środa, 2 września 2020

Proces rewitalizacji to nie tylko remonty budynków

Ciekawe spotkania w Szpitalu Jerozolimskim

.

Proces rewitalizacji to nie tylko remonty budynków, czy zmiana przestrzeni publicznych w bardziej przyjazne dla mieszkańców miejsca. To także, a może przed wszystkim aspekt społeczny, partycypacja i edukacja. 

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza mieszkańców na spotkania  w ramach Programu edukacji w zakresie promowania  standardów opieki nad zabytkami oraz dobrych praktyk konserwatorskich w procesie rewitalizacji. 

Spotkania odbędą się 3, 10, 17 września  o godz. 17.00 w Szpitalu Jerozolimskim

Podczas  wrześniowych spotkań  miejski konserwator  zabytków   przybliży tematy i wytyczne związane z wszelkimi działaniami prowadzonymi w budynkach zabytkowych i obostrzeniami wynikającymi z ochrony konserwatorskiej.  Podpowie gdzie szukać źródeł finansowania tych remontów, a także jak uzyskać zgodę na prace budowlane takie jak: wymiana i montaż okien, drzwi,  montaż zadaszenia, wymiana ogrodzenia  lub przebudowę   obiektu. 

Przed budynkiem można będzie zapoznać się z przykładami dobrych praktyk remontowych w postaci wystawionych plansz ze zdjęciami  i przykładowymi remontami  malborskich budynków znajdujących się na obszarach chronionych pod względem konserwatorskim.  Prelekcje  odbędą się na dużej sali w środku  budynku. 

Podczas epidemii konieczne jest zachowanie dystansu społecznego .  Bardzo proszę zabrać ze sobą maseczki, albo przyłbice. 

Dodatkowo podczas spotkań malborscy przewodnicy opowiedzą o najciekawszych historiach malborskich kamienic, w cyklu „ Każda kamienica to kawał historii”, o „smaczkach”, detalach i niezwykłych zdobieniach, które ukryły się  często zapomniane, albo pomijane. 

Spotkania zakończy konkurs, podczas którego  trzy osoby po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi otrzymają atrakcyjne niespodzianki przygotowane przez Urząd Miasta Malborka. 

- Celem  przedsięwzięcia  wpisanego w malborski Program  Rewitalizacji jest zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie celów i kierunków opieki nad zabytkami, promowanie dobrych praktyk remontowych oraz poczucia odpowiedzialności  za dziedzictwo kulturowe miasta. Jest to także chęć zainspirowania mieszkańców do drobnych i  niedrogich działań poprawiających estetykę obiektów  i ich bezpośredniego otoczenia. (podkreśla m.in Anna Olkowska-Jacyno – specjalista ds. rewitalizacji) Mam nadzieje, że  przybliżenie procedur  wpłynie na zminimalizowanie trudności formalno-prawnych i merytorycznych, które pojawiają się  w toku prac projektowych i wykonawczych  w obiektach objętych ochroną konserwatorską-. 

Zapraszamy mieszkańców, właścicieli, zarządców nieruchomości do wzięcia udziały w spotkaniach.  Często niewiedza prowadzi do niewłaściwego przeprowadzenia remontu, który powoduje utratę wartości architektonicznych i historycznych takich obiektów. 

Znane są już nazwiska  prelegentów i daty ich wykładów  w trakcie wrześniowych spotkań w Szpitalu Jerozolimskim w ramach Programu Rewitalizacji:

3 września - wykład poprowadzi Pan Andrzej Panek, przewodnik muzealny związany z fundacja mater Dei, aktywny społecznik, pasjonat malborka,

10 września - wykład poprowadzi Pan Bernard Jesionowski, pracownik Muzeum zamkowego w Malborku, konserwator zabytków, kolekcjoner, historyk, również związany z fundacją Mater Dei Muzeum Miasta Malborka

17 września - wykład poprowadzi Pan Dariusz Wciseł, przedstawiciel 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, pasjonat historii, wojskowości i miasta Malborka.  

tekst; Anna Olkowska-Jacyno
Specjalista ds. Rewitalizacji
Urząd Miasta Malborka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz