piątek, 10 maja 2019

Sobotni festyn

(...) Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos (...)
Spontanicznie Europejczycy

.
Wydawałoby się, że coraz rzadziej usłyszeć można "Odę do radości". Jakby coś się zmówiło by pokazać, że UE to samo niedobre. Ale w całym galimatiasie przedwyborczym do Unijnego Parlamentu zapominamy czym jest Unia.


Jakie możliwości udostępnia, co umożliwia. Owszem są obszary, które potrafią zadziwiać negatywnie jeśli nie denerwować zwykłych obywateli. Od pomidora jako owocu, ślimaka jako ryby począwszy a na poczuciu gigantycznej biurokracji skończywszy i decyzji dyktatów czujących się "silnymi" i "uważających się za liderów" rządów niektórych nacji. Jakby zapominali że Unia to związek suwerennych państw. Niemniej  często to są stereotypy, które maja źródło w rodzimych zakątkach, a czasem i windolencji lokalnych, krajowych decydentów. 

W sumie przekłada się na Unię. Unię czyli zlepku ogromu kultur, przekonań i filozofii. Nie każdemu to pasuje lub to potrafi chcieć przyjąć. 

To wydawałoby się normalne. Trochę niebezpiecznie się porobiło w myśleniu i rozgrywaniu Unią, także w naszym kraju. Lecz ręce do tego przykładają ci którzy mają w tym interes nie koniecznie opierający się na priorytetach obywatelskich, co bardziej na własnych, lobbystycznych, partyjno - lokalnych lub bazujących na bezkrytycznych własnych przekonaniach, kompletnie negujących wszystko co może być pożytkiem ogólnym. Tak przecież doświadczyli tego Brytyjczycy.

Owszem to moloch, który może zaskakiwać i być areną politycznych zagrywek rożnych społeczności i nacji.  Ale, gdy na szalę położyć, z punktu widzenia obywatela Europy, to co wspólnota może dać, daje i to co ogranicza - wydaje się (a jestem przekonany), że wyjdzie na "in plus". 

By się o tym przekonywać, lub chociaż dać szansę przyglądnięcia się czy tak jest - warto skorzystać z jutrzejszej okazji 

Bowiem już jutro tj.  11 maja br. między 12.00-16.00 w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka na ul. Kościuszki odbędzie się festyn rodzinny z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. 

Jak podkreślają organizatorzy - "Jest to impreza integracyjna zorganizowana wspólnie przez wiele instytucji miejskich i powiatowych – Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku, Gminę Malbork, Powiatowy Urząd Pracy w Malborku, Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Malborku, Muzeum Miasta Malborka, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Szkoła Łacińska, Bank Spółdzielczy w Sztumie, PTTK Oddział Malbork, Wydział Zarządzania i Inżynierii Wyższej Szkoły Gospodarki w Malborku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku.

Partnerami imprezy są: Intermarche, Cukier Polski, McDonald’s, Bar&Restauracja Bis, Piekarnia Koszykowa, Restauracja „U Flisaka”.

Program zapowiada się bardzo interesująco zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Loteria fantowa, w której każdy los wygrywa, wiele atrakcji dla dzieci, malowanie buziek, trampoliny, wypożyczenie rowerów elektrycznych do jazdy testowej, zajęcia edukacyjne w zakresie edukacji finansowej dla dzieci i młodzieży to tylko niektóre z zapowiedzianych atrakcji. 

Na pewno nikt nie będzie głodny. Serwowane będą darmowe kiełbaski z grilla oraz pierogi, a dla łasuchów wata cukrowa.

Niewątpliwą atrakcją będzie spacer po mieście śladem Funduszy Unijnych zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Przewodnicki im. Stefana Dubyny w Malborku. Zbiórka o godz. 14.30 przed Muzeum Miasta Malborka"

komentarz ABAH na podstawie wiadomości o festynie z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Malborku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz