wtorek, 28 sierpnia 2018

Dzisiaj, 28 sierpnia, obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego.

Wczoraj uroczysty apel, podziękowania, awanse i odznaczenia

.
Żołnierze i pracownicy 22. Bazy lotnictwa Taktycznego uczcili Święto Lotnictwa. Na uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli formacji służb mundurowych powiatowych i miejskich oraz samorządowców. Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości Mjr. Marcin Puchalski - dowódca uroczystości złożył meldunek płk. Mirosławowi Zimie, dowódcy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego i tak rozpoczęły się wczorajsze uroczystości w Malborku, na terenie koszar, sztabu i administracji bazy.

Przy dźwiękach hymnu narodowego, została podniesiona na maszt flaga Rzeczypospolitej Polskiej. 

Płk Zima w przemówieniu przypomniał historię polskiego lotnictwa, następnie wspomniał o niedawnym tragicznym i śmiertelnym wypadku malborskiego pilota oddając hołd Jego służbie. 
"Podziękował żołnierzom i pracownikom Bazy za codzienny trud, wysiłek i zaangażowanie. 

Nie zapomniał także o  rodzinach żołnierzy, którym przekazał serdeczne życzenia i podziękowania za wyrozumiałość dla trudnej służby. 

Następnie wręczone zostały medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. 

Po odegraniu "Marsza Lotników" poddziały 22. BLT przegrupowały się do defilady, która zakończyła uroczysty apel. 


Po odprowadzeniu sztandaru Dowódca 22.BLT wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod Kamieniem "Lotnicy-lotnikom".

Podczas uroczystości i był czas na modlitwę kapelana jednostki 1128 i na przemówienie w imieniu samorządowców burmistrza miasta. 

Marek Charzewski na ręce dowódcy złożył podziękowanie za zaangażowanie,  za sumienność w pełnieniu  służby. Podkreślił wyjątkową dyspozycyjność i wyjątkowe wyrzeczenia potrzebne w pełnieniu tejże służby. 

Przede wszystkim  pogratulował wpisu do Księgi Honorowej Wojska Polskiego, jaki złożył w dowód uznania dla pracy jednostki i w pełnieniu służby  minister obrony narodowej 

(14 sierpnia bieżącego roku - wyróżnił jednostkę wpisem  za szczególne osiągnięcia w realizacji lotniczych zadań szkolno-bojowych w kraju i poza granicami państwa. To jedna z cenniejszych współcześnie i prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać jednostka wojskowa). 

Święto Lotnictwa obchodzimy w Polsce 28 sierpnia dla uczczenia rocznicy zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r.

Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Po raz pierwszy w Polsce Święto Lotnictwa było obchodzone 5 listopada 1932 r. – w 14 rocznice pierwszego lotu bojowego  por. pil. Stefana Bastyra i por. Janusza Beauraina nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami.BANWI, oraz materiały z http://22blot.wp.mil.pl 
zdjęcia BANWI


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza