czwartek, 7 listopada 2019

Listopadowe święto upamiętniające podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową




Dzień Pamięci (ang. Remembrance Day; fr. Jour du Souvenir lub Jour de l'Armistice - Dzień Zawieszenia Broni) – święto obchodzone w krajach Wspólnoty Narodów oraz we Francji na cześć poległych żołnierzy w wojnach obchodzone 11 listopada. 

W ten dzień o godzinie 11 cześć poległym oddawana jest w formie dwóch minut ciszy. Każdy z obywateli, o ile ma sposobność, przystaje na tę chwilę.

Święto upamiętnia podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada (o godzinie 11 nastąpiło zawieszenie broni). Dzień ten nazywany jest także Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci. Maki te są sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion), a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów. (źródło Wikipedia)

Remembrance Day - Dzień Pamięci

;
Uroczystość odbyła się głownie na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej przy ul. 500-lecia. Złożono również kwiaty pod Pomnikiem Stalagu XXB mieszczącym się na Cmentarzu Komunalnym w Malborku.




Podczas uroczystości, prócz przedstawicieli struktur i służb mundurowych - począwszy od Wojska Polskiego poprzez inne formacje, przedstawicieli władz samorządowych i przedstawicieli formacji kombatanckich, oraz instytucji kultury i innych związanych z życiem miasta i powiatu - w uroczystościach obecni byli płk Dominic Morgan - reprezentujący Brytyjski Attachat Obrony oraz Jay Watkinson Drugi Sekretarz w Ambasadzie Australii w Warszawie.


- "Spotykamy się na Cmentarzu Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej z okazji święta dedykowanego poległym żołnierzom Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dla których ta ziemia stała się miejscem wiecznego spoczynku. Jesteśmy tu po to, aby ich upamiętnić, złożyć im hołd, a także po to, aby wyrazić naszą wdzięczność za ich walkę i poświęcenie - powiedział Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Burmistrz dziękował mieszkańcom za liczne przybycie, szczególnie młodzieży. Pojawili się uczniowie I LO, harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 2 i klasa mundurowa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 ze sztandarem.

Do podziękowań przyłączył się pułkownik Morgan. Najpierw żartobliwie. dziękując za zaproszenie i  ... za pogodę, dzięki której oni, Brytyjczycy mogli poczuć się jak w domu". 

W wystawieniach przeważała nuta smutku podkreślająca, że ginęli wszak na wszystkich frontach młodzi ludzie, nierzadko  i rówieśnicy tych, którzy reprezentowali wczoraj 6 listopada swoje szkoły ponadpodstawowe. 

Bowiem na uroczystości pojawili się młodzi ludzie z różnych szkół. Pułkownik Dominic Morgan z atencją wspominając poległych i dziękował m.in również za to, że miasto dba o brytyjską nekropolię. 
BANWI
Foto BANWI

Jak podały lokalne media - cytujemy "Na cmentarzu przy ul. 500-lecia spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939-1945. Wśród nich 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, 1 marynarz floty wojennej i 3 marynarzy floty handlowej - pochodzący z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Znajduje się też tutaj 13 mogił z okresu I wojny światowej.
(...)
Uczestnicy uroczystości złożyli też wieńce pod Pomnikiem Stalagu XXB na Cmentarzu Komunalnym. W tej okolicy w ówczesnym Willenbergu w latach 1939-1945 Niemcy prowadzili obóz jeniecki, do którego trafiali również m.in. żołnierze WspólnotyBrytyjskiej."
 https://malbork.naszemiasto.pl/ (...) 

Wartę honorową przy pomniku wystawili żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Obecny był też oddział Szkotów z brytyjskiej armii stacjonujących w Ełku.





(...)
"Te groby to miejsce ich upamiętnienia, miejsce, gdzie składamy im hołd, ale to również zobowiązanie dla nas, żyjących, aby budować świat bez wojen, w którym przyjaźń między narodami, prawa człowieka będą wartościami najważniejszymi" - mówił Marek Charzewski. (tamże)"


























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz