czwartek, 30 maja 2019

4 czerwca - zaproszenie na kawę

"30 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów"

.
Taką informacje i zachętę do świętowania zamieścił oficjalny portal magistratu. Cząstkowe zwycięstwo tamtych lat, dla wielu osób z naszego pokolenia było niczym "lądowanie aliantów w Normandii" (dla Polaków, jeszcze wcześniejszego pokolenia). 

Dzisiaj, z perspektywy, kontestując co się z tym "lądowaniem" z 4 czerwca 1989 roku stało, jakoś bardziej drażni wspomnienie niż cieszy. Być może tylko dotyczy to nas, malkontentów blogowych.


Niemniej plakat jest, informacja jest i zakładamy, że dobre intencje również.  Bowiem zapraszają do świętowania - tuzy polityki regionalnej. 

Chyba najbardziej na tą kawę, przekonała nas w pewnym sensie, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Gdańsk będzie kipiał imprezami - link podczepiamy i zachęcamy do przyglądnięciu się całej masie imprez. 

Może znajdziecie coś dla siebie. Nam malkontentom i starym leniwcom - pozostało pozostało tu wypić "Kawę Wolności" pomachać chorągiewką i zanucić pod nosem "Mazurka". 
Jakoś ani świętować nam się nie chce, ani radować "zbytbardzo".

Może to z powodu zramolenia wiekowego, może z innych dolegliwości a może zupełnie z czego innego. Tyleż energii co wtedy włożyliśmy wprzódy w latach poprzednich radując się zwycięstwem Solidarności, potem ponosząc konsekwencje tegoż radowania - ale nie narzekając wszakże. Mając łzy w oczach i "nie wierząc" w to, co widzimy na własne oczy i słyszymy. 
Tamten czas na tamten czas - dla młodych serc i myśli naszych, był jak balsam, nadzieja i radość. Kiedy na ekranie TV widoczny był Tadeusz Mazowiecki podnoszący palce w Sejmie, w geście zwycięstwa ...! Świat kładł się nam u stóp, a radość naiwna i młoda nie miała granic. Potem już nieco starsi, trzymając swoje dzieciaki na rękach i przy boku te dorosłe, dumnie "darliśmy buzie", pełni nadziei, śpiewając "Odę do radości". Ciesząc się bycia pełnoprawnego i obywatelstwa we Wspólnocie Unijnej. 

Dziś pewnie zmęczenie i już "starość swoista" zaglądająca w oczy coraz częściej - psuje chęć do świętowania, a może co innego, trudno dojść co ile procentowo ma wpływ.
ABAH
Niemniej, cytujemy zapowiedź Malborkową jako żywo i jak leci;


"Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu po II wojnie światowej odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku przypada 30. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji w dniu 4 czerwca o godzinie 11:45 zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta Malborka na Plac Kazimierza Jagiellończyka, gdzie o godzinie 12:00 zostanie wspólnie odśpiewany hymn Polski z okazji 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.
Ponadto z tej okazji od 31 maja do 11 czerwca w Urzędzie Miasta w Malborku (I piętro) dostępna będzie wystawa.
W tym czasie, dzięki uprzejmości właścicieli CieKawej Klubokawiarni przy ul. Mickiewicza 31, będzie można za drobną opłatą (3 zł) wypić „Kawę Wolności”.

Zachęcamy również wszystkich mieszkańców miasta Malborka do wywieszenia flag państwowych w swoich oknach i na balkonach."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz