piątek, 11 stycznia 2019

Policja apeluje o ostrożność

Utrudnienia spowodowane pogodą, przez mróz i opady

.
M.in z uwagi na opady śniegu trudne warunki panują na drogach całego powiatu malborskiego. Mokry śnieg w połączeniu nieostrożną jazdą stwarza duże niebezpieczeństwo zdarzeń drogowych. Malborska policja apeluje o ostrożną jazdę! Przypominamy również właścicielom i zarządcom budynków o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.

Policja apeluje do kierowców o ostrożność, bo w wielu miejscach pod śniegiem kryje się warstwa lodu. Dlatego łatwo, szczególnie przy hamowaniu, wpaść w poślizg i wylądować w rowie. Jest ślisko i niebezpiecznie, na drogach zalega spora warstwa śniegu i błota pośniegowego. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. 

Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia. 

Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. 

Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Szczególny apel policja kieruje również do pieszych, prosząc by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Policja przypomina również

że w związku z opadami śniegu należy sprawdzić czy nie zalega on na dachu. Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. markety, hale targowe i sportowe oraz magazyny.

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Okres zimowy jest czasem obfitującym w różne warunki pogodowe, od śnieżyc i silnego mrozu począwszy, na intensywnych roztopach kończąc, dlatego nasza postawa jako właścicieli nieruchomości i zarządców posesji powinna odznaczać się dbałością o zdrowie i życie nas samych, naszych bliskich i innych ludzi.


Komenda Powiatowa Policji w Malborku,  ul. Ch. de Gaulle`a 3; 82-200 Malbork. Tel. 055 270 28 22 lub  tel. 055 270 28 10, fax. 055 270 28 75; komenda.malbork@gd.policja.gov.pl lub kppmalbork@pomorska.policja.gov.pl 


Sople na rynnach, śnieg na dachu i na balkonie

Porady

Sople zwisające z dachu 

lub z balkonu czasem osiągają ponad metrową długość. Jeśli spadną z dużej wysokości, mogą zrobić krzywdę.

Fot.www.ladnydom.pl 
Chociaż wyglądają malowniczo, są niebezpieczne: mogą się łatwo oderwać i spaść nam na głowę. Często także swym ciężarem deformują rynny. Dlatego sople trzeba usuwać. Można się posłużyć drągiem bądź grabiami. Jeśli do sopli trudno się dostać, trzeba ogrodzić i oznaczyć zagrożony teren pod domem. Gospodarze kamienic i administratorzy bloków powinni wezwać straż pożarną, która usunie sople za pomocą specjalnego sprzętu. 

Zasypany dach 

A kiedy powstają największe sople? Kiedy na dachu jest dużo śniegu na dachu. Najlepiej byłoby więc, gdybyśmy jak najszybciej mogli sprzątnąć zwały białego puchu, dopóki jest lekki. Zapobiegłoby to także powstawaniu nawisów śnieżnych, które tworzy silny wiatr. Taki nawis może nie jest bardzo niebezpieczny, ale także może spaść za kołnierz, a poza tym, to właśnie z niego łatwo tworzą się sople. 

Fot.www.ladnydom.pl 
Sprzątanie dachu ze śniegu musimy przeprowadzić w sposób możliwe jak najbardziej bezpieczny. Najlepiej powierzyć to wykwalifikowanej ekipie, zwłaszcza w przypadku wysokich budynków. 

Jeżeli sprzątnięcie dachu jest niemożliwe, to omijamy go z daleka, a najlepiej ogrodźmy zagrożony teren prowizorycznym płotkiem lub taśmą. 

Śnieg na balkonie 

Dla roślin posadzonych w skrzynkach śniegowa kołderka jest bardzo korzystna, bo stanowi dodatkową izolację przed mrozem, a topniejąc podczas odwilży, nawadnia podłoże. A co z podłogą? Jeżeli jej powierzchnia jest nieuszkodzona, śnieg nie może jej zaszkodzić. Jednak w przypadku niedokładnie przyklejonej terakoty albo takiej, w której zdarzają się jakiekolwiek pęknięcia, w szczeliny dostaje się woda z roztopionego śniegu. Łatwo sobie wyobrazić, że gdy zetnie ją mróz, powstały lód rozsadza i powiększa spękania. Podobnie dzieje się z podłogą betonową. Dlatego balkon i taras z popękaną podłogą lepiej odśnieżać. Należy to robić ostrożnie, bo wszelkie ceramiczne powierzchnie bywają bardzo śliskie. 

Trzeba też sprawdzić, czy... nie zasypiemy kogoś pod balkonem. 

Również wybór narzędzi nie powinien być przypadkowy. Najlepiej użyć plastikowej szufelki lub łopaty do śniegu (metalowa może porysować powierzchnię). Jeśli nie z pewnych względów nie powinniśmy zrzucać śniegu na dół, możemy go przenieść w wiaderku do łazienki i rozpuścić w wannie. 

Na balkonie nie należy: 

Sypać soli, bo jeśli spłynie na kwiatowe skrzynki do sąsiada lub do ogrodu, zniszczy rośliny. 

Skuwać lodu za pomocą ostrych narzędzi, ponieważ można uszkodzić przy tym podłogę. 

Stawiać bezpośrednio na podłodze gorących garnków, bo rozgrzana nagle powierzchnia może pęknąć. 

Więcej: http://ladnydom.pl/Ogrody/1,113645,13326360,Jak_sie_pozbyc_sopli_i_sniegu_z_dachu_oraz_balkonu.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz