piątek, 9 marca 2018

Dwie strony tego samego

Kierowca MZK
Cały wczorajszy dzień zdominowało w tle - stare, obudowane nawet współczesną legendą - święto. Mowa o „Dniu Kobiet”. Mężczyźni tego dnia zdawali się podkreślać nadzwyczajną zauważalność Pań, nawet taką ... przesadną. Sądzę, że to było do czegoś potrzebne w zachowaniu, a czy miłe dla płci drugiej … ? 

Z punktu widzenia mężczyzny, wydaje się, że to było  to podkreślenie czymś ważnym i opierającym się o sprawę swoistego męskiego honoru. Z drugiej strony, bardzo często jest tak, że to co nam facetom się wydaje - że jest O.K. i w porządku Kobiety odbierają nieco inaczej. Na przykład może się wydawać seksistowskie, takie inne niż w założeniu facetowi we łbie zaświtało. 

Ot i masz. Więc książka „Mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus” nieustannie jakby na topie. 
To co nam facetom wydaje się w porządku … wcale tak dla Kobiet być nie musi ... i często (niestety zbyt często) ku naszemu rozczarowaniu – nie jest!
Ot chociażby od takich podstawowych pojęć począwszy jak;

Feminizm 

.
Dla obojga płci – z definicji brzmi i „wygląda” podobnie treściowo.  Emocjonalnie i z podejścia do tematu - jakże różnie.  

Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa. Za twórcę terminu féminisme uważany jest Charles Fourier, który po raz pierwszy użył go w 1837 roku.


"Manifa" tylko "trochę" wcześniej - wikipedia
Podstawą programu feminizmu jest dążenie do emancypacji kobiet i równouprawnienia płci, zarówno pod względem formalnym, jak i faktycznym.
Współcześnie w społeczeństwach zachodnich pod pojęciem feminizmu rozumie się przede wszystkim nowy ruch feministyczny (feminizm drugiej fali), za którego początek uważa się wydanie przez Betty Friedan książki pt. Mistyka kobiecości w roku 1963. 

Poglądy reprezentowane przez wcześniejszą falę feminizmu (formalne równouprawnienie kobiet) zostały w dużej mierze przyswojone przez zachodnie społeczeństwa i przestały być elementem programu feministycznego.
Podstawą programu feminizmu jest dążenie do emancypacji kobiet i równouprawnienia płci, zarówno pod względem formalnym, jak i faktycznym. 

Feminizm zajmuje się też problemem kobiecości, konstrukcją płci kulturowej, oraz zwiększeniem udziału kobiet w różnych obszarach życia. Od lat 60. XX wieku wysunięto postulaty dotyczące uwzględnienia roli kobiet w historii, w której pomijano ich dorobek i osiągnięcia

A co Państwo o tym sądzicie? Zapraszamy,jak zwykle, do dyskusji, komentarzy, korespondencji drogą poczty elektronicznej gazeta-obywatelska@wp.pl

Zapraszamy
BANWI

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza