![]() |
Kierowca MZK |
Z punktu widzenia mężczyzny, wydaje się, że to było to podkreślenie czymś ważnym i opierającym się o sprawę swoistego męskiego honoru. Z drugiej strony, bardzo często jest tak, że to co nam facetom się wydaje - że jest O.K. i w porządku Kobiety odbierają nieco inaczej. Na przykład może się wydawać seksistowskie, takie inne niż w założeniu facetowi we łbie zaświtało.
Ot i masz. Więc książka „Mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus” nieustannie jakby na topie.
To co nam facetom wydaje się w porządku … wcale tak dla Kobiet być nie musi ... i często (niestety zbyt często) ku naszemu rozczarowaniu – nie jest!
Ot chociażby od takich podstawowych pojęć począwszy jak;
Feminizm
.
Dla obojga płci – z definicji brzmi i „wygląda” podobnie treściowo. Emocjonalnie i z podejścia do tematu - jakże różnie. Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa. Za twórcę terminu féminisme uważany jest Charles Fourier, który po raz pierwszy użył go w 1837 roku.
![]() |
"Manifa" tylko "trochę" wcześniej - wikipedia |
Współcześnie w społeczeństwach zachodnich pod pojęciem feminizmu rozumie się przede wszystkim nowy ruch feministyczny (feminizm drugiej fali), za którego początek uważa się wydanie przez Betty Friedan książki pt. Mistyka kobiecości w roku 1963.
Poglądy reprezentowane przez wcześniejszą falę feminizmu (formalne równouprawnienie kobiet) zostały w dużej mierze przyswojone przez zachodnie społeczeństwa i przestały być elementem programu feministycznego.
Podstawą programu feminizmu jest dążenie do emancypacji kobiet i równouprawnienia płci, zarówno pod względem formalnym, jak i faktycznym.
Feminizm zajmuje się też problemem kobiecości, konstrukcją płci kulturowej, oraz zwiększeniem udziału kobiet w różnych obszarach życia. Od lat 60. XX wieku wysunięto postulaty dotyczące uwzględnienia roli kobiet w historii, w której pomijano ich dorobek i osiągnięcia
A co Państwo o tym sądzicie? Zapraszamy,jak zwykle, do dyskusji, komentarzy, korespondencji drogą poczty elektronicznej gazeta-obywatelska@wp.pl
Zapraszamy
BANWI
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz