czwartek, 6 czerwca 2019

"Sie będzie działo" weekendowo w Malborku!

Dni Malborka i Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej ... a to jeszcze nie wszystko!

.
Burmistrz Miasta Malborka i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają 7 czerwca na Dni Malborka 2019. Na scenie koncertowej wystąpią Wanda i Banda, Kompanija i ... Małgorzata Ostrowska!


Małgorzata Ostrowska - jest bez wątpienia jedną z ikon lat 80. I od kilku dekad należy do najciekawszych postaci polskiej sceny muzycznej. Intrygująca, odważna, bezpretensjonalna i najbardziej charakterystycznym żeńskim głosem w Polsce. Wykonawczyni niezliczonej ilości przebojów zarówno z okresu współpracy z zespołem Lombard, jak i solowych „ Szklana Pogoda”, „Adriatyk”, „Ocean gorący”, „Mister of America”, „Mam dość”, „Droga Pani z TV”, „Taniec Pingwina na szkle”, „Gołębi Puch”, „Rzeka we mnie”, „Słowa”, „Szpilki”, „Po niebieskim niebie”, czy w końcu Legendarna „Meluzyna”, na której wychowało się całe pokolenie Akademii Pana Kleksa. W 1999r podczas Festiwalu w Sopocie Małgorzata Ostrowska otrzymała statuetkę „Bursztynowego Słowika” za całokształt działalności artystycznej. W 2007r odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu, a w 2013r podczas jubileuszowego 50 Festiwalu otrzymała tytuł „Ikony Festiwalu Opolskiego”.
Wanda i Banda czyli Wanda Kwietniewska i jej zespół jest wykonawcą hitów takich jak "HI-Fi", "Nie będę Julią", "Fabryka marzeń", "Kochaj mnie kochaj", "Chcę zapomnieć", "Mamy czas" czy "Siedem życzeń". Ekspresja i pozytywne emocje!

Kompanija to grupa osób, których muzyczna przeszłość krążyła wokół różnych stylów muzycznych. Odnaleźli wspólną drogę w tętniącym głosem serca nurcie reggae, który tworzą w swoim własnym, niepowtarzalnym stylu.

Bazą spotkań zespołu jest Trójmiasto. Muzykę Kompaniji wypełniają bogate aranżacje wykorzystujące inspiracje rożnymi nurtami muzyki z dalekich Karaibów. Świadome teksty niosą przekaz, obok którego nie można przejść obojętnie w świecie kultury masowej.

Korzeniami i podwalinami reggae jest kultura Afryki, która później wyrosła na Jamajce. Kompanija wspiera dziedzictwo i duszę Czarnego Lądu ideowo i artystycznie, jednocześnie kierunkując muzykę na swój sposób. Koncerty to świetna dawka pozytywnych wibracji, przesłania oraz energii jedności.

Kompanija (wcześniej Kompanija Sound System) w czerwcu 2018 roku wydała drugi album zawierający 6 nowych utworów. Jego premiera odbyła się 24 czerwca 2018 roku w Wydziale Remontowym w Gdańsku. Zaraz potem muzycy ruszyli na największy festiwal muzyki reggae w Polsce i zagrali w finale Czwórka Reggae Contest, odbywającego się w ramach Ostróda Reggae Festival. Cały rok 2018 wypełniony jest koncertami promującymi nowy materiał grupy. Już w sierpniu spotkany się z Nimi na Reggaenwalde w Darłówku.

Członkowie zespołu:Kacper 'Kameleon' Wiśniewski - wokalMichał 'Mathus' Matusiak - wokalDaniel Kwiatkowski - gitaraPiotr "Janusz" "Juri" "Wiosło" Judziński - basMarek 'Ajss' Malinowski - klawiszeKrzysztof Latawiec – perkusja

***

Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej 7-9 czerwca 2019

.
Od 7 do 9 czerwca w Malborku odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej pod hasłem "Wspólne Dziedzictwo Kultury"

 7-9 czerwca 2019 Malbork stanie się miastem historii i tradycji, zbliżającym kultury różnych narodów i państw, co w obecnej rzeczywistości historycznej jednoczącej się Europy jest priorytetem naszych działań w sferze kultury i integracji młodzieży z różnych stron kontynentu. Starając się być aktywnymi uczestnikami tego procesu, pragniemy jednocześnie utrwalać poczucie tożsamości kulturowej i regionalnej.
Festiwal obok swej rangi artystycznej ma stworzyć możliwość wzbogacenia wiedzy o kulturze średniowiecza dzięki zorganizowanym w jego trakcie warsztatom i prezentacjom.

Celem festiwalu jest szeroka prezentacja osiągnięć i umiejętności amatorskich grup polskich i zagranicznych, prezentujących różnorodne formy kultury dawnej – muzykę, literaturę, rzemiosło, handel, ubiór, sztukę wojenną w unikatowym otoczeniu architektonicznym, jakie stanowi zespół zamku i reliktów Starego Miasta Malborka.
***

"Dzień Otwarty" Archiwum Państwowego w Malborku

.
Pragnąc uczcić 100 rocznicę utworzenia państwowej sieci archiwalnej oraz Międzynarodowy Dzień Archiwów w dniu 8 czerwca 2019 roku, Archiwum Państwowe w Malborku organizuje „Dzień Otwarty”.


Dzień ten poświęcony będzie podniesieniu społecznej świadomości nt. wartości przechowywanego w archiwach dziedzictwa dokumentacyjnego.
Do siedziby Archiwum, przy ul. Starościńskiej 1 (zamek) zapraszamy każdego zainteresowanego w godzinach od 12:00 do 19:00.

Archiwum Państwowe w Malborku swoje obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów rozpocznie o godz. 12.00, od transmisji uroczystości premierowej odsłony serwisu internetowego wszystkich archiwów państwowych „Szukaj w archiwach”, która odbędzie się w Warszawie.
Zaprezentowana zostanie także wystawa pt. „Skarby malborskiego archiwum”, złożona z najcenniejszych i najciekawszych materiałów archiwalnych z zasobu malborskiego archiwum.

Zainteresowani będą mogli także zwiedzać magazyny archiwalne, na co dzień nieodstępne dla osób postronnych.
Zwiedzanie Archiwum będzie odbywać się w 10-cio osobowych grupach, w godzinach: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego też prosimy o wcześniejszy odbiór biletów w Centrum Informacji Turystycznej (ul. Kościuszki 54) oraz w siedzibie Archiwum Państwowego w Malborku (ul. Starościńska 1).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza