niedziela, 16 grudnia 2018

Pod hasłem „Służymy Niepodległej”

15 edycja konkursu "o Muszlę Bałtyku" 

Krzysztof Hajbowicz

Ponad 90 par z całej Polski, instruktorzy z wraz z podopiecznymi reprezentowali  22 zespoły z ośrodków, grupy taneczne, uczelnie, stowarzyszenia, etc. z Pomorza, Warmii i Mazur, Podlasia, Wielkopolski, Mazowsza, Dolnego Śląska. w sumie ponad 230 uczestników i gości. 

Dziewięćdziesięcioośmioletnia  choć młoda werwą i wiekiem muzyków Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej. Między innymi przedstawiciele 22 BLT - m.in szef służby wychowawczej, samorządowcy burmistrz miasta Marek Charzewski, przewodniczący Rady Miasta Paweł Dziwosz, i wielu innych znamienitych osób z miasta, powiatu i regionu. Sędziowie CIOFF Polska. itp. itd.
Pełna gala 


po raz piętnasty, mimo to wyjątkowo uroczysta, bo z setną rocznicą niepodległości Rzeczpospolitej w tle.  Dyrektorem artystycznym XV Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” była i jest na czas trwania projektu i jego rozliczenia Anetta Ciok jak w latach ubiegłych, no bo kto inny? Z takim doświadczeniem, gracją i finezją, wyczuciem zasłużenie i trudno byłoby sobie wytłumaczyć. że mogłoby być inaczej. Anetta Ciok założycielka legendarnego już Zespołu Pieśni i Tańca Malbork, teraz i Zespołu Pieśni i Tańca "Małe Żuławy" ze Starego Pola, wraz zespołem pracowników klubu 22.BLT stworzyła jak jak zwykle, niezwykle widowiskowe i barwne widowisko. Na przemian z orkiestrą Marynarki Wojennej prezentowały się (w przerwach konkursowych) niezwykle efektownie oba wspomniane zespoły - występy i muzyków, i tancerzy przyjmowane były niezwykle ciepło i serdecznie przez publiczność.

Wyniki turnieju 

Zapewne wyniki i inne szczegóły znajdziecie Państwo w oficjalnych informacjach podanych przez ZPiT 22. BLT Malbork, serwisy związane z wydarzeniem, my chcieliśmy podzielić się z Państwem niesłychaną i roztańczoną atmosferą widowiska. Wszak dla oglądającego laika liczyło się zapewne zupełnie co innego - widowiskowość. To przecież nie mecz koszykówki, piłki nożnej czy skoków narciarskich. 

Dla wielu par to trudna rywalizacja i ciężki ale jakże satysfakcjonujący trud w pocie czoła ... i nie tylko.
Ta ciężka wielogodzinna praca ćwiczeń obdarza widza lekkością wdzięku, pięknymi strojami, figurami tanecznymi i samych tancerek i tancerzy. Patrząc z boku mozna delektować się pięknem i zwiewnością tańców polskich. Wielu widzów roniło łzę wzruszenia, kiedy dwieście osób dużych, dorosłych i tych młodszych tańczyło uroczystego poloneza podczas rozpoczęcia widowiska, chociaż już w trakcie konkursów.   

To było piękne

I nie ważne w tym wszystkim dla wielu patrzących, wielu widzów na widowni było to, kto które miejsce zajmował. Bo i tak sędziowie grzecznie przypominali o swojej roli. Tłumacząc jaka ich rola. Nie zawsze to, co wydaje się nam śliczne i efektowne było prawidłowe w sztuce tanecznej (zgubienie rytmu, etc.) pokrywa się z oceną sędziowską. A wszyscy popełniają błędy - stad też taka ilość sędziów bacznie obserwujących z różne strony parkietu. Pod różnym kątem przyglądając się wyczynom tańczących par. Ale to inny obszar zainteresowania niż mój i podejrzewam wielu też osób, które przyszły podziwiać to niecodzienne zjawisko. A było czym oko cieszyć i dodatkowo ucho dzięki orkiestrze. 

Należą się wszystkim brawa

Mimo że istnieją turnieje tańca innych obszarów, ten tańca polskiego, wydaje mi się najbliższy mojemu sercu i postrzeganiu piękna. Taki wszak swojski i taki dumny jak my Polacy i nasza Rzeczpospolita. 
BANWI

 

 cdn ...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza