piątek, 10 maja 2019

Pomagam!

17 maja w godzinach 16:00 - 20:30 na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbędzie się festyn charytatywny dla 5 letniej Lenki, u której zdiagnozowano zespół Battena.

Życie ludzkie jest najcenniejsze

.
A co dopiero dziecka?! Dla rodzica rzecz oczywista. Tak mamy wpisane w swoją istotę bycia. Nie tylko my, większość złożonych organizmów ma tą funkcję wbudowaną w swoje istnienie i jego cel biologiczny. Człowiek świadomy swego istnienia z całym bagażem swej świadomości, wiedzy i umiejętności wszelkich nabytych, wyuczonych oraz cała resztą w obszarach transcendentnych, tych których nie pojmujemy, i być może nie poznamy - zwie się dumnie Homo Sapiens Sapiens.


Mówiąc wprost, staramy się podkreślić swoją odrębność i rozumienie  swojego życia i otaczających nas bliskich, dalszych i tych dalekich - chociażby poprzez bezpośrednie "więzy krwi", empatię, przynależność, etc. Mówimy o człowieczeństwie - chociaż każde z nas rozumie to po swojemu, to zgodnie przyzna rację - że nasze i cudze potomstwo jest dobrem dodanym i największą wartością dla człowieka. Dlatego zarówno prawnie, jak i kulturowo, obyczajnie i moralnie obwarowana jest jego ochrona od poczęcia do dzieciństwa, we wszelkich kulturach. Rozumiem, ze znajdą się w historii zawsze takie przypadki, gdy człowiek nie dorastał i nie zasługiwał na nazwanie człowiekiem - gdy ta wartość naruszał brutalni, lub w jakikolwiek sposób. 

Życie - zawsze mi się kojarzy z ochroną, pomaganiem i ratowaniem kiedy ono jest zagrożone. Nie ma na to ceny, ni wartościowania czy się opłaca. Gdy potrzeba robimy czasami wydawałoby się rzeczy niemożliwe, a czynimy bez względu na wszystko. To nazywamy Człowieczeństwem. I to jest wartość mogąca zaskakiwać, budzić łzy wzruszenia i dumy, zwłaszcza zdając sobie sprawę,  że jesteśmy wspólnotą  społeczności. W tym wypadku jednego obszaru - Malborka. Może ten przydługi wstęp wyda się komuś nudny, przesadny, czy "głupiomądry". Jestem już w takim okresie życia, że to przestaje być istotne. Istotne jest podzielenie się swoimi przemyśleniami i prośba do innych by spróbowali zrozumieć co pragnę przekazać. 

Przypomnijmy
17 maja w godzinach 16:00 - 20:30 na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbędzie się festyn charytatywny dla 5 letniej Lenki, u której zdiagnozowano zespół Battena.

"Choroba Battena daje różne objawy, w zależności od stopnia zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Początkowo zespół Battena trudno odróżnić od innych zespołów przebiegających z nadaktywnością ruchową czy zaburzeniami koncentracji.

Struktury nerwowe wchodzące w skład ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego są bardzo delikatne i podatne na wszelkiego typu uszkodzenia. Jedną z rzadkich chorób wywołanych odkładaniem się pewnych substancji w strukturach ośrodkowego bądź obwodowego układu nerwowego jest choroba Battena. Inne określenie tej choroby to ceroidolipofuscynoza neuronalna, zespół Battena, neuronalna ceroidowa lipofuscynoza. Jej objawy obejmują różne zaburzenia neurologiczne o różnym stopniu nasilenia."
Więcej przeczytacie o przyczynach, objawach i metodach leczenia - klikając ten link w portalu https://zdrowie.tvn.pl/a/choroba-battena-objawy-rzadkiej-choroby-spichrzeniowej tam są także krótkie filmy na ten temat i wyjaśnienia. 

Zebrał ABAH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz