piątek, 6 września 2019

Czas na odczarowanie szkodliwych mitów i przekonań nieprawdziwych

Już wkrótce otwarte spotkanie dla wszystkich w ramach Malborskiego Forum Pomocowego

.
W kilku dziedzinach i obszarach pomysłów “na życie” w Malborku czas odświeżyć, przewietrzyć istniejące przekonania, poglądy i urealnić wiedzę.  

Jednym z takich obszarów jest wszystko to, co wiąże się z pomocą osobom uzależnionym, uwikłanym w związki i relacje z takimi osobami. 

A także, chociażby wszystko to co wiąże się z detoksykacją, wszystkim co wiąże się z późniejszym leczeniem odwykowym. Między innymi - potrzebą jest to, by nie mylono np.  detoksykacji z leczeniem odwykowym. Istnieje paląca potrzeba odczarowania mitów i przekonań co do tego;

- czym jest leczenie i terapia uzależnień. Jak się ona odbywa i jakie potrzebne są równoległe elementy które pacjent MUSI realizować by zachowywać wymaganą abstynencję. 

Także ważnym jest dla wielu osób, aby w końcu uświadomić sobie, że np. alkoholizm to choroba a nie grzech. Choroba, niestety, nieuleczalna i żeby alkoholik mógł przeżyć i funkcjonować w społeczności, w rodzinie i dalej żyć – jest potrzebne zachowywanie przez niego abstynencji, mimo, że już do końca życia będzie chory na chorobę alkoholową. 

Bowiem ta jest nieuleczalna, postępująca, śmiertelna - więc potrzeba alkoholikowi permanentnej wiedzy, umiejętności i mądrego radzenia sobie z własną przypadłością. Tak jak cukrzykowi z cukrzycą, itp..  

Istnieje potrzeba odmitologizowania przyczyn alkoholizmu 

– bo zapadają nań (jak na wszelkie uzależnienia) wszystkie grupy zawodowe, od nauczycieli, służb mundurowych, księży, profesorów, artystów począwszy a skończywszy na “zwykłych. Szarych, “bogobojnych” obywatelach skończywszy”. To nie status społeczny, nie stopień naukowy lub jego brak za tym stoi. To często nasze niedobory w różnych sferach naszego życia, które zaklejamy, podpieramy, próbujemy niwelować za pomocą środków psychoaktywnych np.. Alkoholu. One na początku “przygody” z nimi – niestety sprawiają że nam się wydaje, co skutecznie pomagają. Na krótką metę tak może się wydawać. Dopóki dopóty nie zaczną zabierać znacznie więcej niż “dawały”. 

Więc jedynym warunkiem uzależnienia np. od alkoholu  - jest jego … picie. 

Jednym ludziom przyjdzie się uzależnić stosunkowo szybko, inni piją latami i … się nie uzależniają, chociaż straty z pijaństwa są także niemiłosierne.  
Wszystko co jest pochodną uzależnienia a więc i często bezdomność, nie dbałość o swój stan i wygląd * ( tak działają nie uświadamiane przez uzależnionego tzw. mechanizmy obronne (system zaprzeczania, racjonalizowanie wszystkiego, manipulacja, konfabulowanie, etc.), system iluzji i zaprzeczeń, mechanizm podwójnego ja (zaburzenie tożsamości) itd..  

Więc także zachowania, które drażnią współobywateli, co poniektórych dziennikarzy, dają możliwości działań pozornych, realizacji populistycznych i partykularnych pomysłów nie służących środowisku i są dopustem wszelkich służb  - bo wynikają z jednego prostego niezrozumienia istoty rzeczy, lub ignorowania źródeł. 

Jednym ruchem nie da rady dokonać chcianych zmian. To trudny i żmudny proces.

To co wydawałoby się nie ma rozwiązania, a na pewno takiego jednym pociągnięciem skalpela, prawa czy pałki  ... nie ma! 

To proces i aby przeciwdziałać, potrzeba koniecznej współpracy wszystkich z wszystkimi. I to też nie da rady, ot tak od pstryknięcia palca. To raczej w cyrku lub na filmie fabularnym w telewizji “Trwam” lub dziedziny science fiction.   

Tu potrzeba systematycznego realizowania systemu After Care, systemu konsolidacji pracy instytucji pomocowych, organizacji, instytucji samorządowych różnych szczebli, grup samopomocowych, społeczności i księży, pastorów lub liderów różnych denominacji kościołów, służb, lekarzy i terapeutów, oraz całego systemu opieki a przede wszystkim EDUKACJI - współobywateli. 

Niestety wielu spraw na lokalnym podwórku miasta, gminy, ba nawet regionu się nie da zrealizować. 

Tu potrzeba mądrości także, tych, których wybieramy do Sejmu, do władz ponadregionalnych. Gdy chory jest system na tym poziomie – to lokalnie, nawet jeśli społeczności składałyby się z samych aniołów, to polegną w konfrontacji z machiną ustawodawczą, sądowniczą, wymyślonymi centralnie procedurami *(tak było z uśmierceniem realności sfery pomocowej ofiarom i sprawcom przemocy domowej, tak źle się dzieje na poziomie polityki w sprawie rodzin zastępczych, domów dziecka wszelkiego trybu, tak się dzieje z wieloma sprawami rykoszetem odbijających się na samorządach, na obywatelach miast, gmin i wsi).    
Dlatego zacznijmy chociaż od dołu pozbywać się błędnych przekonań, powtarzać mity, kłamstwa wydające się prawdą. Urealnijmy to co możemy. Pozbądźmy się mitów i “odczarujmy” od ułudy to, co się w naszej społeczności da odczarować.  

Temu m.in. służą spotkania Malborskiego Forum Pomocowego, na które w najbliższym czasie pragniemy Państwa zaprosić. 
 • Będzie mowa o realiach profesjonalnego postępowania z osobami uzależnionymi które nie chcą podjąć leczenia mimo diagnozy ZZA
 •  Obalimy mity na temat leczenia w systemie zamkniętym. 
 • Pokażemy czym się różni praca psychologa od pracy psychiatry i który czemu i komu służy i od czego jest.  
 • Pokażemy oferty ambulatoryjne rodzimych przychodni na Wybickiego i Nowowiejskiego. A także okolicznych ośrodków leczenia odwykowego, detoksykacji
 • Powiemy o kosztach i o tym, że pacjenci finansowo nie ponoszą ich zazwyczaj. 
 • Powiemy o formach, powiemy o procedurach i przepisach. 
 • Powiemy o dobrych chęciach, jak to nimi piekło wybrukowane i konsekwencjach prawnych grożących postępkom “domorosłych pomagaczy terapeutycznych”. 
 • Powiemy czym się zajmują grupy samopomocowe np.. AA, Al.- Anon, DDA, itp.
 • Powiemy o grupach wsparcia dla osób potrzebujących nie tylko osób pracujących nad swoim uzależnieniem lub uzależnieniami. 
 • Powiemy o krzyżowych uzależnieniach i dlaczego to tak groźne. 
 • Powiemy o tym co to jest abstynencja, kim są abstynenci i kluby abstynenckie. 
 • Odczarujemy pojęcie “klubów AA”, których nie ma i nigdy w Polsce nie było.  

Powiemy o braku wiedzy i gdzie tą wiedzę, w prosty a skuteczny i rzetelny zdobywać. Pomogą nam w tym począwszy od bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej w Malborku, którzy w bibliotece mają bogaty księgozbiór tematyczny dla każdego. 

Będą ze swoja ofertą, literaturą, wiedzą - zarówno przedstawiciele CPiTU z ul. Nowowiejskiego jak i Centrum Psychiatrii z ulicy Wybickiego. Ale i innych ośrodków, organizacji, instytucji zawodowo zajmujących się leczeniem i pomocą prowadzonych prywatnie, czy przez Ten Challenge

Będą mikrowykłady m.in. psychiatry Lecha Marczuka o tym czym się różni detoksykacja od leczenia  odwykowego, 

Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i rzecznik Komendy Powiatowej Komendy Policji - opowiedzą o realiach, co po kolei, etc. w sprawie procedury uruchamianej w wyniku złożenia wniosku do komisji.  

Terapeuci uzależnień przybliżą to co pacjent ma do zrobienia z sobą podczas terapii czy to w leczeniu ambulatoryjnym, czy w trakcie realizacji założeń kontraktu terapeutycznego w ośrodku czy oddziale. 

Profesjonaliści opowiedzą w trakcie mikrowykładów o procesach, formach i tempie pracy pacjenta nad sobą oraz o tym co powinien on robić dalej po wyjściu z oddziału lub ośrodka. O wadze programów tzw. “na wyjście”, konieczności udziału w samopomocowych grupach i grupach wsparcia przy ośrodkach i poradniach.  O ofercie dla rodzin, współmałżonków i partnerów osób uzależnionych, ofercie i wsparciu dla ich dzieci. 

Powiemy o groźnych społecznie, środowiskowo praktykach, pod przykrywką chęci niesienia pomocy grupowego lub indywidualnie gdzie widoczne jest ewidentnie gołym okiem załatwianie swoich, partykularnych interesów - kosztem uzależnionych. 

Powiemy kto może a kto powinien wystrzegać się chęci niesienia pomocy dla własnego dobra i tych którym z dobrego serca nieść chcemy tą pomoc. To znacznie gorsze niż konsekwencje przeprowadzanie na siłę przysłowiowej babci i wbrew jej woli przez harcerzy po pasach.  

To doprawdy szeroki wachlarz tematyczny

Znajdźcie Państwo czas. To dla każdego mieszkańca Malborka. Każdemu to się przyda by mieć rozeznanie i nie popełniać błędów, lub powielać nierzetelnych i nieprawdziwych opinii. 

To dla naszego wspólnego dobra jako społeczności, dla nas, naszego spokoju sumienia i bezpieczeństwa.  

26 września Fabryka Inicjatyw – duża sala spółdzielni socjalnej – ul. Grunwaldzka 16 -18 (to tam, gdzie klub Alternatywa). Od godziny 16.00 - 19.00. 


Organizują; Stow. Malborskie Forum Pomocowe, Malborska Rada Organizacji Pozarządowych, Centrum Organizacji Pozarządowych i wielu innych instytucji i osób którym zależy na mądrym rozwoju naszego wspólnego habitatu. Trudno tu wymieniać wszystkich, co mimo wszystko między wierszami staraliśmy się czynić, jeśli kogoś pominęliśmy przepraszamy. Patronat nad Forum objął Burmistrz Miasta – Marek Charzewski, który również, jak i wielu Jego urzędników - uczestniczyć w spotkaniu tym będzie.  

Krzysztof Hajbowicz 
Red. Nacz. środowiskowego blogu edukacyjno - pomocowego Lokalna Gazeta Obywatelska, 
autor pomysłu Malborskiego Forum Pomocowego. 

Program spotkania szczegółowy - już wkrótce na łamach naszego blogu! 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza