wtorek, 12 stycznia 2021

Nie karmić hejtera

Hejt nie jest krytyką!

O krytyce i tej konstruktywnej, i o granicy krytyki - przeczytacie w sieci, książkach z biblioteki, czasopismach. Poszukajcie. My zajmiemy się mową nienawiści - która złą jest i paskudnie szkodliwą.

"Obraźliwe i wulgarne komentarze w sieci to codzienność internautów. Do niedawna mowa nienawiści była domeną internetowych trolli ukrywających się za anonimowymi avatarami. Obecnie coraz więcej osób nie boi się obrażać innych nawet pod własnym imieniem i nazwiskiem. Nienawistne i obrażające komentarze wylewają się niemal ze wszystkich zakamarków internetu"

Coraz częściej oliwy do ognia dolewają niestety i sami przedstawiciele branży mediów - realizujący polityczne, gospodarcze, czy jakieś tam lobbystyczne ukryte lub mnie ukryte cele.  W "poszukiwaniu wyświetleń", wielu nie tylko anonimowych, "wpisywaczy" bryluje i nakręca spirale podsycania emocji czy uczuć. O wyraźnym zabarwieniu i celu. 

Teraz w okresie swoistego pogubienia i bezrefleksyjności - szukanie upustu swoich rozczarowań i lęków (uzasadnionych czy wyimaginowanych) na przykład chociażby (a jest tego całe worki w nas różności) daje internetowa "spłuczka" socjal mediów. Więc hajda na wroga! Czy on jest czy go nie ma! "Bij, kto w ..." (i tak dalej i tak dalej).

Siedząc czy to w gatkach, z petem w zębach czy w pachnącym garniturowo - kieckowym entourage, czy w czerwonych szelkach, czy w dresach - to jednako wielu daje upust ... tak samo.

Bowiem wielu wydaje sie bezpiecznie schowanym za klawiaturą, ciepełku pomieszczenia, gdzieś daleko (lubo blisko) ale co tam - niewidocznym, co by nie odważył(a) powiedzieć w oczy z różnych przyczyn.   

Tylko czeka by zareagować, odpisać, wyjaśnić, etc. 
Wtedy dopiero sie zaczyna bo ... zassało. 

Periodyki piszą od dawna, podając dane statystyczne sprzed lat i bliższe, co to "najmniej połowa młodych Polaków spotykała się z antysemicką, antymuzułmańską czy antyukraińską mową nienawiści, o tyle dziś 75% młodzieży deklaruje, że widziało w internecie wypowiedzi antysemickie, 80% – islamofobiczne, a 71% – antyukraińskie".(...)

W ciągu ostatnich lat doszliśmy do sytuacji, w której zdecydowana większość młodych ludzi jest zanurzona w rzeczywistości pełnej nienawistnych wypowiedzi pod adresem mniejszości (...). Dziś połowa młodych Polaków przyznaje się do używania mowy nienawiści wobec gejów, Romów, imigrantów czy muzułmanów. 30% młodych Polaków przyznaje się do wypowiedzi antysemickich, skierowanych przeciw lesbijkom czy feministkom”. 


Teraz ostatni rok 2020 - te statystyki powiększył ilościowo w mowie nienawiści naszego własnego polskiego grajdołka. A jak dodamy pandemiczną pandemię i obostrzenia z nią związane ... Gdzie upust frustracji, bezkarnego folgowania sobie lub przemyślanych działań "dobrze odpłatnych" działań - to "aż smrodem trąci" bo nie prąd ani bity - tylko ludzkie zachowania tak niezbyt chwalebnie pachną. 

To nie tylko problem ... młodzieży i dzieci
- ale skupmy się, póki co, na tym obszarze wiekowym

Klikając obrazek - przejdziesz do filmu pod adresem; 
http://ckziuwadowice.pl/wp-content/uploads/2020/12/MSWiA-Hejt-poprawione-www.mp4?_=1

Problem nienawiści w Internecie niewątpliwie istnieje. Mówiła Anna Rywczyńska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w trakcie wystąpienia na konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (takie konferencje odbywają sie od kilku lat w lutym każdego roku - teraz pewnie nomen omen  tylko poprzez internet).

„Młodzi ludzie najbardziej boją się bycia obrażanym w Internecie, niemal 60% z nich zetknęła się z mową nienawiści w Internecie. I jest to jeden z decydujących czynników, który hamuje ich przed podejmowaniem kreatywnych działań w Internecie”. Informacja z 2018 roku, za ngo.pl. Ale temat jak najbardziej aktualny. Postaramy się zacytować fragmenty wypowiedzi i materiału z tegoż roku spod adresu https://publicystyka.ngo.pl/

Hejt, czyli co?

Ciekawe spojrzenie na to, skąd bierze się hejt w sieci przedstawiła prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

Według badań 2,5% wszystkich komentarzy w sieci podpada pod definicję hejtu. Jednak można porównać je do atramentu, którego kropla potrafi zabarwić cały dzbanek wody. Niestety hejt w Internecie przykuwa uwagę, przez co mamy wrażenie, że jest go niewspółmiernie dużo. 

Kiedy pojawia się hejt w sieci? 

Zazwyczaj wtedy, gdy natrafiamy na kontrowersyjny temat, który pobudza emocje. Angażująca dyskusja  potrafi doprowadzić do mocnej wymiany zdań. Jednak tym, co wyróżnia hejt od zagorzałej dyskusji, to sposób komunikacji i brak jakichkolwiek wartości merytorycznych wypowiedzi.

Warto pamiętać również, że łatwość obrażania innych w Internecie wynika po części z anonimowości i dystansu, który buduje siedzenie przed monitorem.

Jak przeciwdziałać hejtowi?

Jak zatem radzić sobie z hejtem w Internecie? Możliwości jest wiele, jednak najważniejszą wydaje się być zasada “niekarmienia trolla”. Osoba hejtująca nie oczekuje merytorycznej odpowiedzi, raczej nastawia się na dyskredytację naszej wypowiedzi, odwołując się do prostych zabiegów jak obrażanie, odwoływanie się do wyglądu czy wyciąganie niczym nie popartych wniosków na nasz temat. Dlatego najlepiej w ogóle nie wdawać się w dyskusję, której nie jesteśmy w stanie wygrać na poziomie merytorycznym.

Czy to oznacza, że z hejterem nie można dyskutować? Oczywiście, że można, tylko nie warto prowadzić dyskusji oczekując merytorycznego wyniku. Lepiej zwrócić uwagę na nienawistny charakter wypowiedzi i zakończyć dalsze zgłębianie tematu.

W ekstremalnych sytuacjach, gdy czujemy, że pewne granice zostały przekroczone, a nasze dobre imię zostało podeptane, możemy zwrócić się do odpowiednich instytucji. W Polsce mamy kilka organizacji pozarządowych, które pomagają w walce z mową nienawiści w sieci. To między innymi organizacje takie jak: Hejtstop czy Hejtalert.

W ostateczności, gdy czujemy, że usunięcie wpisu czy napiętnowanie hejtera to za mało, możemy zgłosić prokuraturze, która w odpowiedni sposób zajmie się sprawą.

Czy jesteśmy skazani na hejt?

Pierwsze "hejterskie" komentarze wywoływały szok – były czymś nowym, nie wiedzieliśmy, jak stawić im czoła. Wraz z upływem czasu nauczyliśmy się jednak z nimi walczyć i chcemy się im przeciwstawiać. Serwisy społecznościowe zaczynają mieć wbudowane mechanizmy zgłaszania hejterskich komentarzy, powstały specjalne organizacje do walki z nimi, a organy ścigania dostały narzędzia umożliwiające ich ściganie."

BANWI 
na podstawie publicystyki (także cytaty) z ngo.pl - Jak walczyć z hejtem? (...)

Warto też zerknąć pod te adresy internetowe;

Tu chcieliśmy Państwa przekierować do strony https://www.prawnikit.com.pl/hejt-na-facebooku-jak-sie-bronic/ , jednej z wielu, gdzie prócz drogi proceduralnie pragmatycznej - zgłoszenia policji, prokuraturze - można odnaleźć w sieci kancelarie, prawników i organizacje zajmujące sie konkretnie pomocą w sytuacjach gdy wydaje się, ze są one bez wyjścia.

To nie tylko dla rodziców wiadomość, dla młodych ludzi - ale i także dla organizacji, stowarzyszeń itd. Proszę kliknąć na link - i sie przekonać jak to widzi prawnik.  Życząc Państwu pożytków płynących z omawianego tam tematu zachęcamy do opinii Waszych, komentarzy, refleksji. 

Jak zwykle - poprzez komunikator https://www.facebook.com/LokalnaGazetaOBYWATELSKA strony blogu oraz e-mail redakcyjny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz