środa, 6 listopada 2019

Kranówka

Malborskie H2O 

.
Woda podstawa wszystkiego. Tak zwyczajna, że nie przykładamy do niej zbytniej uwagi jak tylko w znakomitej większości wypadków ... “ile za nią zapłacimy?”. Stąd i wpajamy naszym szkrabom; - “zakręć ten kran!”. Lub wściekamy się na nastolatków okupujących łazienkę. Nieustannie, godzinami “wymywających” zapach, pryszcze, etc. “No bo ciągle leci z kranu woda!”. 

Woda, która “nieco” dalej na południowy wschód od nas – jest już na wagę złota, jeśli nie diamentów. Dziwne, ale i naukowcy mówią, że i Polskę to czeka. Tyle, że jeszcze nie teraz, chociaż pewne symptomy tego procesu dają się zauważyć. 



W Malborku rzutem na taśmę powtarzane jest wśród wielu osób, co kiedyś prawdą poniekąd było, ale … cóż w “prehistorycznych” czasach PRLu. Że … śmierdzi, że ścieki w Nogacie, że ta z kranu do niczego się nie nadaje. Powtarzano, nawet gdyby było czy nie było inaczej, ale takie czasy albo mentalność narodowa - aby narzekać.  

Teraz też starsze pokolenia mają w głowach często, że “kranówy” się nie pija i szlus! A tu … 

Jakiś czas temu, gdańskie wodociągi robiły fajną akcję propagującą picie wody z kranu … wystawiając przy skwerkach centralnych punktów miasta, w nowej wersji - “stare ukochane saturatory z soczkiem”. Dla takiego jak ja – dinozaura, to miód w oczach i smak wspomnień w gębie. 

No i proszę, proszę w Malborku … 


Jak donosi Przedsiębiorstwo Wodne i Kanalizacyjne w Malborku, "zawsze propagowało picie wody z kranu. Potwierdzeniem bardzo dobrej jakości wody w naszym mieście jest zaproszenie PEWiK-u do udziału w kampanii organizowanej przez Wojewódzki Sanepid w Gdańsku pn. "Z kranu piję zdrowo żyję". Jest ona zdrowa i posiada więcej minerałów korzystnych dla organizmu człowieka niż niejedna woda butelkowa (a przy tym nieporównywalnie tańsza). 


Sanepid wybrał do współpracy sześć przedsiębiorstw wodociągowych z całego województwa - w tym z Malborka. To potwierdza tylko, że malborska woda jest jedną z najlepszych na Pomorzu. W ramach kampanii organizowane są w szkołach między innymi lekcje o tym, skąd się bierze woda, dlaczego woda jest niezbędna dla życia, dlaczego warto pić wodę z kranu itd. 

Pierwsza taka lekcja odbyła się w czwartek, już 24 października br. Szkole Podstawowej Nr 3. 

Tam też PEWiK zamontował pierwsze poidełko dla dzieci, by od najmłodszych lat wprowadzać właściwe nawyki żywieniowe. Wkrótce poidełka zostaną zamontowane w kolejnych podstawówkach. W ten sposób PWiK postanowił wzmocnić kampanię i jeszcze bardziej zachęcać do picia wody prosto z kranu". 






informacja: PEWiK Malbork 

A już kilka dni później  
Kampania edukacyjna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 

29 października br. w klasie 4a odbyły się ciekawe zajęcia w ramach kampanii edukacyjnej „Z kranu piję zdrowo żyję”. 

Organizatorem kampanii jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. 

Do współrealizacji tej kampanii wojewódzki Sanepid wybrał sześć przedsiębiorstw wodociągowych z całego województwa (Kwidzyn, Słupsk, Starogard Gdański, Gdańsk Gdynia), w tym PWiK w Malborku. Zajęcia poprowadzili: pracownik Sanepidu – Marzena Doering oraz dyrektor techniczny PWiK w Malborku Dariusz Modzelewski i Robert Zwoliński – sekretarz zarządu. 

Uczniowie obejrzeli dynamiczny film promujący kampanię społeczną picia wody z kranu. Pani Doering mówiła o tym, skąd się bierze woda w kranie, do czego i ile potrzebuje jej nasz organizm, wykonała doświadczenie pokazujące sposoby filtrowania wody. Prowadzący przedstawili argumenty, które mają zachęcić dzieci do zmiany nawyków. Wspólnie przekonywali i udowadniali, iż jest to zdrowsza i tańsza alternatywa dla słodzonych soków czy butelkowanej wody. 

Woda w malborskich kranach jest bowiem zdrowa i smaczna


Wodę z kranu warto pić, ponieważ wspomaga krążenie krwi i nasze serce, buduje nasze ciała, usuwa toksyny z organizmu, reguluje temperaturę naszego ciała, gasi pragnienie i nawilża naszą skórę, poprawia trawienie, daje nam energię, dostarcza dla organizmu cenne minerały jak wapń, potas i magnez, zapewnia sprawne funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawia nasze samopoczucie. Malborski PWiK nadzoruje jakość i bezpieczeństwo wody dostarczanej odbiorcom. Malborska woda jest bardzo dobrej jakości i możemy ją pić prosto z kranu. 


Uczniowie klasy 4a zadawali gościom pytania i prosili o wyjaśnienie różnych spraw związanych z wodą. Dariusz Modzelewski chętnie udzielał wyczerpujących odpowiedzi: 

Woda dostarczana do odbiorców przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Malborku Sp. z o.o. pobierana jest z ujęć podziemnych o głębokości od 90 do 250 m. U zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Kotarbińskiego w Malborku, powstała nowoczesna stacja uzdatniania wody, co przyczynia się do profilaktyki w zakresie ochrony zdrowia. Uzdatnianie polega na redukcji nadmiaru jonu amonowego, żelaza i manganu. 

Woda podawana do miejskiej sieci wodociągowej spełnia wszystkie wymogi Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda posiada stabilny skład, pozbawiona jest zanieczyszczeń mikrobiologicznych – więc nie musi być dezynfekowana. 

Najbardziej odczuwalnym przez Odbiorców parametrem wody, który uległ zmianie, jest wzrost twardość wody, której średnia wartość wynosi ( jak było napisane wyżej) 270 mg CaCO3/l (węglan wapnia), co oznacza, że jest to poziom średni przy dopuszczalnym stężeniu wynoszącym od 60 do 500 mg CaCO3/l. Stężenie to zalecane jest ze względów zdrowotnych, a negatywne odczucia konsumentów wynikają z wieloletnich przyzwyczajeń spożywania wody miękkiej. 


Dyrektor Techniczny zapewnił uczniów, że Zarząd i pracownicy PWiK-u dokładają wszelkich starań, by woda w Malborku była przede wszystkim zdrowa dla mieszkańców, by spełniała wszystkie parametry wymagane przepisami. Zachęcił uczniów i ich rodziców do spożywania wody z kranu jako alternatywę dla wód butelkowanych. Zaznaczył, ze woda dostępna w naszych domach ma nie mniej składników mineralnych niż wody źródlane, a czasem także mineralne, dostępne w sklepach. To woda pochodząca z podziemnego źródła izolowanego geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych i ma potwierdzony stały skład chemiczny korzystny dla zdrowia. Jest też poddawana ciągłej kontroli laboratoryjnej przez niezależne od przedsiębiorstwa służby, a więc jest bezpieczna. 


Uczniowie podziękowali oklaskami Marzenie Doering oraz  Dariuszowi Modzelewskiemu i Robertowi Zwolińskiemu. Bardzo się ucieszyli z podarowanego poidełka, które pracownicy PWiK zamontowali na korytarzu szkoły. Dziękujemy. Pijmy więc wodę na zdrowie!” 
- informacja i zdjęcia: ZS-P nr 1 w Malborku

No i co Państwo na to?! 

Może czas wyciągnąć z piwnicy stare saturatory, odczyścić, "odkadzić", "wykrochmalić" i "odbakterynić". Może w przypływie euforii - Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zezwoli na używanie dziadkowego saturatora z czasu PRLu. Pewnie tak, bo sama też to czyni namawiając do malborskiej kranówki. Gorzej będzie z Instytutem Pamięci Narodowej co to tępi wszystko z czasów naszych dziecięcych lat i jakby mógł, to by pewnie kartki z kalendarzy wyciął nożyczkami, że daty peerelowskie, komunistyczne, itp.. 

A taki saturator to pewnie i gorzej niż sierp i młot, bo symbol Polski peerelowskiej, czasów dzieciństwa wielu ludzi, dzieciństwa skromnego, ale znacznie innego niż te, które próbują poniektórzy kupić od dorosłych za jakiś tam … plus. Do czego? Plus?! 

A H2O płynie i ... już niejaki Heraklit z Efezu (ze starożytnej Grecji,  ur. ok. 540 p.n.e., zm. ok. 480 p.n.e. - nie podlega lustracji IPN) wziął i o głosił co to; “ta panta rhei” - co na j. polski to “Wszystko płynie” oznacza. 

Więc i czas płynie, i te ... i inne płyną, płyną - i się wypłuczą ze złego wszelkiego. No i może stąd to drugie sławetne Heraklita “Δεν μπορείς να μπεις δυο φορές στον ίδιο ποταμό”  
BANWI 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz