czwartek, 17 stycznia 2019

HATE - hejt

Mowa nienawiści

fragment wyemitowanej audycji radiowej "trójki"

Mowa nienawiści, jak z kolei wyjaśnia Adam Ostolski z "Krytyki Politycznej", może być postrzegana z prawniczego i socjologiczno-językoznawczego punktu widzenia. 

W pierwszym przypadku jest definiowana jako wypowiedzi uderzające w określone grupy osób, w zależności od ich rasy, religii czy płci. W drugim zaś jest ona rozumiana jako fenomen językowy, służący do osiągnięcia pewnych celów. Przykładem łączącym oba te podejścia jest - jak podkreśla gość Trójki - książka "Walczące słowa" Judith Butler.

Michał Szułdrzyński zwraca uwagę na specjalne używanie słów, które mają budzić nienawiść np. w kwestiach rasowych. - Czasami może w tym kontekście dojść do źle rozumianej politycznej poprawności, gdzie problemem jest np. "Murzynek Bambo" Juliana Tuwima. W takich sytuacjach zapala mi się czerwona lampka, bo rzeczywiście czasami mamy do czynienia z ewidentnymi przykładami mowy nienawiści, natomiast pozostaje pytanie, czy będziemy teraz lustrowali kanon literatury w poszukiwaniu nieprawidłowości - mówi dziennikarz.

Mowa nienawiści na wczesnym etapie, jak podkreśla antropolog ludobójstwa Małgorzata Wosińska, może być ukrytym i pozornie niewinnym dyskursem. O tym, jaką przechodzi transformację, co się za nią skrywa i jakie niepokojące sygnały powinny obudzić naszą czujność


Tytuł audycji: Klub Trójki; Prowadzi: Dariusz Rosiak; Goście: Małgorzata Wosińska (antropolog ludobójstwa, Uniwersytet Adama Mikiewicza), Adam Ostolski (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, "Krytyka Polityczna"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") 
Data emisji: 27.06.2017 Godzina emisji: 21.08

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz