niedziela, 7 kwietnia 2019

Dewiza “Ewangelia źródłem radości" - jest zawołaniem biskupa rodem z Malborka

Święcenia biskupie Biskupa Nominata Wojciecha Skibickiego 

.
Decyzję Ojca Świętego o nominacji ks. kanonika Wojciecha Skibickiego biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej ogłosił 14 lutego 2019 r. Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Salvatore Pennacchio. 

W fundacji Mater Dei poruszenie. To niewątpliwy zaszczyt dla grona osób ją stanowiących. Wojciech Skibicki jest jedną z bardzo ważnych postaci fundacji. Chociaż, staje się pewne, że ksiądz już teraz nie będzie mógł pozostawać jej aktywnym członkiem. Jako biskupa, będą czekały go inne zadania i obowiązki.  Na uroczystość liturgii ingresu jechali podniośle poruszeni. Nie tylko oni. Katedra św. Mikołaja w Elblągu była wczorajszego przedpołudnia pełna mieszkańców Malborka i okolic, ba powiatu. Ksiądz Wojciech to rdzenny Malborczyk. ławki w nawach zapełniały się gośćmi uroczystości. 


Od zwykłych osób, które znają księdza Wojciecha prawie od dziecka, od szkoły, po najbliższych członków rodziny – mama, siostra. A także duchowni, przede wszystkim katoliccy ale i przedstawiciele kościołów Chrześcijan Baptystów, Zielonoświątkowi.  
Także i świeccy reprezentanci życia społecznego, samorządowcy (m.in. Burmistrz Jan Tadeusz Wilk, starosta Mirosław Czapla), lokalni działacze i nie tylko. 

Wiele prominentnych osób, przedstawicieli  dwóch województw. 

Środowiska i grupy związane z kościołem, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i fundacji. A w tym konglomeracie ludzi, nie tylko rodzimego Malborka - właśnie fundacja Mater Dei. 


To oni wraz z księdzem Wojciechem wcześniej ciężko pracowali, wspólnie z Muzeum Zamkowym, by Malbork odzyskał symbol postaci figury Madonny w dawnym blasku. Taką samą, jaką witał przybyszy grodu i zamku w Malborku od wieków. Dzięki staraniom wielu ludzi we wnęce Kościoła NMP na zamku wysokim wita i dziś (od jesieni 2016). 

W katedrze zmaga się szum, odgłosy przychodzących wiernych, gości. Na chórze słychać głosy ostatnich prób. W ławkach do prawej nawy - księża proboszczowie diecezji, ale i także sąsiednich diecezji.  


We wnęce dla dostojnych gości z prawej strony ołtarza - nie pomnę zwyczajowej nazwy - rektorzy seminarium, władze świeckich uczelni, zgromadzenia zakonne, etc, etc 

Ławki do lewej nawy - zarezerwowane dla rodziny, najbliższych, dalej zajmowane są  przez władze wojewódzkie (wojewodowie, marszałkowie, politycy różnych ugrupowań, dowódcy wojskowi, komendantury policji, i innych służb, prezydenci miast, przewodniczący rad miejskich, radni sejmików itp. Posłowie.

Ale przede wszystkim przed ołtarzem biskupi, biskupi i jeszcze raz biskupi oraz  asystujący w koncelebrze.  

Członkowie fundacji Mater Dei uhonorowani miejscami dla szczególnych gości. Nie ukrywali wzruszenia, jechali wszak do przyjaciela - wyróżnionego tytułem dostojeństwa sakry biskupiej.  Napięcie rośnie nagle wybrzmiewają organy i chóry, orkiestra. Msza święta rozpoczęła się  uroczystym ingresem (od łac. ingredi – wchodzić) do katedry elbląskiej. Jak jedno wybrzmiewają wyśpiewane słowa Hymnu do Ducha Świętego. Rozpoczyna się liturgia. Okazana i odczytana zostaje bulla papieska.

Po homilii, którą wygłosił bp Jacek Jezierski, biskup nominat złożył przyrzeczenie. Potem Litania do Wszystkich Świętych i nastąpił obrzęd nałożenia rąk i modlitwa święceń, a także namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów biskupich: pierścienia, mitry i pastorału. 

Oto nominat przyjmując święcenia biskupie stał  się pełnoprawnym biskupem pomocniczym Diecezji Elbląskiej. Prawo kanoniczne ściśle określa czynności, które powinny być spełnione, by nowy biskup pod rygorem ważności objął urząd. Bp. Wojciech Skibicki jest też biskupem tytularnym Case Nigre. Głównymi szafarzami wczorajszych  święceń był Bp Jacek Jezierski, Biskup Elbląski. Współszafarzami Abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Abp Józef Górzyński Arcybiskup Metropolita Warmiński. Po zakończeniu uroczystej mszy, padają słowa gratulacji, życzeń wszelkich przeserdecznych od duchownych m.in. Nuncjusza Apostolskiego (… w języku polskim) po odczytane życzenia Prezydenta RP.  Chwilę po uroczystej procesji w nawie katedry, Bp Wojciech Skibicki przyjmuje gratulacje. W kolejce stoją zarówno generałowie i pułkownicy, jak i członkowie ruchów religijnych, wspólnot, przyjezdni miejscowi parafianie, przyjaciele i znajomi, politycy i przedstawiciele instytucji. Stoją i członkowie Fundacji Mater Dei. To długa i serdeczna kolejka, głownie z samymi serdecznościami, potok kwiatów, upominków.


Dołączyli i do tej  kolejki, za sprawą Bożeny Belcarz i chórzyści “lutni”. Bowiem to oprawę muzyczną zapewniał  Malborski Chór Lutnia pod jej batutą. "Oraz za serca porywały  Capella Sancti Nicolai. Podczas M.in w liturgii wybrzmiały brzmiały części (Kyrie eleison, Sanctus, Agnus Dei) Missa in honorem sancti Hyacinthi czyli Mszy ku czci św. Jacka Odrowąża. Jest to msza napisana w pierwszą rocznicę ingresu bp. Jacka Jezierskiego do katedry elbląskiej, do której muzykę skomponował Paweł Bębenek ( za informacjami przedstawicieli diecezji)”  Członkowie Fundacji składali życzenia jako jedni z ostatnich – chcieli tak, jak zawsze, chociaż przez moment jeszcze swobodnie by było, tak ciepło i prywatnie. Wiedzieli i  zdawali sobie sprawę, że wspólne kontakty, choć nie stracą zapewne nic z dawnej serdeczności  - nabiorą innego wymiaru.  
BANWI 


 
  


 


 

 
   


 


 

  
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz