wtorek, 29 października 2019

Wirus HCV – cichy zabójca

Darmowe testy na obecność wirusa HCV

Lepiej sprawdź, bowiem choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu

Do końca roku mieszkańcy Malborka mają możliwość wykonania darmowego i anonimowego testu na obecność wirusa HCV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Takie badanie można wykonać w punkcie pobrań ALAB laboratoria przy ul. Dworcowej 15 oraz w pozostałych punktach na terenie województwa pomorskiego. 
Na badania nie są wymagane zapisy ani wcześniejsza rejestracja! 
.
W ubiegłym roku chorobę tę wykryto u 176 osób w województwie a wystarczy 15 minut i kilka kropli krwi, aby być pewnym czy nie doszło do zakażenia (zabiegi fryzjerskie, manicure, zabiegi stomatologiczne). Wirus HCV jest podstępny, gdyż jego objawy często są mylone z objawami grypopodobnymi. Nieleczony niszczy wątrobę, prowadząc do jej marskości i rozwoju raka wątroby. 

Dokładne adresy placówek, w których można wykonać test anty-HCV:
• Gdańsk, ul. Balcerskiego 10 • Gdańsk, al. Grunwaldzka 60 • Gdańsk, al. Jana Pawła II 3B • Gdynia, ul. Powstania Styczniowego 9B • Lublewo Gdańskie, ul. Wybickiego 67 • Malbork, ul. Dworcowa 15 • Pruszcz Gdański, ul. Raciborskiego 1A • Pruszcz Gdański, ul. Powstańców Warszawy 15 • Reda, ul. Morska 4A • Rumia, ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego 50 • Sopot, ul. 1 Maja 5 • Wejherowo, ul. Jana III Sobieskiego 281 • Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 132 
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). 
Myślisz, że ten problem Cię nie dotyczy?

Jeżeli przebywałeś wielokrotnie w szpitalu i miałeś wykonywane zastrzyki, kroplówki, dializy, zabiegi i operacje chirurgiczne; poddawałeś się badaniom diagnostycznym (gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia); miałeś wykonywane zabiegi stomatologiczne (usuwanie zębów, wszczepianie implantów); usuwałeś brodawki lub zmiany skórne; korzystałeś z usług w gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych (botox, manicure, pedicure); robiłeś tatuaż lub makijaż permanentny; przekuwałeś różne części ciała (piercing); odwiedzałeś gabinety akupunktury; korzystałeś ze wspólnej maszynki do golenia, cążek, szczoteczki do zębów z osobą zakażoną;
chociaż raz zażyłeś narkotyk dożylnie lub donosowo; utrzymywałeś kontakty seksualne z wieloma partnerami; miałeś transfuzje krwi lub przyjmowałeś preparaty krwiopochodne przed rokiem 1992; masz nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych to również ... i Ty Jesteś w grupie ryzyka zakażenia tą groźną chorobą!

WZW C jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV).  Wirus HCV nazywany jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy nie są charakterystyczne, a o jego obecności dowiadujemy się zazwyczaj przypadkowo. Jak  podaje Światowa Organizacja Zdrowia 95 % zakażonych nie wie, że padło ofiarą HCV. 

Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. 

W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby, co może prowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu, a nawet rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

W celu wykrycia zakażenia należy przeprowadzić test z krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Badanie jest szybkie, proste i powinna wykonać je każda osoba.

Jeżeli przeciwciała anty- HCV zostaną wykryte w Twojej krwi to jeszcze nie oznacza, że chorujesz na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Obecność przeciwciał może świadczyć tylko o tym, że miałeś kontakt z wirusem. W celu potwierdzenia aktywnej infekcji należy wykonać dodatkowe badanie wykrywające materiał genetyczny wirusa (RNA HCV).

Zakażenie HCV stanowi obecnie jeden z ważniejszych problemów epidemiologicznych w zakresie chorób zakaźnych w Polsce! 

Pamiętaj, że przeciwko HCV (WZW C) nie ma szczepionki, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań na anty-HCV i wczesne wykrycie zakażenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz