piątek, 30 sierpnia 2019

Malborska Rada Organizacji Pozarządowych

Stawiają na edukację dla habitatu różnorodnych środowisk Malborka

.
Obradowała Malborska Rada Organizacji Pozarządowych, ciało społeczne reprezentujące obszar NGO w środowisku naszego Miasta. 



Głównym motywem przewodnim były przygotowania do konkretnych działań edukacyjnych dla środowisk stowarzyszeń, organizacji (NGO) mających wesprzeć pragmatyczność projektów, orientacje w procedurach i ochronę przed powszechnie panującymi (w świadomości wielu osób) mitami i przekonaniami co do praw niby rządzącymi w socjologii, ludzkich zachowaniach, w prawodawstwie etc. 
Oczywiście potrzeba tu rozbijać te mity, opierać się na badaniach, obowiązującym prawie, przepisach i procedurach. 

Najlepiej u źródeł i w tym pragnie MROP pomagać wszystkim, którzy potrzebują rzetelnej wiedzy. Malborskie Forum Pomocowe najbliższe ma być tego przykładem. 

Organizatorzy zapraszają lekarzy, policjantów, terapeutów, fachowców profesjonalistów z określonych dziedzin do przedstawienia mikroprądów, a wszystkich obywateli miasta zainteresowanych problematyką do do uczestnictwa w MFP nowej formuły 26 września br.  (O czym jeszcze napiszemy Przp.Red.)

Trzeba rozbijać mity, fałszywe przekonania, i stereotypy. Co niestety często wykorzystywane jest przez różnorakich nieuczciwców w wielu dziedzinach, wykorzystujących takie pokutujące w głowach myślenie – dla swoich miałkich, partykularnych interesów. Niestety w naszym środowisku nie jest to obce zjawisko i często z takimi zjawiskami spotkać się możemy. By zjawiskom tym nie ulec, trzeba  opierać się na badaniach, obowiązującym prawie, przepisach i procedurach. Inaczej możemy łatwo dać się wyprowadzić w przysłowiowe maliny.

Nie chcąc przypisywać owych działań komukolwiek, i szukać źródeł, i przyczyn* - członkowie Rady pragną pomóc rozpoznawać takie zjawiska.  Pomóc, często zdezorientowanym i dającym się manipulować członkom różnych instytucji, organizacji, pracodawcom, ba nawet osobom nie związanym z NGO, a potrzebującym rzetelnej wiedzy i fachowej pomocy.  


Przykładem tu może być wielokroć brak świadomości lub niedobór wiedzy w różnicach między leczeniem detoksykacyjnym zatrutego organizmu np. alkoholem, a leczeniem odwykowym. 

Niedobór rzetelnej wiedzy w różnicach między pojmowaniem prawdziwym i niekoniecznie w odcieniach pejoratywnych – pojęcia alkoholik, co dla wielu oznacza chorego na chorobę alkoholową i nie pijącego alkoholu. 

Analogicznie jak w przypadku cukrzyka, który - spłycając do skrótu myślowego “by zatrzymać proces choroby nie może jeść słodkości wszelakich”. 

Takich mitów wokół narosło bardzo wiele. Ot chociażby np. o “klubie AA”. Którego nigdy w Polsce ... nie istniał. To przekłamanie pojęciowe i jedynie zlepek pojęć i nazw. W tym wypadku Klubu Abstynenta i często znajdujących tam swoje miejsce na spotkania grup samopomocowych np.. grup Anonimowych Alkoholików. Ten mariaż pojęciowy kompletnie nie oddający rzeczywistego obrazu powoduje wiele nieporozumień i błędnych przekonań. 

To wszystko razem sieje zamieszanie i niezrozumienie, dające pole do popisu różnym cwaniakom, oszustom i co tu dużo kryć - ciągnących z tego zyski także w obszarze NGO. 


Chcąc obnażyć takie mechanizmy, MROP przygotował od września szereg działań pomocowych, edukacyjnych, spotkań. 

Między innymi w ramach Malborskiego Forum Pomocowego. 

To ostatnie odbędzie się już  26 września, w specjalnej nowej formule - będą mikrowykłady, możliwość kontaktu z profesjonalistami od lekarzy, policji, terapeutów po specjalistów w dziedzinie prawa, i praktyków. Będzie tez można spotkać członków grup samopocowych, grup wsparcia i od nich zbiegnąć wiedzy o rodzajach grup, spotkaniach, miejscach i o całym systemie AfterCare w Malborku i nie tylko. Będzie się można wszystkiego dopytać u profesjonalnego źródła. 


Będą i inne działania edukacyjne oraz usprawniające kontakt NGO z administracją samorządową, z rozumieniem zasad i procedur. Wynika to też z nieświadomości jak i dlaczego należy dbać o np. dokumentację przy składaniu wniosków o granty. 

Często lęk przed tym powoduje, że wiele stowarzyszeń rezygnuje w starcie po dotacje w konkursach, obawiając się i nie rozumiejąc “dlaczego i co ci urzędnicy od nich chcą”.  Wiele takich i innych aspektów wynika z obserwacji, kontaktów i badań środowiskowych. Malborska Rada Organizacji Pozarządowych mając tego świadomość, wiedzę oraz doświadczenie w tym obszarze wychodzi naprzeciw potrzebom. 


M.in. już uczestnicząc w pracach powołanego zespołu konsultatywno doradczego (w zespole pracuje m.in. 6 osób z MROP reprezentujących swoje organizacje, poszerzając dotychczasowe działania edukacyjne. Wraz z Malborskim COP i specjalistami w różnych dziedzinach niosąc informacje i pomoc gubiącym się w gąszczu przepisów, pojęć, procedur i pragmatycznego postępowania.  

W przygotowaniu są inne formy edukacji, czyszczenia z wszelkich mitów i nieprawdziwości skrzętnie wykorzystywanych lokalnie, z różnych prywatnych przyczyn, byś może z niedoborów (lub co gorszego) politycznych, manipulacyjnych chciejstw i bezwzględnej walki o korzyści własne pod płaszczykiem owieczki.  

Takiemu wszystkiemu co wyżej wymieniliśmy MROP, COP, Malborskie Forum Pomocowe, środowiskowy blog edukacyjno – pomocowy Lokalnej Gazety Obywatelskiej i wiele organizacji NGO będzie poprzez swoją rzetelną prace - przeciwdziałało. By manipulacje i zło miało jak najmniej dostępu do chcących rozwoju, poprawy relacji i współpracy środowisk Malborka ludzi i ich organizacji. 

* - Niestety źródła są odkrywane i mają pochodzenie konkretne. Niemniej nie pragniemy dochodzić czy to w zjawiskach nadchodzących wyborach, czy w niefrasobliwości, czy głupocie i pazerności, czy niskiemu poczuciu wartości osób tak czyniących to zło siedzi. Miasto jest wspólnym naszym organizmem i wspólnie, razem powinniśmy się umieć dogadywać a nie szukać sposobności do działań typu "kto komu i jak dołoży" Bo to jak najbardziej chore jest i wstrętne. 
BANWI


Malborska Rada Organizacji Pozarządowych  

Siedziba i adres do korespondencji pocztowej.
SPÓŁDZIELNA SOCJALNA FABRYKA INICJATYW / CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH 82-200 Malbork, ul. Grunwaldzka 16 – 18
z dopiskiem „Do MROP”

Kontakt; mrop.malbork@gmail.com 
Rzecznik Prasowy MROP - Anna Szade  tel. 575 927 124
Środowiskowy blog edukacyjno – pomocowy Lokalna Gazeta Obywatelska - przyjmuje zadanie (za zgodą wydawcy i redakcji) -  stając się; oficjalnym organem prasowym MROP. gazetaobywatelska.blogspot.com/

Adres  Facebook - https://www.facebook.com/mrop.malbork/
Bieżąca informacja  o pracy MROP - www.bip.malbork.pl  zakładka „Organizacje pozarządowe” zakładka MROP  III kadencja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz