piątek, 26 lipca 2019

Pomaganie, to tak naprawdę, trudna i skomplikowana sprawa

Jak pomagać, by nie szkodzić sobie i innym!? 

.
Niesienie pomocy innym to tylko z pozoru proste zadanie … wydaje się, że wystarczyłyby same dobre intencje, chęci. Otóż ... nie jest tak do końca! Pomaganie wiąże się z odpowiedzialnością, rozwagą chociażby taką, czy nie szkodzimy innym lub sobie. 


Przede wszystkim wiąże się z odpowiedzią na pytanie, które musimy zadać sobie samemu; Dlaczego to chcemy czynić?!

I wierzcie mi, nie jest to proste pytanie. Zwłaszcza gdy sobie uświadomimy (tak rzetelnie i przepatrzymy oczyma innych nasze postawy chęci pomagania), - powinniśmy wtedy dostrzec wiele rzeczy, które nas zmuszą do myślenia. 

Myślenia i przemyśleń, by pomagać bez przeniesień własnych, by nie zapychać osobistych niedoborów - poczuciami wszelkimi i racjonalizacjami. To ważne, ale to jeszcze nie koniec.   
Czasami serce dyktuje różne rzeczy, a czasami odruch, a czasem "faryzejskie przekonanie" własne spełnienia dobrego uczynku, etc. 
A tu potrzebna przy pomaganiu jest i pokora, i wiedza, i mądrość podejścia do kategorii zjawiska pomagania. Potrzebna jest życzliwość i otwartość na dolę innych i niedolę innych, potrzebna też współpraca w tej materii i z innymi pomagającymi, i tymi którym pomagamy. To nie może usatysfakcjonować i "uspokoić" li tylko nasze sumienia. Mamy do czynienia z innymi żywymi ludźmi.  Przejrzystość, racjonalność i chęć i bycie otwartymi na różne formy oraz  współpracę z innymi, którzy mogą wiedzieć więcej niż my sami. I jeszcze wiele wiele innych rzeczy musimy wiedzieć (bo to i aspekty prawne, aby nie wpakować się w kłopoty. Bo każda np. puszka do której zbieramy pieniążki dla kogoś, powinna być zarejestrowana i posiadać potrzebną zgodę ze strony ministerialnej. Natomiast każde "pięć złotych" na kaca lubo “tylko” złotówka - to może być przysłowiowy gwóźdź do trumny dla skacowanego, itp., itd.  


Zapraszamy instytucje pomocowe, grupy pomocowe, osoby indywidualne do dyskusji na ten temat, do podzielenia się swoim punktem widzenia, swoim doświadczeniem, swoją wiedzą, itp.

Na początek zamieszczamy u dołu strony kilka linków do przeglądnięcia i przyglądnięcia się niektórym aspektom pomagania.

Przypominamy, że zjawiskami pomagania oraz wszelkim jego aspektom - stara się zajmować w środowisku Malborka, od kilku lat - Malborskie Forum Pomocowe. 

Kolejne spotkanie wszystkich zainteresowanych osób, grup pomocowych, samopomocowych, stowarzyszeń, instytucji, służb, organizacji, urzędników administracji, członków kościołów wszelakich denominacji, etc Malborska Rada Organizacji Pozarządowych, Malborskiego Centrum Organizacji Pozarządowych z ul  Grunwaldzkiej 16-18 oraz Stowarzyszenia Forum Pomocowe i nasz blog informacyjno - edukacyjny Lokalna Gazeta Obywatelska pragną zaprosić - planujemy zorganizować w trzeciej dekadzie września.
Już wkrótce na ten temat więcej informacji 
ABAH 
zdjecia z ostatniego spotkania Forum  przy ulicy grunwaldzkiej

Poniżej zamieszczamy wspomniane linki do stron, na których znajdziecie Państwo dywagacje na temat pomagania;

https://www.pb.pl/jak-madrze-pomagac-innym-943155


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz