wtorek, 9 października 2018

Mediateka

Jakby to ujął Jurek Owsiak - "Dzieje się" 

,
Malborska "Mediateka" to miejsce niesamowicie fascynujące i dla dzieci, i dla młodzieży ... i dla dorosłych. Tam każdy znajdzie coś dla siebie. To część przestrzeni publicznej, część konglomeratu "lepienia kultury" - od plastelinowych fascynacji po filozofię, z tych górnych półek. Miejsce inspirujące, miejsce przytulne i warte odwiedzin. 


Jak każde, kreujące przestrzeń kultury. To, nie tylko książkowe, jest mi szczególnie bliskie - jestem swoistym "molem książkowym", kocham "lekuchny zapach kurzu" na grzbietach książek - który zawsze osiada, choćbyśmy czyścili super "Niewiemczym" . Zresztą miejsce gdzie stoją książki na półkach,  jest dla mego postrzegania "świątynią swobodnego dostępu do wszelakiej wiedzy"

Od Miejskiej Biblioteki w Magistracie, poprzez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w piwnicach tegoż, po budynek - popularnie zwanym "Łaciną" (Szkoła Łacińska część kompleksu Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji (MCKiE)) a i w tak zwanym "Betelejem" - Szpital Jerozolimski - nota bene też MCKiE - w którym znaleźć można książki na półkach ogólnie ... dostępne. 

Więc w tym zaczarowanym kompleksie - tu w Mediatece dzieją się też wspaniałe rzeczy, spotkania, wydarzenia, etc. 

Malbork dla tego, kto tylko zechce, jest pełen takich i instytucjonalnych, i pospolitego ruszenia miejsc (m.in "Makulatura", "Fabryka Inicjatyw", etc.) Po działaniach wspólnych urzędniczych, samorządowców, harcerzy, i mieszkańców - wkrótce wzbogaci się o następne. 
To nie "święci te garnki ulepią", tylko my wszyscy jacy jesteśmy i jakąkolwiek chęć i wiedzę posiadamy - MY mieszkańcy Malborka i pracujący dla Miasta ludzie. Tacy jak  między innymi, np. Marzena Gliniewicz, która o informacje co dzieje się w Mediatece, dba skrupulatnie i sumiennie. Co własnie poniżej chcemy udowodnić;
BANWI

O pisaniu i ilustrowaniu przy kawce i herbatce… i o uśmiechu na medal

Jedenasta edycja Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami dobiegła końca. Tym razem w trasę po województwie pomorskim ruszyli m.in. ilustratorka książek pani Ewa Poklewska-Koziełło  oraz pisarz Paweł Beręsewicz. 


W malborskiej książnicy zaproszeni twórcy pojawili się 4 i 5 października 2018r. W tym roku przypada rocznica 50-lecia Orderu Uśmiechu, stąd też hasło przewodnie akcji brzmiało „Uśmiech na medal”.

Tajemnicza czarna torba pana Pawła… nóżka na nóżkę i (po)ważna mina, gdy rozmawiamy o książkach… 

 „Pani za ładnie rysuje” … o teamie: autor-ilustrator-redaktor-składacz DTP, „Zosiu, czy cukrzysz…”? … własna gra z książki…  
To parę tylko wspomnień na gorąco z tych niezwykłych spotkań… Czy przygoda z literaturą i możliwość obcowania z ich twórcami w Mediatece MBP wywołały uśmiechy na twarzach dzieci?  
Oceńcie Państwo sami. 

***
Przełamujemy stereotypy 
.
Trzeciego października w Mediatece Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku uczennice klasy 3b z II LO wzięły udział w zajęciach przygotowanych przez wolontariuszkę EVS Jovanę Stojanović.


Co to jest CEVAPI, SARMA, czym jest tajemnicza PROMAJA „dziesiątkująca”  Serbów? Czy mówią coś nam nazwiska: Nikola Tesla, Marina Abramović, Goran Bregović?

Nasi mili goście wszystko to już wiedzą. Wolontariuszka w ciekawy sposób wprowadziła ich w te i inne tematy związane ze swoim rodzinnym krajem.
Wiele różni nasze kraje, ale też niemało łączy.
A co dokładnie? Zapraszamy na umawianie się na zajęcia w Mediatece


Informacja: Marzena Gliniewicz 
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku zdjęcia autorstwa jak wyżej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza