środa, 17 kwietnia 2019

„KRZYŻACY ROCK-OPERA junior” - musical własny

Próby do musicalu z udziałem malborskiej młodzieży

.
Organizatorami tego wydarzenia są Malborskie Centrum Kultury i Edukacji i Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, partnerem I Liceum Ogólnokształcące w Malborku. Projekt uzyskał dofinansowanie z miasta Malborka. Spektakl oparty jest na piosenkach z Rock Opery ”Krzyżacy”. Kompozytorem utworów jest Hadrian Filip Tabęcki, a autorem tekstów Jacek Korczakowski. Reżyseruje ... Maria Seibert

Temat Krzyżaków w Malborku to żadna nowość. Wszyscy znamy też powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem oraz jej słynną ekranizację. Losy Zbyszka , Danusi, Jagienki, Juranda i pozostałych bohaterów śledziło wiele pokoleń, teraz zmierzy się z nimi utalentowana muzycznie młodzież z Malborka. A wszystko za sprawą nowego musicalu „KRZYŻACY ROCK-OPERA junior” w reżyserii Marii Seibert, do którego próby trwają już od kilku miesięcy. 

Będzie to opowieść o miłości szczerej, niewinnej i zaskakującej

O świecie, w którym dobro musi się zmagać ze złem. Opowieść o czasach, kiedy Krzyżacy po poskromieniu pogańskich Prusów, osiedlili się na podbitych ziemiach, stworzyli tu własne państwo i stali się zagrożeniem dla Polski oraz Litwy. 


„Krzyż nie to miał znaczyć, miał nadzieję dać, a nie krzyk rozpaczy z gorejących miast…” – te słowa jednej z piosenek doskonale obrazują czasy panowania Zakonu według Sienkiewicza, w tym duchu toczy się również akcja całego musicalu, a symboliczne dwa nagie miecze stają się zapowiedzią bliskiej klęski Krzyżaków. 

W spektaklu nie zabraknie emocji i głębokich uczuć 

– miłości i nienawiści, strachu i odwagi, radości i smutku, honoru i  jego utraty. Nie zabraknie też dobrej muzyki, tańca i utworów, które niosą ze sobą głębokie przesłania. Jest to wprawdzie historia sprzed wielu lat, jednak problemy i dylematy młodych bohaterów, choć osadzone w innych realiach, są jak najbardziej aktualne. I to właśnie młodzież chce przekazać innym.


- Jestem bardzo podekscytowana, ale również bardzo zapracowana, tak samo jak moja młodzież. Przygotowanie musicalu to nie to samo co koncert. Udział w nim, poza moim studiem „Balbiny”, bierze młodzież z wielu malborskich szkół, z którą mam do czynienia po raz pierwszy. Wszyscy pewnie się zgodzą, że początki były trudne, ale teraz zaczyna się już rysować całość i jestem pewna, że wszyscy staną na wysokości zadania i stworzymy razem piękne widowisko. Mamy wspaniałą młodzież, zdolną, ambitną i wytrwałą. To pasjonaci, którzy mają teraz okazję przeżyć swoją wielką muzyczną przygodę. Jestem szczęśliwa widząc, jak szybko i pięknie się rozwijają. Będą Państwo naprawdę zaskoczeni, że tyle talentów mamy w naszym mieście – mówi Maria Seibert. – Musical to praca zespołowa. To nie tylko reżyser i wykonawcy, to szereg ludzi, którzy pilnują wszystkich szczegółów, piszą scenariusz, prowadzą warsztaty, zajmują się promocją itp. Już dziś chciałabym podziękować Monice Pozorskiej i Marii Keńskiej-Wyszyńskiej za adaptację scenariusza, Monice dodatkowo za warsztaty aktorskie, tak samo jak Violecie Jankowiak. Agacie Kujawie i Tadeuszowi Seibertowi za warsztaty wokalne, Kasi Fabiańskiej za konsultacje, zdjęcia i promocję. To dopiero początek, tych osób będzie dużo więcej – dodaje. 


 Premiera musicalu planowana jest na finał Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej w sobotę, 8 czerwca br

Pamiętając sukces pierwszego musicalu stworzonego przez Marię Seibert „Nasze Radio Ptasie” w  reżyserii Cezarego Domagały możemy być pewni, że nowy spektakl będzie równie wyjątkowy i wspaniały.
informacja: twórcy musicalu „Dwa Nagie Miecze”


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza