niedziela, 5 listopada 2017

„O Muszlę Bałtyku”

Perfekcyjny turniej Tańców Polskich

H.K
W sumie ponad trzysta osób uczestniczących w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu. Mowa tu o cyklicznym potężnym turnieju Tańców Polskich w Malborku. Tym razem już czternastej, z kolei, odsłonie konkursu „O muszlę Bałtyku”. 

200 tancerzy i ponad sto osób towarzyszących - rodziców,  opiekunów, instruktorów, funkcyjnych zarówno po stronie przyjezdnych jak i cały sztab pracowników Klubu 22`Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, pracownicy i żołnierze 22.Bazy, pomagający rodzice ze stowarzyszenia "Ars Longa", rodzice tancerzy z zespołu „Małe Żuławy”. Rodzice tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca 22.BLT„Malbork". 

I w tym wszystkim przemykająca postać, której wszędzie pełno – Anetta Ciok instruktorki zespołów tanecznych i jednocześnie kierownik Klubu 22.Bazy Lotnictwa Taktycznego. 
Tu pełniącej też rolę i obowiązki „głównodowodzącej” tego przedsięwzięcia. 

Podczas rozpoczęcia wyżsi oficerowie Bazy w zastępstwie płk pil. mgr inż. Mirosława Zimy szef sztabu ppłk. Andrzej Sikora oraz szef sztabu  mjr Tomasz Basarab. Administrację miasta i samorząd reprezentował burmistrz Marek Charzewski. Oni to otwierali wczoraj oficjalnie turniej. 


Było niezwykle uroczyście i patriotycznie. Przepiękny w kunszcie wykonania oraz ciepły i urzekający w wyrazie polonez wykonany przez uczestniczące w turnieju pary, wszystkich kategorii od tych najmłodszych do tych powyżej lat czterdziestu, oraz niespodzianka uczestniczący w polonezie jurorzy, instruktorzy, opiekunowie zespołów wzbudzili niebywały aplauz publiczności. Widzowie a nie było ich mało, bowiem zapełnione trybuny hali sportowej Szkoły Podstawowej nr. 5 przy ulicy Wybickiego 32 również dały pokaz uznania i sympatii tego co dane było widzom już na początku wydarzenia  ujrzeć.


Te czternaście lat doświadczeń organizacji turnieju „O Muszlę Bałtyku” pokazało jak można być perfekcyjnym w pokazach zbiorowych ale jak się i później okazało  w każdym szczególe i detalu organizacyjnym tego wydarzenia. 

Całość prowadził z znany z anteny Radia Malbork niezstąpiony prezenter konferansjer Jacek Suchiński, oceniało utytułowane jury reprezentujące Polską Sekcję CIOFF®. Polskie Tańce Narodowe. 

W tle i głębi poza sceną działały wszelkie potrzebne służby, wolontariusze i sympatycy wspierający zarówno uczestników jak i organizatorów. 

Rodzice ze stowarzyszenia zadbali dodatkowo o własne wypieki, kanapki itp. zarówno dla zdenerwowanych i podekscytowanych turniejem uczestników (w każdym wieku), oraz z myślą o widzach również. 


Sami byli na poczatku turnieju pięknie poubierani w Żuławskie stroje ”zbyt szybko z nich wyskoczyli”, bowiem w całym entourage tego wspaniałego widowiska, byli równie pięknym co bardzo pożytecznym elementem. 

Natomiast to co się działo w światłach reflektorów na parkiecie ... chyba słowami nie można tak wprost opisać. Dlatego też zamieszczamy dalej już zdjęcia. Dodając tylko, że byli i jeszcze dziś są w Malborku przedstawiciele zespołów z całej tańczącej rodzimy taniec narodowy - Polski. Od tancerzy zespołu „Warszawianki”  Uniwersytetu Warszawskiego począwszy poprzez m.in. Krakowskiego Klubu Tańców Polskich „Maki i powoje” , tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca  „Kotłowo" Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Zespołu  Pieśni i Tańca „Nowa Ruda", Zespołu Pieśni i Tańca „WARMIA” z Olsztyna, „Kuźni Artystycznej" przy Centrum Kultury Wilanów,  „Powiśla" Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika" w Puławach, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka, Zespołu Pieśni i Tańca „Beskid" z Bielsko-Białej, Zespołu Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego z Brus, Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie", Zespołu Folklorystycznego „Marynia" Hanny i Jana Galasińskich z Wielkopolski, Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak", Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Dziecięcy Zespól Folklorystyczny „Cepelia - Poznań" przy Młodzieżowym  Domu Kultury nr3 w Poznaniu, Kameralnej Pracowni Tańca Stawiguda w warmińsko-mazurskim, Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „JANTAR”, Zespołu  Pieśni i Tańca „Małe Podlasie" Siemiatycze, Klub Tańców Polskich przy Szkole Podstawowej w Tołwinie - województwo Podlaskie, Mielnicki Klub Taneczny „Sosenka" itp. 
Krzysztof Hajbowicz

FOTOREPORTAŻ - "Turniejowy klimat"
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza