 
W praktyce są zawsze tam gdzie potrzeba pomocy bliźniemu. 

Nie przysparzamy im zadań naszą niefrasobliwością, bo ratując komuś pupila kotka na dachu, może mogą być potrzebni tam, gdzie zagrożone jest bezpośrednio życie kogoś z nas. 

Czwartego maja w minioną sobotę, w dniu imienin patrona - świętowali. Choć nie wszyscy, bo dla wielu to był normalny dzień służby.
BANWI
Foto; strona internetowa Komendy Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Malborku oraz portalu https://pixabay.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz