piątek, 8 czerwca 2018

Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku

Informacja zainteresuje z pewnością mieszkańców powiatu

Dla pacjentów 

Malbork, 7 czerwca 2018 r.

Nowa pracownia rentgenowska, dwie izolatki dla dzieci, nowy blok operacyjny, stworzenie nowego Oddziału Wewnętrznego, remont Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, remont Izby Przyjęć, a w planach jeszcze budowa łącznika i windy - to zadania inwestycyjne, które na ten rok zaplanowało Powiatowe Centrum Zdrowia, spółka należąca w całości do Powiatu Malborskiego, zarządzająca szpitalami w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim.


W malborskim szpitalu trwa budowa nowej Pracowni RTG. Powiatowe Centrum Zdrowia remontuje pomieszczenia na potrzeby przeprowadzania badań aparatem rentgenowskim w komfortowych warunkach, ale to tylko jedna z wielu inwestycji, jakie czekają malborską lecznicę. To zadanie w bezpośredni sposób wpływa bowiem na kolejne.

- Przeniesienie pracowni rentgenowskiej wynika z konieczności zrobienia miejsca pod nowy blok operacyjny - wyjaśnia Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku. - W tym miejscu powstanie nowoczesna sala operacyjna, która zostanie połączona z istniejącym blokiem. Znajdują się w nim obecnie dwie sale do przeprowadzania zabiegów i operacji. Po zakończeniu naszej inwestycji w malborskim szpitalu powstanie nowoczesny kompleks operacyjny, który będzie spełniał wszelkie wymogi nakładane na placówki służby zdrowia.


http://www.pcz.net.pl/
Kolejna inwestycja zostanie przeprowadzona na oddziale dziecięcym. Powstaną: jedna izolatka oraz jedna sala chorych. W obu pomieszczeniach będzie znajdował się węzeł sanitarny. 

Izolatka będzie wyposażona m.in. w śluzę i system nawiewno-wywiewny, by zapewnić chorym dzieciom najlepsze warunki do leczenia.

- Kładziemy duży nacisk na poprawianie warunków bytowych na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym - mówi Paweł Chodyniak. - Wyremontowaliśmy już wszystkie sale na pierwszym piętrze oddziału. Powstała zupełnie nowa sala porodowa przeznaczona do porodów rodzinnych. W ciągu półtora roku chcemy zakończyć modernizację całego oddziału.

Ta inwestycja wiąże się pośrednio z kolejną - budową łącznika między budynkiem, w którym znajduje się Oddział Położniczo-Ginekologiczny, a głównym budynkiem szpitalnym m.in. z blokiem operacyjnym. Zakończenie obu inwestycji pozwoli na szybki transport pacjentek i przeprowadzanie zabiegów w nowym kompleksie operacyjnym. PCZ chce rozpocząć inwestycję jeszcze w tym roku i zakończyć ją w roku następnym.

- Obecnie oddziały znajdują się w różnych budynkach i transport pacjentów z jednego do drugiego jest utrudniony. Zbudowanie łącznika oraz windy w zdecydowany sposób poprawi komunikację między budynkami, skróci czas reakcji personelu medycznego i zapewni pacjentom poczucie większego bezpieczeństwa - wyjaśnia Paweł Chodyniak.

Na budowę łącznika oraz nowego bloku operacyjnego Powiatowe Centrum Zdrowia pozyskało środki z funduszy europejskich. Ale nie tylko na te dwa zadania. Unia Europejska dofinansuje także budowę nowego Oddziału Wewnętrznego w szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim, którym również zarządza Powiatowe Centrum Zdrowia. Budowa nowej „Interny” spowoduje jednocześnie powiększenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Pacjenci, którzy trafiają na Izbę Przyjęć w Malborku, mogą też dostrzec zmianę w wyglądzie tej części szpitala. W wyniku remontu wymienione zostały drzwi, a na podłodze pojawi się wkrótce nowa posadzka z tarkettu.

- Kondycja finansowa spółki pozwala na przeprowadzenie wszystkich tych inwestycji. Część zadań zostanie sfinansowana ze środków unijnych. W inwestycjach pomaga też samorząd powiatowy - mówi Paweł Chodyniak. - Wszystkie prace, które zaplanowaliśmy i konsekwentnie realizujemy, mają na celu poprawę warunków bytowych pacjentom z powiatu malborskiego oraz sąsiednich samorządów i umocnienie pozycji lecznic w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim na pomorskim rynku medycznym.

Mirosław Czapla, starosta malborski, jest zadowolony z działalności spółki Powiatowe Centrum Zdrowia. To w wyniku jego decyzji ponad dziesięć lat temu powołano spółkę samorządową, która przejęła zadania zadłużonego na ok. 35 milionów złotych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Dług został już spłacony, a w szpitalu odbywają się kolejne inwestycje.


- 14 czerwca organizujemy wspólnie z Powiatowym Centrum Zdrowia konferencję, na której podsumujemy dziesięć lat działalności spółki, przedstawimy historię szpitala i nagrodzimy pracowników lecznicy oraz osoby, które pomagały nam w rozwoju Powiatowego Centrum Zdrowia - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - Będzie to okazja do zaprezentowania dokonań samorządu powiatowego w zakresie ochrony zdrowia i pochwalenia się nimi.

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza