piątek, 13 września 2019

Malborscy przedsiębiorcy

Czwartkowe, otwarte spotkanie Malborskiej Rady Gospodarczej (MRG)



Jarosław Filipczak, przewodniczący Malborskiej Rady Gospodarczej rozpoczął otwarte posiedzenie MRG - w obecności malborskich przedsiębiorców, burmistrza Marka Charzewskiego, gości m.in. z Wolna Energia Sp. z o.o., oraz urzędników magistratu pracujących nad projektami i odpowiedzialnych za nie 


Na pierwszym miejscu omawiane były aspekty zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych nieomal w centrum miasta (PEMAL, Hotel Zbyszko, parking miejski).

To ostanie obszary tak związane z położeniem w sercu miasta. Jak podkreślali uczestnicy, że bardzo dobrze się stało i stanowi to precedens warty naśladownictwa - tak szerokich konsultacji na temat zmian. 

Wszak od zainteresowanych aktywnie mieszkańców począwszy, poprzez instytucje, zakłady (wszyscy zaangażowani zagospodarowaniem) po planistów wspólnie opracowują koncepcje nie tylko wyglądu, ale pragmatyki funkcjonowania tego terenu.  

Rozmowy dotyczyły także zmian w funkcjonowaniu spółki Pętli Żuławskiej. Uspakajano, że dotyczą one bardziej kosmetyki zarządzania i pozwolą na sprawniejsze wykorzystanie zasobów przez poszczególne samorządy. 

Burmistrz Charzewski uchylił rąbka planów dotyczących w tym zakresie zmian i otwierania się nowych możliwości z jakimi nosi się administracja, organizacje i stowarzyszenia oraz urząd marszałkowski. 

M.in. była mowa o projektach zakupu (korzystnie dofinansowywanych pośrednio przez urząd marszałkowski, i pracujących zespołów pozyskujących środki z UE) - i finasowania projektu szkoleń wodniaków, zakupy sprzętu wodniackiego - łodzi do nauki żeglugi, oraz uczenia zainteresowanych umiejętności żeglarskich w tym obszarze, zdobywania patentów, etc.
  
Przewodniczący Filipczak, m.in podkreślił o potrzebie lobbowania idei praktycznej żeglowności Nogatu, szczególnie na wysokości zamku. 

Kładka nie pozwala na sprawne przepłynięcie jachtów np. wręcz tym ze stałymi masztami - uniemożliwia. Konieczność jest usprawnienia i modyfikacji kładki. I o to pragnął namówić przedsiębiorców  - by lobbowali  i zabiegali - wszak ma to przełożenie bezpośrednie nie tylko z turystyką ale także pośrednio ze wzrostem wskaźników ekonomicznych dla obszaru Malborka. 

Podczas spotkania Zbigniew Charmułowicz z magistratu przedstawił m.in stan budowy miniatury zamku. Uzyskane  pozwolenia na budowę umożliwia  wylanie ławy fundamentowej podstawy miniatury dlatego nastąpi to w ciągu najbliższych dni.  


Przedstawił także propozycję zmian w uchwałach zwalniających przedsiębiorców z podatku od nieruchomości na terenie miasta Malborka dla nowych inwestycji oraz tworzących nowe miejsca pracy. 
BANWI
FOT. BANWI




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz