piątek, 27 grudnia 2019

Czas Malborka zatrzymany w kadrze

W ciągu ostatnich dwóch dni naszą nową stronę www.marienburg.malbork.pl odwiedziło prawie tysiąc osób! Dziękujemy Państwu, że mogliśmy zagościć podczas Świąt w Waszych domach.
napisali wczorajszym późnym popołudniem administratorzy strony w portalu społecznościowym

Tygiel czasu i przestrzeni miasta w przekroju

'
Każde z nas uczyło się podstaw fizyki i wiemy co to (na stan dzisiejszego rozwoju nauki, techniki i tak w ogóle) podróże w czasie fizycznie nie są możliwe. Bo "strzałka czasu" jego "biegu", bo paradoksy, bo czasoprzestrzeń na naszym grawitacyjnym podwórku, bo i coś tam jeszcze. 

Słowem, niemożliwe jest i szlus!... 

No to nie tak do końca ... i wcale nie potrzebna jest obecność jakiegoś potężnego źródła zakrzywienia czasoprzestrzeni, a wystarczą zdjęcia fotograficzne zrobione kilkadziesiąt, kilkadzieści lat temu i mamy coś, co się  wydaje niemożliwym. 

Oto w prostokątach tychże fotografii "zaklęty" jest czas, zatrzymane w kadrze obrazy postaci, krajobrazy, budynki, ulice jakby tylko zamarłe w ułamku sekundy, wszak w swoim czasie "żyją dalej" (według tego, co mówi oficjalna fizyka - zjawisko dylatacji czasu) ) a my, tu i teraz, możemy oglądać tą minioną już dla nas przeszłość statycznie. I to jest fenomen tej wystawy ...  




Organizatorzy; Muzeum Miasta Malborka napisali;

"Zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż w czasie. Podróż ulicami naszego miasta, które na przestrzeni lat wiele razy zmieniało swoje oblicze. Dzięki fotografiom i diapozytywom udało się zachować na obrazach miejsca, których dziś już nie ma – nieistniejące ulice, budynki, skwery, mosty…

Obrazy zostały podzielone na trzy grupy. W pierwszej znajdziecie Państwo zdjęcia z Marienburga, miasta przedwojennego. W drugiej obrazy przedstawiające zniszczenia wojenne, które widoczne były szczególnie w obszarze Starego Miasta i Zamku. W trzeciej grupie zgromadzono widoki na miasto w czasach PRL."
(...)
Muzeum Miasta Malborka wyjaśnia m.in; "Zdjęcia w większości nie mają przypisanych konkretnych dat powstania. W określeniu przybliżonego czasu, z jakiego pochodzi zdjęcie, pomógł nam Bernard Jesionowski oraz publikacja Ryszarda Rząda „Bedeker Malborski 1845-1945”, której jesteśmy wydawcą. Część dat znajdowała się na rewersach fotografii, część na opisach kaset do diapozytywów".
BANWI 
z wykorzystaniem tekstów zamieszczone 
na stronie MMM
 
www.marienburg.malbork.pl

Zdjęcia i diapozytywy są własnością Muzeum Miasta Malborka. Oryginały zostały nam przekazane z Heimatkreis Archiv Marienburg in Hamburg. Po zdigitalizowaniu i zabezpieczeniu, są przechowywane w naszym archiwum.
Projekt digitalizacji i zabezpieczenia zbioru „Marienburg/Malbork- utrwalenie dziedzictwa kulturowego miasta” został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura Cyfrowa 2019”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz