środa, 18 kwietnia 2018

Jeśli jeszcze nie złożyliście Państwo wniosku ...

Tylko do 30 kwietnia!

.
Już tylko niecałe dwa tygodnie do chwili gdy minie możliwość składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego!!


https://malbork.budzet-obywatelski.org/
Budżet Obywatelski kolokwialnie pisząc .. to forma możliwości aktywnego uczestnictwa obywateli w realizacji własnych pomysłów, projektów na rzecz środowiska ... za wydzielone w ogólnym budżecie miasta środki. 
Z tego co mówił burmistrz Marek Charzewski, ma on nadzieję, że w konsekwencji zwiększające się  z toku na rok. Wzorem innych miast Radni będą mogli wykazać się przed społecznością i oddawać suwerenowi coraz większą pulę do dyspozycji. Zobaczymy. 

Czas ucieka

Póki co, czas najwyższy jeśli jeszcze nie złożyliście Państwo wniosku, a nosiliście się z taki zamiarem to przypominamy – czas ucieka!

Dzięki budżetowi obywatelskiemu nie tylko można współrządzić, decydować – to też daje poczucie, że wszyscy jesteśmy za nasze miasto tak samo odpowiedzialni. 
Tego nie trzeba często przypominać, chociaż i radnym, i urzędnikom, i … obywatelom Malborka chyba warto przypominać czasami. Nikt tu nie jest lepszy i "lepszejszy". 

Wszyscy jesteśmy równi - pełniąc swoje role

Nie jest to urawniłowka – kojarzona z niedawnymi czasy. A poczucie obywatelskości, odpowiedzialności. Choć demokracja to dziwny stan, niekoniecznie najlepszy jak wielu pewnie dojdzie do wniosku. Tylko od biedy nie ma lepszego w tej części Europy a alternatywny wybór jeszcze co poniektórzy pamiętają. Gdy tylko o nim pomyślą zrazu przechodzą im ciarki po plecach. Póki co monarchii jakoś spodziewać się chyba nam trudno.

Wyobrażacie sobie Wolną Elekcję w obecnej Polsce? 

Brrr. Ja jakoś nie. Bo to to by się ciągnęło czasu! Za łby się ludziska by brali, krewa lala nie tylko od szlachetnego mordobicia. Bo jakoś walki na argumenty wśród Rodaków, to jakoś mi trudno dostrzec wybiegając myślami w przyszłość. Etc.

Poza tym chwilę po wyborze władcy, by zaraz jakaś grupa dążyła do jego obalenia lub skrytobójstwa Itp. Miałem znajomego Francuza monarchistę (Francuz ale monarchista pełną duszą - dziwne prawda!?). Jego szacunek dla tradycji, dla honoru i wartości ... to nie dla Polaka. W większości, gdy dochodzi do obszaru polityki, potrafimy jedynie wrzeszczeć dobrze i buzię sobie wycierać i tradycją, i honorem, i wartościami. Jakoś to nawet z historii wychodzi koślawo. 

Niemniej ciekawe
  
Już prawie wszystkie formy do tej pory od czasów manipulacji Piłsudzkim i Piłsudzkiego to się jakoś nie sprawdziły. Nie mieliśmy szczęścia czy systemy były traktowane w imię prywaty. Może jak prywata – to ... władca absolutny? Trochę zmodyfikowany, np. arystokracja nie byłaby dziedziczna a z … wyboru monarchy, egzaminów, postawy, szacunku jak w czasach Konfucjusza. 
Eeeech ale i On i Jego idee wcale zagościły w sercach ludzi tamtych czasów i tamtego rejonu świata. Więc co?! – Zostaje nam alternatywna rodem z niedawnych wydarzeń w Gdańsku? Oby nie.

Diabeł komeżkę ubrał 

Cóż, póki się będziemy zastanawiać na kogo w kolejnych wyborach na króla, na „cysoża”, na despotę i czy na fanatyka lubo wyjdzie, że na jakiego hipokrytę pójdą tłumy głosować. Co to się oblepi radiem, telewizją jedną jedyną, obrazkami, krzyżami, różańcami, komeżkę ubierze … i! Moja Babcia dawno, dawno temu powiadała. Diabeł komeżkę ubrał i ogonem na Mszę dzwoni. Coś w tym jest. 

Ale póki co, do Polskich Wyborów Globalnych jeszcze trochę. Te zaś, które się zbliżają pozwalają mieć nadzieje,  że startujących zweryfikują społeczności lokalne. Bo to widać, kto zasuwa jak mrówa a kto chce świecić. 

Pamiętając o Budżecie Obywatelskim

Dlatego póki co, pamiętając o Budżecie Obywatelskim, który od trzech lat funkcjonuje i ma się coraz lepiej. Co widać po dokonaniach Państwa, naszych wspólnych – wszak głosujemy za lub nie. Od chwili uruchomienia jego wielu ma czym się pochwalić. Po parkach nie tylko to widać, po oświetleniach, po tym, że Malbork pięknieje, i pięknieć ma szansę dalej. Więc się nie spóźnijcie Kochani ze swoim projektem. Tylko do 30 kwietnia!
ABAH

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza