poniedziałek, 28 września 2020

Miś naszych przekonań - czy tylko na Polaka szyty?!

Na pohybel płaskoziemcom i parówkożercom!

.

Wielu z Państwa zapewne pamięta film Stanisława Barei „Miś” – to poniekąd już symbol człeczego myślenia w kraju nad Wisłą. Niestety nie tylko, ale tenże film oddawał jak najbardziej czytelnie dla nas  rodzime nasze przywary, żeby nie rzec hm … „narodowe” (bo to właśnie jedno z naszych grzechów głównych – hołdowanie stereotypom i wrzucanie do jednego wora. 

Niemca do niemieckiego, Izraelitę do „żydowskiego”, Rosjanina do „sowietów”, etc.) Polaka(!) ... wszak wszakże "narodowo chrześcijańsko-prawego, bohaterskiego, Bóghonorojczyźnianego, zacietrzewionego kombinatora co chwyci za szable pójdzie w pole ... i jakoś to będzie". 

Przecież tak naprawdę mowa tu o przedstawicielach homo sapiens sapiens (czasem zaczynam wątpić)  jednego gatunku - z małymi, większymi i niejakimi innymi różnicami kulturowymi. Stąd poniżej upubliczniam trzy wykłady.

infografika z tytułem na podstawie kadru z filmu Staniasława Barei "Miś"

Poniżej publikuję je z nadzieją, że znajdą się i tacy z Was, którzy znalazłszy odrobinę czasu - przysiądą i obejrzą prezentowane poniżej trzy klipy filmowe. Klipy z określonym ładunkiem wiedzy, cennych moim zdaniem informacji; 

Są to;

*Wykład Marcina Popkiewicza w Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie, 17 lutego 2016 – wykład zatytułowany „Ocieplenie klimatu. Fakty i mity. Marcin Popkiewicz to popularyzator nauki i autor wielu artykułów i książek na temat zmian klimatu, podczas swojego wykładu przedstawił liczne dowody na to, że globalne ocieplenie jest faktem i jest powodowane coraz większą emisją dwutlenku węgla do atmosfery na skutek spalania paliw kopalnych przez człowieka. Marcin Popkiewicz - fizyk jądrowy, klimatolog, analityk megatrendów. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Współautor portali „Ziemia na rozdrożu” oraz Nauka o klimacie; autor książek o klimacie i energetyce.

*Wykład profesora Piotra Węgleńskiego wygłoszony na Uniwersytecie Warszawskim 20 grudnia 2016 roku. Wykład nosił tytuł. "Najnowsze dzieje głupoty w Polsce". Było to kolejne spotkanie z cyklu "8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie". Prof. Węgleński jest znanym polskim biologiem i genetykiem, profesorem nauk biologicznych (profesor zwyczajny UW, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, w latach 1999–2005 rektor Uniwersytetu Warszawskiego)

*Oraz klip przygotowany przez znanego a i popularnego youtubera, zarazem doktora chemii i … byłego akademickiego sportowca. Jest nim Dawid Myśliwiec prowadzący kanał „Uwaga! Naukowy Bełkot” (558 tys. subskrypcji), do pewnego czasu zawodnik, a obecnie sponsor tytularny drużyny koszykarzy AZS UMCS Lublin.

Wszystkie trzy, chociaż wydawałoby się tak różne, pokazują mechanizmy myślenia i najczęściej popełniane grzechy niemyślenia. 

Nikt z nas nie jest wolny od określonych sposobów postrzegania. Jedni poddają się mechanizmom którymi rządzi się nasz umysł, inni powielają beztrosko kłamstwa a jeszcze inni wierzą w różne nieprawdziwe cuda. Niestety robiąc wszystko, by inni „musieli” wierzyć w nie tak samo jak ci oczadzieli i zaślepieni czciciele swoich głoszonych głupot. 

Może czas się przyglądnąć nieco temu, co nas otacza, nim nie jest za późno? 

Chociaż to starsze czasem nieco klipy wideo, bo w przestrzeni YouTube funkcjonujące niekiedy od 2016 roku. Może to jednak one pomogą otworzyć oczy, lub poszukać (i znaleźć) panaceum na zło. 

Zło, które nas otacza i wciska się swoją pazernością w każdy centymetr naszej wolności, szacunku należnemu dla ogromu potrzebnej wiedzy i znaków zapytania w pokorze stawianych. Oby były odnalezionym panaceum na zdrowe i mądrzejsze w swej istocie życie (jeśli się to jeszcze da), które nie hołduje głupocie i złu ... rodem z ciemnogrodu.

Krzysztof Hajbowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz