czwartek, 17 stycznia 2019

"Hejterom mówimy NIE"

Co to jest hejt?

(cytujemy fragmenty)
Przemoc werbalna w sieci

Słowo hejt to spolszczona wersja „hate” – oznacza nienawidzić. W Internecie spotykamy wiele przejawów złości, nienawiści, krytyki. Najczęściej jest to oczywiście krytyka słowna.


Zaatakowany w sieci może być właściwie każdy bez względu na pochodzenie, wyznanie, wykonywany zawód, pozycję społeczną i materialną, wygląd zewnętrzny, orientację seksualną. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber-przemocy. Warto wiedzieć, że współczesna technika sprawia, iż dla organów ścigania nie jesteśmy anonimowi. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie.

Najbardziej krytykowaną grupą w Internecie są politycy, osoby medialne, tzw. „gwiazdy”, choć równie często podlegają jej zwykli ludzie. Silnym bodźcem do wyrażania nienawiści jest pochodzenie, rasa, religia. Dotyczy to zwłaszcza osób ciemnoskórych, pochodzenia romskiego, Żydów oraz ostatnio islamistów. Wszystkie te grupy stają się obiektem ataków ze strony prawdziwych patriotów.

Hejt jest bardzo niebezpieczny wśród młodzieży. Kim może być nastoletni hejter? Osoba chorobliwie nieśmiała czy tchórzliwa, która nie potrafi podjąć jawnej debaty na forum publicznym, hipokryta, zazdrośnik czy młodociany psychopata. Człowiek taki często nie ma swojego życia, a zajmuje się cudzymi sprawami i radość przynosi jemu manipulowanie innymi czy niszczenie drugiego człowieka.

Zdarza się, że młoda osoba nękana czy wręcz zaszczuta w sieci próbuje popełnić samobójstwo, bo zatraca poczucie swojej wartości i nie znajduje w porę pomocy. 
Z atakami na swoją osobę muszą liczyć się na pewno osoby zakładające blogi czy konta na portalach społecznościowych. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości.

Ważne, aby młoda osoba miała kogoś zaufanego, do kogo może zwrócić się 
z problemem i która odpowiednio zareaguje, aby nie dopuścić do zniszczenia psychiki młodej osoby.
(autor: Anna Madej)
Jak działają hejterzy?

W ciągu wielu tysięcy lat człowiek wykształcił środek komunikacji pomiędzy osobnikami swojego gatunku. Jest nim język, dzięki któremu możemy przekazywać informacje  i emocje. Dodatkowo, na przestrzeni ostatniego stulecia, wynaleziono i rozpowszechniono środki masowego przekazu (Internet, radiofonia etc.). Niestety, wraz z rozwojem komunikacji elektronicznej, pojawiły się różne formy prześladowania psychicznego. Powszechnie znanego jako hejt.

Na początek zadajmy sobie pytanie, czym jest hejt? Hejt – to spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. To wszelkie formy uderzenia w kogoś, nie tylko słowem (chociaż głównie nim), ale i grafiką czy filmem. Jest ono zwykle umotywowane chęcią wytrącenia kogoś z równowagi i sprowokowanie reakcji (negatywnej, agresywnej). Taki hejter często posługuje się przeróżnymi obelgami i wulgaryzmami, w celu wzmocnienia swojej wypowiedzi i wywołania poruszenia oraz ośmieszenia adresata.

Często pod stałym ostrzałem tzw. hejtingu  znajdują się politycy . Podam tu przykład. Chyba już każdy, w naszym kraju, zna biznesmena, który kandydował na urząd premiera. Chodzi tu oczywiście o pana Zbigniewa S., znanego już ze swoich wulgarnych wypowiedzi. Tylko, że tym razem to pan Stonoga padł ofiarą hejtu – hejtu medialnego. Otóż lider Nowoczesnej, w jednej ze swoich wypowiedzi, w sprawie groźby inwigilacji obywateli przez służby policji, przytoczył  kontrowersyjny przykład pana Zbigniewa jako osoby, z którą kontakt jest nieprzyjemny. Spowodowało to natychmiastową reakcję biznesmena, w formie 45 sekundowego filmiku, gdzie  liberał został zmieszany z błotem. Jak dobrze widzimy,     w tym przykładzie zostało jasno pokazane działanie  hejtera oraz replika adresata.

Teraz przejdziemy do sytuacji, gdzie prowokator i ofiara nie znają się. Na scenie polskiego youtube’a znajduje się pewien wykonawca/gracz znany pod Nickiem RockAlone2k. Ma on kilkuletniego syna, z którym nagrywał filmy, jak razem grają w gry. Z ust swojego ojca, zyskał dość zabawny pseudonim „Miszor”. Jako, że ten youtuber działa sam i nie prowadzi  współpracy z większymi konkurentami, został zalany obraźliwymi obrazkami       i filmikami z jego synem w roli głównej. Obelgi dotyczyły głównie pseudonimu dziecka oraz wykorzystywania seksualnego Miszora przez swojego tatę. Tutaj śmieszki uderzyły w czuły punkt każdego człowieka… rodzinę. Sam Rock nie okazywał  reakcji na to zjawisko, ale usunął wszystkie filmy ze swoim synem. To zajście było spowodowane fałszywym poczuciem anonimowości, jakie daje nam Internet. Ofiara nie zareagowała, ponieważ wie, że sieć to Hydra. Jedna ucięta głowa (pokonany hejter) to kilk(u)a nowych.

Parafrazując słowa  Mariusza Maxa Kolonko „Moja ocena jest taka”. Oba te przypadki były spowodowane chęcią zdobycia aprobaty otoczenia (i zdobycia wyborców). W obu sytuacjach, widoczna była nieznajomość zasad savoir vivre w sieci. 

W związku z tym, załączam tutaj podstawowe zasady bycia kulturalnym w sieci.
  • Nigdy nie obrażaj innych użytkowników Internetu. Pamiętaj, że każdy ma prawo do własnego zdania, nawet jeśli jest ono inne od naszego.
  • Obcym osobom nie podawaj hasła do swoich profili internetowych.
  • Dbaj o język. Nie używaj obrzydliwych słów.      
  • Nie rozpowszechniaj wirusów.
  • Nie zakłócaj pracy innych.
  • Dbaj o swoje dane i o dane innych użytkowników. Nigdy nie podawaj nieznajomym informacji zawierających adresy, telefony, jeśli ktoś Ci na to nie dał przyzwolenia.
  • Jeżeli logujesz się na strony internetowe uważnie czytaj ich regulamin.
  • Nie odbieraj poczty z nieznanych źródeł, a już na pewno nie klikaj na linki, które się tam znajdują.
  • Jeżeli dzieje się coś, co Cię zaniepokoiło powiedz o tym rodzicom lub zaufanej, dorosłej osobie.
(autor: Emil Lesiak)
Prezentację przygotowaną przez Justynę Kruk pt.: „Co to jest hejt?” można zobaczyć klikając na ten link: https://prezi.com/uzpzbhbxfmfi/co-to-jest-hejt/
źródło informacji - https://blogiceo.nq.pl/loprus/2016/06/20/co-to-jest-hejt/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz