środa, 5 czerwca 2019

Patriotyzm

Wczorajsza manifestacja, m.in  patriotyzmu, szacunku dla historii i ... odśpiewanie hymnu narodowego z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Plac Kazimierza Jagiellończyka.

A co Ty sądzisz o patriotyźmie?

.
Patriotyzm (łac. patria – ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony. 

Charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby, poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub nawet życia. 


Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. 

Oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.


Prezentowane zdjęcia z portalu UM


"Chociaż w dzisiejszych czasach patriotyzm postrzegany jest nieco inaczej, niż kilkaset lat temu" - znaleźliśmy wpis na jednym z portali internetowych. I dalej.  

"Dawniej patriotą nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swej ojczyzny. Patriota 200 lat temu był częstym uczestnikiem w bitwach na rzecz swego kraju, z dumą obnosił się swą polskością. Niestety dzisiaj niektórzy młodzi ludzie wstydzą się tego, że pochodzą z Polski. Tego w żaden racjonalny sposób nie można wytłumaczyć."

"Uważam, że młodzi ludzie, którzy nie szanują swojej ojczyzny, są po prostu żałośni. Ale winę za to ponoszą nie tylko oni, lecz również ich rodzice, którzy często są tak zabiegani, że nie mają czasu wpajać swym pociechom prawd związanych z miłością do ojczyzny. 

Zespół rockowy Pidżama Porno w piosence pt. „Marchef w butonierce”, opowiadającej o zepsuciu rodaków, braku szacunku dla naszego państwa, śpiewa: „Mam fatalne maniery, koszmarne mam zwyczaje, lecz kiedy grają tego kraju hymn, ciągle jeszcze wstaję”

Mam nadzieję, że obywatele naszego kraju, choć w tym stopniu potrafią okazać swój patriotyzm i szacunek dla historii państwa polskiego, przez zachowanie odpowiedniej postawy podczas odtwarzania hymnu narodowego.

Uogólniając i upraszczając - dzisiejszy patriotyzm dla wielu objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Szacunek do języka w obecnych czasach jest bardzo ważny. Niemniej czasem, źle rozumiany i pojmowany patriotyzm przekształca się w groźny nacjonalizm. To kwestia bardzo cienkich granic. 

Tak dzieje się kiedy, któraś z grup, warstw społecznych uwarunkowana jakimś (zewnętrznym, wewnętrznym) wpływem, manipulacją poddana i poniesiona emocjami staje się narzędziem?! W przeszłości i teraźniejszości naszej (i nie tylko naszej ) historii  - można z łatwością odnaleźć różne rodzaje takich przypadków 

Cytując wypowiedź poprzedniego autora wpisu, warto przemyśleć wspomnianą postawę. Z jednej strony mamy taki (a ufamy, że autentycznie płynący z "serca" wpis;  

"Wielu młodych ludzi okalecza język polski poprzez wtrącanie do niego obcych wyrazów, pochodzących z innego języka, najczęściej z angielskiego. Również używanie wulgaryzmów jest „strasznym ciosem” dla języka ojczystego. Przejawem patriotyzmu jest także szanowanie polskiej kultury i tradycji. Jeśli chcemy zostać patriotami, nie powinniśmy naśmiewać się ze sposobu obchodzenia różnych ważnych świąt czy zabaw regionalnych. Przecież nie tylko nasz kraj ma różnego rodzaju stroje ludowe."

A z drugiej strony mamy czasami ... pomylenie pojęć i agresję. "Naszych Naszości" skrajnego autoramentu. Bazujących często, na populistycznych poglądach. Mających z istotą patriotyzmu niewiele wspólnego.  Identyfikujących się z istotą zagadnień wrogich wzajemnemu współistnieniu. 

Często opierany na doraźnych ideach, hasłach politycznych i religijnych. Winni są tu niestety wielokroć sami politycy, duchowni i liderzy różnych religijnych wspólnot, instytucji i kościołów. Także liderzy i mocodawcy wszelkich  mediów - mają czasami udział w rezultacie. Zarówno świadomie, jak wtedy gdy wymknie się to, spod kontroli. I zafunkcjonuje bez możliwości prędkiego i zdroworozsądkowego zatamowania, to narzędzie oddziaływania na opinię publiczną. Nie ma tu niewinnych. "Sami sobie potrafimy zafundować" takie dictum. Czasami nawet, gdy przyświecałyby nam najlepsze chęci i zamiary. Tymi pono piekło wybrukowane. Potrzeba tu wiele rozwagi i mądrości.  O mądrości (wiedzy) piszemy własnie w  dzisiejszych blogowych wpisach Lokalnej Gazety Obywatelskiej. 

A co Państwo o tym sądzicie? Zapraszamy do wymiany opinii, dyskusji, etc. gazeta-obywatelska@wp.pl  
ABAH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz