środa, 19 września 2018

"Nie pytaj co Malbork może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz uczynić dla Malborka"

Kolejne spotkanie w ramach Malborskiego Forum Pomocowego

Tym razem stawiamy na partycypacje obywatelską i nieustannie na integrację środowiskową

W pośpiechu codzienności, w pośpiechu ocen i złości, przeniesień własnych i cudzych. Mieląc papkę prawd i półprawd, domysłów, faktów i stereotypów. Tylko przystań na chwilę na "którymś ostrzejszym zakręcie", lub w ogóle ale czując tego potrzeb. Jak potrzebę oddechu i zaspokojenia pragnienia łykiem żywej, zdrowej, chłodnej wody. 

Nim podniesiesz kamień, nim ocenisz nim upokorzysz lub znienawidzisz, lub potępisz. Nasza siła rodzi się w nas samych i nią jesteśmy mocni, nią mrzemy obdarować i się nią dzielić.  Jesteśmy wszyscy sobie potrzebni - nasze miasto, nasze środowisko jest tym silne ile najsłabsze jego ogniwo. 

Zacznij od swojego najbliższego otoczenia

od klatki schodowej - zaproś do wspólnych działań i szerzeniu szczytnego dobra, lub choć tylko - wzajemnego zrozumienia siebie i wzajemnych potrzeb. 

Poznajcie się, uczyńcie coś razem dla całego bloku, podwórka, ulicy. Wspólnie razem od najmniejszego ogniwa, od niewierzących w siebie i w swoje możliwości, od młodych po starszych wiekiem i doświadczeniem.

Nie jest ważne czy czujesz się ważna personą, czy ważnym urzędnikiem, czy uważasz się za szeregowego w szeregu. Wszyscy wspólnie jesteśmy dla siebie ważni i potrzebni sobie nawzajem - stąd płynąć może  nasza siła. Tym możemy wspólnie zmieniać otoczenie dla wspólnego dobra. Nie ważne czy jesteś katolikiem, protestantem, ateistą czy w ogóle przypisujesz siebie innej denominacji i światopoglądowi, grupie, etc.

fot archiwum
Nie pytaj "co Malbork może zrobić dla Ciebie a odpowiedz sobie  na pytanie co Ty możesz uczynić dla Malborka", dla środowiska, dla ludzi z Twojego otoczenia. 

Jeśli zainspiruje Ciebie poniższy obraz filmowy to go w spokoju obejrzyj, przemyśl i uczyń o czym powyżej mowa. Jeśli uwierzysz i uczynisz bez tej filmowej inspiracji - tym lepiej. Stań i zobacz kto stoi obok, czego pragnie i o czym myśli. Jak się wkrótce przy tym oglądzie okaże - myślimy w sumie podobnie, podobnie pragniemy i marzymy. Nauczmy się siebie nawzajem.

Już  wkrótce  4 października 

od godziny 17.00 - 20.00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Malborskiego Forum Pomocowego - na które zapraszają przedstawicieli organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, przedstawicieli wspólnot środowiskowych, religijnych wszelkich denominacji, urzędników instytucji, placówek i służb Malborka - a czynią to zaproszenie  inicjatorzy i pomysłodawcy Forum, Malborska Rada Organizacji Pozarządowych oraz Anna Olkowska-Jacyno- pełnomocnik Burmistrza Miasta Malborka ds. rewitalizacji

Mowa będzie m.in o partycypacji obywatelskiej

fot archiwum
o integracji środowisk i wspólnych działaniach i funkcjonowaniu. Stąd też nietypowe miejsce spotkania - świetlica jednego z podmiotów uczestniczących w projekcie rewitalizacji - Świetlica Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów przy ulicy Jagiellońskiej 

Prowadzenie dyskusji panelowej moderowane - Andrzej Anuszkiewicz (specjalista psychoterapii uzależnień, pedagog ) oraz Krzysztof Hajbowicz - twórca MFP (forum), profilaktyk, dziennikarz, terapeuta) 
Zapowiedzieli udział i wsparcie merytoryczne prawnicy, urzędnicy samorządowi, przedstawiciele kościołów i instytucji, specjaliści rożnych podmiotów i służb. 

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny i konieczny jeśli myślimy poważnie o rozwoju środowisk, organizacji i miasta. 
BANWI

Od tego spotkania się zaczęło
Ponadto - proponujemy dzisiaj, inspirujący  ... film o sile ludzkich serc i obywatelskim działaniu. Dla złośliwców - nie obalanie władzy jakiejkolwiek tu rzecz a o wytrwałości i zrozumieniu możliwości bycia we wspólnocie mimo różnic. 

Może idea Mahatmy Gandhiego zainspiruje do szukania rozwiązań a nie do walki przecież. Jego śmierć i obecne relacje Indii i Pakistanu niech będą smutną nauką wynikająca też z historii i chęci zmiany świata na lepszy. Nie popełniajmy tych samych błędów i strzeżmy siebie i innych przed fanatyzmem, złem i nietolerancją. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza