Promocja książki Alicji Łukawskiej i Haliny Łukawskiej w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw
.
Jak zwykle w tym miejscu było szczególnie uroczo i sympatycznie. Zainteresowanie mile zaskoczyło zarówno autorki książki jak gospodarzy i organizatorów spotkania.Były m.in znane postaci świata kultury w Malborku, bliskie osoby z rodziny twórczyń i wszyscy ciekawi a głodni podobnych wydarzeń tego kręgu i obszaru.
Książka "Córka organisty" Wspomnienia mieszkanki Pomorza" to już siódmy tom Biblioteki Kwartalnika Prowincja.
- "To szczególne przedsięwzięcie i szczęście dla potomnych - by poznawać dzieje swoich bliskich. Matka (Halina) opowiedziała córce (Alicji) swoje życie, od pracy przymusowej u niemieckiego gospodarza (miała 14 lat), po osiedlenie się na Żuławach i w Malborku.
Wyjątkowe wspomnienia, które mimo swej lokalności, są uniwersalnym fragmentem polskich losów, ale też dowodem, że warto rozmawiać i słuchać swoich bliskich, co może stać się, tak jak w tym przypadku, formą terapii i szansą na odreagowanie traumatycznych doświadczeń." -
Powiedział podczas spotkania, które poprowadził, Leszek Sarnowski, redaktor naczelny kwartalnika „Prowincja” a i o tym napisał w mediach społecznościowych - co właśnie poniżej zamieszczamy. Choć osobiste, ale jakże ciepłe i zachęcające, aby inni szli w ślady pań Łukawskich.
- "Dzięki Pani Halino, że dała Pani radę zmierzyć się ze swoją przeszłością i podzielić się nią z nami, a Tobie Alicja Łukawska, że chciałaś i zdążyłaś to wszystko spisać. Jestem zaszczycony, że mogłem w tym wyjątkowym przedsięwzięciu jako wydawca uczestniczyć."
Wydawca podziękował również redaktor Annie Szade zawiadującą zespołem spółdzielni i przestrzenią Fabryki Inicjatyw za klimatyczny nastrój i miejsce.
BANWI
***Książkę pt. „Córka organisty. Wspomnienia mieszkanki Pomorza” autorstwa Alicji Łukawskiej i Haliny Łukawskiej z Malborka wydało Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Taka Gmina” w serii Biblioteka Kwartalnika „Prowincja”.
„Córka organisty” to wspomnienia Haliny z Kowalskich Łukawskiej (rocznik 1930) spisane, zredagowane i przygotowane do druku przez jej córkę Alicję. Ta skromna biograficzna relacja zahacza jednocześnie o wielką historię, bo jest to także opowieść o trudnych polskich losach. Czytelnik znajdzie tam fakty, które były doświadczeniem całego pokolenia Polaków: biedne, przedwojenne dzieciństwo na wsi, wybuch II wojny światowej, prześladowania i próby wynarodowienia Polaków przez Niemców w czasie niemieckiej okupacji, wypędzenie z domu rodzinnego, wywózkę na roboty przymusowe do III Rzeszy, wyjazd ze swojej małej ojczyzny na Ziemie Odzyskane i w końcu wędrówkę za chlebem do miasta.
Ziemia Dobrzyńska (Osiek nad Wisłą w gminie Obrowo), Prusy Zachodnie/Powiśle (Birkenfelde – dzisiaj Grzymała w gminie Stary Targ), Żuławy (Markusy, Wiśniewo), Bydgoszcz i Malbork – to miejsca, z którymi związany jest los autorki tej opowieści, a także jej licznej rodziny Kowalskich (większość Kowalskich po II wojnie światowej osiadła na Żuławach jako osadnicy, ich potomkowie mieszkają dzisiaj m. in. w Lasowicach Wielkich, Nowym Dworze Gdańskim, Stegnie, Kmiecinie i Elblągu. Halina Łukawska od połowy lat 1980. mieszka w Malborku, jej córka zamieszkała tutaj w 2000 roku. Część rodzeństwa Kowalskich przebywała w Malborku w 1945 roku, zaraz po wyzwoleniu miasta przez Armię Czerwoną, pracując w tworzonej wtedy milicji obywatelskiej.
Współautorką książki jest Alicja Łukawska (rocznik 1959), absolwentka filologii polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, później pracownik naukowy tejże uczelni, dziennikarka prasy lokalnej i krajowej oraz autorka książki „Duchy Kresów Wschodnich” wydanej w 2018 roku przez wydawnictwo Von Borowiecky. Obie autorki mieszkają w Malborku.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz