wtorek, 28 listopada 2017

Malbork w obronie Praw Człowieka

Będziecie mogli poznać "na nowo" "różnych" od siebie ludzi

Beata Rychcik & BANWI
CZĘSTO! 
Zbyt często niż nam się wydaje. Stąd słowo „często”

Sąsiad, ten z klatki, znasz go? Często nie. Często nasze wyobrażenia o nim powodują, że "już Go nie lubimy i oceniamy". A gdy mamy okazję do rozmowy, przy bliższym poznaniu, okazuje się, że jest taki sam jak my. Tak samo się cieszy, tak samo cierpi.

To co przeszkadza i nie pozwala rozumieć innych, akceptować to, że są tacy - to mieści się w naszych głowach (umysłach)! Często nic nie rozumiejących głowach. Wtedy to tam rodzą się demony naszych lęków, wyobrażeń najgorszych, jakże często niechcianych doświadczeń, lub zwykłych plot, banialuk - którymi karmieni jesteśmy od dzieciństwa.


Często też nas karmią nimi różni politycy, cwaniacy społeczni - ubijający swój interes na naszym rzetelnym braku wiedzy i naszych głosach przy wyborach. Żywią się tym pokrętni populiści, czasem pogubieni w swym życiu inni ludzie, różni. Ci, w których często skierowane jest ostrze mowy nienawiści, często "robią za kozły ofiarne" pragnący jakiejkolwiek płacą niekiedy straszna cenę.


W skali lokalnej nie wygląda to tak strasznie - myślicie?! Spotykając ludzi z innej denominacji religijnej, chorych na choroby cywilizacyjne ostatnich stuleci, żyjący inaczej i funkcjonujący inaczej. 

A wszak z poszanowaniem wspólnego prawa i tradycji narodowej  (tej prawdziwej, oczywiście - a nie wydumanej akurat na potrzeby rządzącej aktualnie grupy). Mimo to są  wyalienowani czasami lokalnie. Będziecie mogli z nimi porozmawiać i zadawać im pytania. Zdziwicie się poznając jaki ten nasz świat jest różny a jednocześnie wspaniały. Uczmy się mądrości bycia wspólnie razem. Nie pozwólmy, by różnice i ksenofobia - niszczyły piękno i dobro bycia wspólnotą. 

Pomóżmy tym którzy w imię swoich przekonań cierpią i są szykanowani. Wszak my również byśmy nie chcieli być (hołdując swoim wartościom) być szykanowanymi. 

8 grudnia w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji - Szkoła Łacińska pod Patronatem Honorowym Burmistrza Marka Charzewskiego po raz drugi odbędzie się akcja "Malbork w Obronie Praw Człowieka" zainicjowana przez Beatę Rychcik i organizowana przez Fundację Inicjatyw Lokalnych Malbork.

10:00 - 11:00 - Rozpoczęcie Maratonu pisania listów w obronie więźniów sumienia Amnesty International - Żywe książki - stanowiska z przedstawicielami lokalnych ugrupowań mniejszościowych, prezentacje- Przedstawienie sylwetek osób, w obronie których piszemy listy Amnesty International
11:00 - 13:00- Krótkie wystąpienia zaproszonych gości: psychologiczne aspekty mowy nienawiści, identyfikacja ironii, hejtu i mowy nienawiści- Debata młodzieży szkolnej na temat: „Ironia, hejt, mowa nienawiści” z udziałem przedstawicieli mediów- Warsztat z udziałem obecnych: Tworzenie katalogu zakazanych wyrażeń*- Konkursy o tematyce Praw Człowieka
13:00 - 14:00 - Podsumowanie spotkania- Zakończenie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz