piątek, 16 lutego 2018

Samorząd Studencki WSG w Malborku zaprasza

Futsal - Halowa piłka nożna

.Piłka halowa istniała od zawsze w krajach, w których klimat nie jest na tyle łagodny, aby można było grać cały rok na otwartych boiskach. Albo jednak służyła jako przerywnik zawodowym piłkarzom w klasycznych przygotowaniach do sezonu, albo też jest do dzisiaj dla wielu amatorów piłki nożnej formą rekreacyjnego spędzania czasu.

W niektórych krajach, jak na przykład w Niemczech, w przerwie zimowej organizuje się turnieje dla ligowych zespołów. W latach osiemdziesiątych halowy futbol był bardzo popularny w USA, a jedną z gwiazd tamtejszej ligi był Kazimierz Deyna.

W hali grywały drużyny o różnej liczbie zawodników, raz boiska otaczano bandami, innym razem nie... Dlatego to wszystko nie było futsalem w obecnym kształcie, choć nie oznacza to, że nowa dyscyplina nie ma historii. Wręcz przeciwnie. Swoje początki bierze w... 1930 roku. W tymże samym Urugwaju, który wówczas zorganizował i zdobył pierwsze mistrzostwo świata w tradycyjnej odmianie piłki nożnej, powstał zamysł gry drużyn pięcioosobowych.

Podstawowe zasady gry

Pole gry musi być prostokątne. Na zawodach międzynarodowych obowiązują następujące wymiary boiska: długość minimum 38, maksimum 42; szerokość minimum 18, maksimum 22 metrów. Wszystkie linie mają szerokość 8 cm. Z punktu środkowego wyznacza się okrąg o promieniu 3 metrów. Pole karne tworzy się przez zakreślenie od zewnętrznej krawędzi słupków łuków o promieniu 6 metrów, które łączą się z jednej strony pod kątem prostym z linią bramkową, a z drugiej strony połączone są ze sobą linią równoległą do linii bramkowej o długości 3,16 m.

Punkt karny wyznacza się w odległości sześciu metrów od środka linii bramkowej, a drugi punkt karny w odległości 10 metrów. Bramki mają trzy metry szerokości i dwa metry wysokości. Powierzchnia boiska powinna być płaska, nieścieralna, gładka. Zaleca się drewno lub tworzywo sztuczne, należy unikać nawierzchni betonowych lub podobnych.

Grają drużyny pięcioosobowe, a jeden z zawodników jest bramkarzem. Maksymalna liczba rezerwowych wynosi 7. Liczba zmian jest nieograniczona. Muszą one tylko następować w strefie zmian, czyli w polu mającym co najmniej 3 metry długości i 80 centymetrów szerokości po każdej stronie boiska, z czego 40 cm narysowane jest wewnątrz, a 40 cm na zewnątrz pola gry. Mecz dzieli się na dwie połowy po 20 minut i nie dłuższej niż kwadrans przerwy. Ponadto trenerom przysługuje

60-sekundowa przerwa w każdej połowie.

Przy pierwszych pięciu faulach w czasie jednej połowy meczu zawodnicy mają prawo ustawić mur w odległości co najmniej 5 metrów od piłki. Począwszy od szóstego faulu drużyna, która go popełniła, nie może ustawić muru.

Sprzęt

Piłka ma być kulista, wykonana najlepiej ze skóry, o obwodzie nie mniejszym niż 62 i nie większym niż 64 centymetry. Jej waga została ustalona między 400 a 440 gramów, a ciśnienie od 0,4 do 0,6 atmosfery. Pomiarów dokonuje się przed meczem. Właściwa piłka podczas testu, czyli po opuszczeniu z wysokości dwóch metrów, nie powinna się odbić niżej niż pół metra ani wyżej niż 65 centymetrów.

Strój
Koszulka, spodenki, skarpety, ochraniacze oraz obuwie z miękkiej skóry lub płótna z podeszwą gumową. Bramkarz musi nosić długie spodnie.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza