środa, 24 lipca 2019

Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

Już w ten piątek (31.I) spotkanie w Szkole Łacińskiej

Jak traktować osoby z niepełnosprawnością?! - Katarzyna De Guzman wraz przyjaciółmi otwiera cykl spotkań - przyjdź dowiedz się więcej. Porozmawiajmy, powiedzmy sobie co nas niepokoi. To dla osób niepełnosprawnościami także dobra lekcja. Dla wszystkich dobra lekcja - byśmy mogli nawzajem się  siebie nauczyć i nauczyli wspólnie z pożytkiem żyć bez fobii, zgrzytów,   


Piątek 31 stycznia, to dobra okazja, by rozmawiać o wszelkich aspektach niepełnosprawności. I o tym jak trudno niekiedy ludziom sprawnym to zrozumieć. Ale ... i też o tym, jak niekiedy ułudne i iluzoryczne, ba czasem wydaje się, że roszczeniowe oczekiwania mają same osoby z niepełnosprawnościami lub ich bliscy. Zastanowimy się wspólnie z czego takie postawy wynikają i jak to zmieniać. I jak mądrze i "bezproblematycznie" współistnieć


"Jako osoba z niepełnosprawnością ruchową, od początku mojej choroby, czyli od dziecka spotykam się z różnymi reakcjami, komentarzami dotyczącymi wózka itd.

Kiedyś „za moich czasów” osoby na wózkach etc. nie były tak widoczne czy aktywne. Teraz zrobiliśmy ogromny „skok” w tym temacie. Całkiem sporo mówi się o nas w mediach, w prasie, Internecie – co jest super, ale jednak chyba nadal za rzadko. 

Osoba na wózku nadal jest trochę postrzegana jako nieudolna życiowo, a nie jest tak często świetnie sobie radzimy w życiu codziennym, jedyne czego potrzebujemy to odrobiny chęci do zrozumienia naszych potrzeb i dlatego powstał pomysł wraz z Lokalną Gazetą Obywatelską kącika savoir-vivre wobec osób „zmotoryzowanych na stałe”. 

Będzie to cykl, który mam nadzieję trochę ułatwi i utrwali pewne zachowania – nie nie tylko w jedną stronę, ale i w obie – bo to my nawzajem się od siebie uczymy, a dialog to podstawa".

Katarzyna De Guzman 


Dobrą zachętą może być poniższa książeczka, której fragment poniżej drukujemy

Fragment książki Judy Cohen`a i ilustrowana świetnie przez Yvette Silver
opublikowana w pierwotnej wersji przez United Spinal Association. Tłumaczenie na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Adaptacja -  Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Całość dostępna przez internet pod adresem http://niepelnosprawni.sggw.pl/MPIPS_Savoir_vivre.pdf


Wierzymy, że lektura tej niewielkiej książeczki przybliży wszystkim czytelnikom problemy, na jakie w codziennym funkcjonowaniu mogą napotykać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz podpowie jak zachować się w kontaktach z nimi i jak przyjść im ze skuteczną i właściwą pomocą, gdy tego potrzebują. Mamy też nadzieję, że publikacja ta stanie się obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy w życiu zawodowym i prywatnym stykają się z osobami niepełnosprawnymi. Być może stanie się ona także inspiracją dla opracowania praktycznego rodzimego poradnika.

Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Podstawowe zasady

.
Nie musisz czuć się niezręcznie w obecności osoby niepełnosprawnej. Niniejsze
opracowanie zawiera podstawowe wskazówki na temat zachowania wobec tych osób. A jeżeli kiedykolwiek będziesz miał wątpliwości, co do tego, jak się zachować czy też co powiedzieć takiej osobie – po prostu ją o to zapytaj! 

Zanim pomożesz ... zapytaj!

Sam fakt bycia niepełnosprawnym nie oznacza, że dana osoba potrzebuje pomocy.
∗ Uwaga: Chcielibyśmy, abyście myśleli o osobach niepełnosprawnych jak o jednostkach – waszych znajomych, współpracownikach, sąsiadach – dlatego zamiast używać bezpostaciowego zaimka „oni” w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, w tekście staramy się używać zaimków „ona” lub „on”. 

Jeżeli znajduje się ona w przyjaznym otoczeniu, zwykle sama da sobie świetnie radę. Dorośli niepełnosprawni chcą być traktowani jak niezależni ludzie. Pomoc należy oferować jedynie wówczas, gdy wydaje się, że dana osoba może jej potrzebować. Jeżeli tak jest w istocie, zapytaj zanim zaczniesz jej udzielać.


Bądźmy taktowni inicjując kontakt fizyczny 

Niektóre osoby niepełnosprawne utrzymują równowagę dzięki swoim rękom, dlatego chwytanie ich za nie – nawet w celu udzielenia pomocy – może tę równowagę zakłócić. Unikaj klepania takiej osoby po głowie a także dotykania jej wózka, skutera czy laski. Osoby niepełnosprawne uważają je 
za część ich przestrzeni osobistej.

Pomyśl zanim coś powiesz

Zawsze zwracaj się bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej, nie do jej towarzysza, 
pomocnika, ani tłumacza języka migowego. Prowadzenie zwykłej rozmowy z osobą niepełnosprawną jest fajne,  po prostu zwracaj się do niej jak do każdej innej osoby.

Szanuj jej prywatność. Jeżeli będziesz wypytywał ją o jej przypadłość, może się
ona poczuć jakbyś sprowadzał ją wyłącznie do jej niepełnosprawności, a nie widział w niej człowieka (jednak wiele osób niepełnosprawnych nie ma nic przeciwko naturalnej ciekawości dzieci i nie krępują się odpowiadać na zadawane przez nie pytania).

Nie rób żadnych założeń 

Osoby niepełnosprawne same najlepiej wiedzą co mogą zrobić a czego nie. Nie podejmuj za nie decyzji co do uczestnictwa w jakiejkolwiek czynności. W zależności od sytuacji, wykluczanie osób niepełnosprawnych z jakiegokolwiek działania na podstawie założeń o ich ograniczeniach może stanowić pogwałcenie ich praw.

Reaguj uprzejmie na prośby osób niepełnosprawnych

Jeżeli osoby niepełnosprawne proszą cię o dokonanie pewnych przystosowań w twojej działalności, to nie jest to skarga. 

Świadczy to o tym, że czują się w twoim lokalu na tyle swobodnie, aby mówić o swoich potrzebach. Jeżeli twoja reakcja będzie pozytywna, na pewno będą do ciebie wracać i powiedzą swoim znajomym, jak dobrze zostali obsłużeni. 

Więcej znajdziecie Państwo w polecanej na wstępie książce - w postaci pdf - znajdującej się na stronie http://niepelnosprawni.sggw.pl/MPIPS_Savoir_vivre.pdf
Zebrał i zaprasza BANWI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz