czwartek, 7 grudnia 2017

Wspólnie produkowali bombki!

Pod biurami Urzędu Miasta

BANWI & Marlena Majka

Pod budynkiem magistratu w Malborku (ul. Plac Słowiański 5), mieści się siedziba fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oddziału w Gdańsku – więc kolokwialnie „pod biurami urzędu”. 

Tam wczoraj 6 grudnia podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pod bacznym okiem opiekunów m.in. Agnieszki Predygier oraz pań Marleny Majka i Izabeli Hirsz-Leopolt pracownic biblioteki - „produkowali wspólnie (chłopcy z MOW na własny użytek domowy) bombki … choinkowe”.

Ten fakt, choć jego opis brzmi w dzisiejszych czasach - co nieco dwuznacznie, to całkowicie ma charakter pokojowy i wychowawczy. Dotyczy bowiem tradycji i zwyczajów świątecznych (Bożonarodzeniowych).
- W grudniu prowadzimy cykl zajęć edukacyjnych o zwyczajach i tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.  Zorganizowałyśmy wystawę o tradycjach bożonarodzeniowych, przygotowałam teksty znanych kolęd, kartki świąteczne oraz drobne gwiazdki i ozdoby choinkowe. 


I właśnie odbyły się zajęcia dla grupy chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego - informuje Marlena Majka Kierownik Malborskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku 

Chłopców zaciekawiły wiadomości o tym jak obchodzone są święta w różnych częściach świata, kto oprócz Mikołaja roznosi prezenty. 

Dowiedzieli się, że w niektórych rejonach Polski robi to Gwiazdor lub Aniołek, w Rosji Dziadek Mróz ze Śnieżynką. W Czechach i Niemczech dzieci otrzymują je od Dzieciątka Jezus. Trzej Królowie odwiedzają hiszpańskie dzieci, a w krajach skandynawskich Święta Łucja. 

Włoskie dzieci dostają prezenty od wiedźmy Befany. Rozmawialiśmy po czym poznać kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jak się do nich przygotować, jak wygląda wieczerza wigilijna. Jeden z chłopców powiedział, że nie wiedział, że łańcuchy zawieszane na choince symbolizują więzi rodzinne.

W czytelni odbyły się warsztaty plastyczne. Metodą decoupagu chłopcy ozdabiali bombki, uczyli się składania gwiazd metodą orgiami.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza