piątek, 11 stycznia 2019

Jest wokół nas wielu ludzi dobrego serca

Jeśli chcesz pomóc bliźnim tu i teraz - zerknij 

.

Wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach; w Malborku jest sporo grup nieformalnych, stowarzyszeń i instytucji, kościołów, które w zimowy czas, pomagają bezdomnym, potrzebującym, etc. 

Kłopot w tym, że nie zawsze wszystkie ze sobą współdziałają. Czasem prowadzą "nieoficjalne boje" o to, która z nich, i kto jest ważniejszy. Jedni twierdzą, że są profesjonalni, drudzy, że to nieistotne - gdy natychmiast trzeba pomagać, jeszcze inni co innego.


To właśnie po to, by wspólnie  razem współpracować, nauczyć się siebie wzajemnie - poznać i współdziałać bez względu na poglądy, aspiracje i procedury -  powstało stowarzyszenie Malborskie Forum Pomocowe

Lecz daleko do pragmatycznej bliskości i empatii w pomaganiu. Jedni chcą świecić, drudzy ważnieć instytucjonalnie, a czasem o zgrozo indywidualnie (czyżby w oczekiwaniu na pomnik z cokołem). Jeszcze inni próbują coś ugrać swojego a czasem może i zarobić " super kasę" na ideach pomocowych. 

Teraz zima to wszystko co haniebne i głupie to  o "kant tyłka". Trzeba współpracować ramię przy ramieniu - instytucja z grupą nieformalna, służby ze stowarzyszeniami i osobami indywidualnymi,  społeczności kościołów, wspólnoty religijne bez względu na denominację. Bo nie jest teraz istotne, kto tu najważniejszy z pomagających i komu "Bozia sprzyja" - ale najważniejszym jest drugi człowiek i szczera motywacja chęci niesienia  pomocy. Mówiąc kolokwialnie "Wtedy to Bóg pobłogosławi - jak wspólnie będzie i mądrze, potrzebnie".Pragmatycznym i prawidłowym  działaniem i rozwiązaniem problemu jest współsprawca wszystkich ze wszystkimi. Ale zamiast deliberować - po prostu zacznij współpracować. Przyjdź na przykład;  w tą sobotę pod Bramę Garncarską o 16.00. Tam spotykają się też pomagający i ci którzy tej pomocy potrzebują. Jest zima - nie zapominaj! A osądy - schowaj do kieszeni, teraz one najmniej potrzebne.
Krzysztof Hajbowicz
twórca Malborskiego Forum Pomocowego

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza