Zespół do spraw funkcjonowania w przestrzeni publicznej Miasta Malborka Rodzinnych Ogrodów Działkowych
Jolanta Zawadzka - Piątek
Liczne debaty dotyczące przyszłości ROD-ów koncentrują się głównie na zagadnieniach związanych z Prawem własności gruntów, możliwością wywłaszczenia, ewentualnych odszkodowań, oraz wysokością opłat dzierżawy.
Stanowią łakomy kąsek dla deweloperów, którzy chętnie zagarnęliby te tereny pod budowę kolejnych blokowisk.

Przyczyniają się do redukcji trujących związków chemicznych pochodzenia przemysłowego, obecnych w powietrzu (które są zmorą miast), a także poprawiają tym samym jego jakość - wpływając na poprawę warunków życia i zdrowia mieszkańców.
Dlatego powinno nam wszystkim zależeć aby ogrody były coraz bardziej widoczne i w społeczeństwie zyskały sympatię i uznanie.
I temu powinien służyć program poprawy rozwoju ROD
Niestety społeczność działkowa nie jest zamożna,a ogrody wiekowe. Prezesi borykają się z problemami finansowymi, niejednokrotnie starą, przerdzewiałą infrastrukturą wodną i brakiem zasobów ludzkich.
Często z w/w problemami zostają pozostawieni i mimo ogromnego zaangażowania zarządów, chęci i ciężkiej pracy niewiele są w stanie zrobić.
Zadania
Zadania dla ROD-ów stawiane przez organy nadrzędne często wykraczają poza możliwości ogrodów. Ostatnie wytyczne Krajowej Rady POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (PZD) dotyczące posiadania w każdym ROD budynku administracyjnego całkowicie powaliły na kolana większość zarządów.
Nie lada wyzwaniem jest problem bezpieczeństwa na terenie ROD, zamieszkiwanie bezdomnych w altanach i mierna współpraca z władzami samorządowymi, tudzież służbami porządkowymi.
Zatwierdzona przez samorząd lokalny, zmodyfikowana ustawa śmieciowa mocno uderzyła w i tak już ubogą społeczność działkową, wywołując mnóstwo niepotrzebnych konfliktów z zarządami, które poprzez tą ustawę zostały niejako zmuszone do podwyższenia opłat ogrodowych.
Do niedawna niestety ogrody w strukturach miejskich traktowane były po macoszemu. Dlatego w celu poprawy jakości funkcjonowania ROD zostało powołane przez Prezydium Okręgowe w Gdańsku Kolegium Prezesów. Którego ideą działania jest stworzenie reprezentacji związku w samorządach lokalnych i promowanie ogrodnictwa działkowego w społeczności oraz współpraca ROD nastawiona na realizację polityki oświatowej i inwestycyjnej z miejscowym samorządem organizacjami pozarządowymi.
Ale

Przy podpisaniu porozumienia obecne były delegacje ogrodów malborskich.
Mniemam, że jest to początek zmian i dobrej współpracy, która zaowocuje pięknem naszych ogrodów i poprawą infrastruktury miejskiej, a program rozwoju ROD na stałe będzie wdrożony w plany samorządowców. mam nadzieję, że nasi włodarze mądrze rozważą wszystkie aspekty zanim kolejne ogrody zostaną przekształcone w tzw,nową kompozycję urbanistyczną

ma fundamentalne znaczenie dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Zatem wyniki nadchodzących wyborów do władz lokalnych wpłyną na warunki w jakich poszczególne ogrody będą funkcjonowały w ciągu najbliższych pięciu lat
Dlatego PZD apeluje do wszystkich działkowców nie tylko o uczestnictwo w wyborach, ale również o to, aby przy urnie pamiętali, że stosunek do ogrodów osoby na którą oddadzą swój głos, może mieć olbrzymie znaczenie dla ich małej społeczności
Jolanta Zawadzka - Piątek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz