niedziela, 16 lutego 2020

Te "nieznośne" przewody kominowe

Nim dojdzie do tragedii ...

.
Gdy go widzimy nieopodal, na przykład w nieodzownym kombinezonie, no i oczywiście w charakterystycznym nakryciu głowy - niektórzy z nas,  odruchowo, chwytają za guzik. 

Tak chyba z naszego kodu wyniesionego z dzieciństwa. No bo kto przynosi szczęście ... jak nie kominiarz właśnie?! 

I coś w tym jest, prócz stereotypu i załadowanego w głowę, w pewnym sensie, kulturowego przekazu. Bowiem gdyby nie zawód kominiarza i obowiązki związane z jego pracą (co i na nas ciążą przepisami) - mogłoby się okazać, że tego szczęścia może nam niekiedy brakować. Co w tym dzisiejszym wpisie (smrodku dydaktycznym) postaramy się wykazać.


Pan Jacek Turzyński, mistrz kominiarski, w zawodzie od 1990 roku.
Czym zajmuje się kominiarz

-"Czyści kominy, chroni paleniska przed zapaleniem się sadzy, wybiera tę sadzę. Przewody dymowe czyścimy cztery razy w roku, gazowe dwa razy, a wentylacyjne – raz w roku. Sprawdza, czy są drożne, czy jest prawidłowość podłączeń, czy komin jest wykonany z odpowiednich, atestowanych materiałów itp. Właściciel budynku jest zobowiązany do wezwania kominiarza raz w roku na taki przegląd. Chodzi o to, żeby zapobiegać pożarom. Sprawdza też ciągi kominowe,  montuje również wkłady kominkowe, wykonuje czyszczenia mechaniczne, wystawia opinie do gazowni, robi odbiory budynków, sprawdza, czy wszystko jest wykonane zgodnie z projektem." - etc. (więcej na ten temat w przestrzeni informacyjnej, edukacyjnej np zakładów kominiarskich, straży pożarnej, przepisów ppoż w internecie)

Infografika https://www.gazeta-mosina.pl/


Czas na to (do wykonania i zwrócenia uwagi) jest najwyższy jeszcze przed sezonem grzewczym! Ale często zapominamy. Cóż jeśli tak się zdarzy, to musimy liczyć się z konsekwencjami, które nam grożą realnie. Ale i nawet wtedy, gdy wydaje się wszystko pozapinane na ostatni guzik, to licho nie śpi. 

Niech te poniższe informacje, z akcji w których uczestniczyli nasi zawodowi i strażacy OSP z powiatu malborskiego, będą przyczynkiem do refleksji i pomyślunku, czy zrobiliśmy wszystko co należy jeszcze przed sezonem?

Co mamy zrobić gdy ... czyli postępowanie zwykłego użytkownika

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. 

Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody! 
Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).
zebrał BANWI
zdjęcia archiwum; Fb. Jacek Turzyński, infografika portal www.gazetamosina.pl, 
https://strazacki.pl/szkolenia/pozar-sadzy-w-przewodzie-kominowym-postepowanie

Wybrane informacje Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku

.
A z naszego podwórka ... 
Pożar sadzy w kominie Malbork ul. Admiralicji 19 godz. zgłoszenia 15:38. - 13.II.br

czas akcji: 1 godz.
udział brały: 2 zastępy z JRG Malbork
Zastana sytuacja – Po dojeździe zastępów z JRG Malbork do miejsca zdarzenia zastano pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Właściciel obiektu na miejscu zdarzenia.
Podjęte działania – Zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Wygaszenie paleniska w piecu. Rozstawienie drabiny mechanicznej. 

Dwóch ratowników w aparatach powietrznych w koszu drabiny dostaje się w pobliże komina. Ugaszenie pożaru sadzy przy użyciu piasku. Przeczyszczenie komina zestawem kominiarskim na odcinku ok. 6 m. Wybranie sadzy i piasku z wyczystki kominowej. Pisemne przekazanie miejsca objętego działaniem ratowniczym właścicielowi wraz z wystawieniem zakazu użytkowania przewodu kominowego do momentu kontroli przez zakład kominiarski. Zakończenie działań i powrót do jednostki.

Pożar stropu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym Boręty Pierwsze 66e/6 
godz. zgłoszenia 17:57.- 13.II.br


czas akcji: 2 godz. 13 min. (przyczyna nieustalona)
udział brały: 3 zastępy z JRG Malbork i 2 zastępy z  OSP Lisewo Malborskie.

Zastana sytuacja – Po dojeździe zastępów z JRG Malbork oraz z OSP Lisewo Malborskie do miejsca zdarzenia zastano wstępnie ugaszony pożar w pomieszczeniu kuchennym w mieszkaniu na parterze. Nadpaleniu uległ drewniany strop. 
Budynek mieszkalny wielorodzinny typu bliźniak o konstrukcji murowanej kryty eternitem. 
W budynku znajdują się dwa mieszkania na pierwszym piętrze i jedno mieszkania na parterze. 

Trzy osoby przebywające w obiekcie opuściły go przed przybyciem straży. Brak osób poszkodowanych. Gaszenia pożaru podjął się właściciel z mieszkania na parterze. Dojazd patrolu policji.



Podjęte działania – Zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Odłączenie prądu w całej miejscowości przez ZE. Podanie jednego prądu wody  na tlący się strop (pomiędzy parterem a pierwszym piętrem). Ugaszenie pożaru. Częściowa rozbiórka nadpalonego stropu przy użyciu pilarki łańcuchowej w celu wykluczenia obecności ognia. Wygaszenie palenisk w dwóch mieszkaniach na parterze i pierwszym piętrze. Kontrola kamerą termowizyjną mieszkań oraz przewodów kominowych w obiekcie nie wykazała nowych zarzewi ognia. Przewietrzenie mieszkań w budynku. Rozstawienie drabiny mechanicznej w celu sprawdzenia przewodu dymowego - brak pożaru. 



Dojazd Pogotowia Energetycznego do miejsca zdarzenia. Przekazanie miejsca objętego działaniem ratowniczym właścicielom mieszkań z zaleceniem nieużytkowania pieców C.O do momentu kontroli przewodów kominowych przez zakład kominiarski. Zakończenie działań przez zastępy z JRG Malbork. Na miejscu pozostają zastępy OSP w celu kontroli miejsca zdarzenia. Zakończenie działań i powrót do remizy. 
Informację i zdjęcia z akcji straży przesłał; kpt. Damian Tomaszewski
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Malborku
Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego
e-mail: pr.malbork@straz.gda.pl   tel. (55) 270 21 38

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz