sobota, 28 kwietnia 2018

Brak lewoskrętu i ulica Boczna jako serwisowa

Czyli rzeczywistość i mapy GDDKiA

.
Grupa przedsiębiorców malborskich z dzielnicy Kałdowa w porozumieniu  z Jarosławem Filipczakiem przewodniczącym  Malborskiej Rady Gospodarczej oraz Zbigniewem Charmułowiczem odpowiedzialnym z ramienia UM Malborka za kontakty z przedsiębiorcami  spotkała się z przedstawicielem  Generalnej Dyrekcji  Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Gdańsku, Bartłomiejem Banachem - Naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem.

Od chwili oddania do użytku drugiej nitki mostu, oraz uruchomienia tamże infrastruktury wjazdu i wyjazdu z Malborka  (DK 22) upłynęło trochę czasu. 

Zniknęły nieustanne korki, nerwówka kierowców. Miasto wypiękniało nawet mimo nieporozumień związanych z nadaniem nazw mostom, dokładaniem do przedwyborczego pieca i paru innych takich tam lokalnych imponderabiliów 


https://www.google.pl/maps/@54.0380899,19.0130373,18z
Nic tylko usiąść założyć łapki na brzuszek 

i patrzeć z samozachwytem i rozrzewnieniem … Niestety chyba że tylko po stronie Generalnej Dyrekcji, bo jakoś nie po stronie Malborczyków, a zwłaszcza tych z Kałdowa.  

Niektórzy zostali pozbawieni prostego dojazdu klientów, 

zmuszeni do przejazdów przez prywatną posesje sąsiadującej  jednej z firm, teoretyczne wytyczenie i narysowanie „zawrotki” na mapie/planach  GDDKiA tej części zakończonej inwestycji. Brak wyobraźni twórców planistów odbijają się czkawką życia – zmuszając do łamania przepisów ruchu drogowego.  Czasami wykonywania niewykonalnych manewrów ciężarówkami z przyczepą. 


- Brak lewoskrętu jest problemem mieszkańców i przedsiębiorców z ulicy Bocznej. – informuje  Marta Falkowska, właścicielka przedsiębiorstwa, którą dotknęły bezpośrednio niedociągnięcia planistów … boleśnie 

- Druga  nitka mostu z jednej strony mieszkańcom służy, z drugiej jednak przedsiębiorcom usytuowanym przy ulicy Bocznej w sposób trwały zaburzyła możliwość dojazdu do ich firm. 
Dzisiejsze spotkanie po naszej prośbie  w Urzędzie Miasta o pomoc, zorganizowane zostało przez Pana Zbigniewa Charmułowicza.

Proszę zwrócić uwagę na zdjęcia - absurd, czyli zakaz wjazdu postawiony zaraz na początku, następny 60 metrów dalej, potem jeszcze kolejny. (zdjęcia również zamieszczone w zapowiedzi tego artykułu - kliknij)   Po wybudowaniu drugiej nitki mostu nie ma do nas, mieszkańców i przedsiębiorców, wjazdu od strony Tczewa w ogóle! Pan Jarosław Filipczak myślę, iż merytorycznie przedstawił wady drugiej nitki mostu. Czekamy na obietnicę pana z GDDKiA i likwidację absurdalnego zakazu wjazdu. Ponoć ma to nastąpić w terminie 30 dni. -Choć Bartłomiej Banach, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem, na początku spotkania podnosił brwi ze zdziwienia, gdy się dowiadywał, że na Bocznej wszyscy jeżdżą dwukierunkowo. Starał się mocą urzędnika przekonać, że tak nie można, bo w planach ona jest jednokierunkowa! To pod wpływem głosów z sali co jest źle i stwierdzeniu jednego z uczestników, że gdy kilka osób mówi to samo a z uporem maniaka pozostaje się przy swojej kwestii co jest … „dobrze i nic nie trzeba zmienić” – warto się zastanowić nad własnym stanowiskiem … - tu przekonaniem swoim. W końcu przyjął argumenty i zgodził się na wizje lokalną. 

Po burzliwej dyskusji 

zgodził się też z obecnymi, że na sześć miesięcy czasu, tytułem próby, zniknie znak, a ulica Boczna będzie miała status dwukierunkowej. 
Nim wyjechali do Kałdowa, omówił plany GDDKiA co do przejazdu przez Malbork drogą Krajową 22 i pracach koncepcyjnych nad planami remontów z tym związanymi w fazie projektowej – czyli całego 2018 roku. Burmistrz Jan Tadeusz Wilk który był rózniez obecny na spotkaniu, naciskał,  aby o tych planach naczelnik WBRDiZR opowiedział. Później przypomniał, żeby mieszkańcy Malborka zgłaszali do Magistratu swoje uwagi, by do sytuacji podobnej jak z ulicą boczną i z manewrowością w jej kierunku – w przyszłości nie doszło.  

Na całość drogi przejazdowej przez Malbork 

zwrócił uwagę Jarosław Filipczak, pokazując na mapie punkty newralgiczne (m.in. skrzyżowania Alei Wojska Polskiego i  ul. Dalekiej oraz  tejże alei z ulicą Nogatową - wyjazdów ze strefy ekonomicznej. Te skrzyżowania jego zdaniem,  które  sprawić mogą problemy w najbliższej przyszłości. 

Warto zgłaszać swoje sugestie do nas odnośnie swoich spostrzeżeń co do DK 22 (przelotu przez miasto)  – by w fazie projektowej na przyszłość zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich sytuacji jak te – proszę o tym napisać koniecznie – powiedział Jan Tadeusz Wilk
Kontakty w tej materii proszą kierować do Urzędu Miasta Malborka: Zbigniew Charmułowicz, tel. 55 629-04-69 kom. 885 689 993, e-mail: z.charmulowicz@um.malbork.pl 
Kłopot w tym, że to chyba tylko jedyna droga póki co, do chwili wyłożenia planów do wglądu projektu modyfikacji DK 22 przez GDDKiA.
K.H
 

.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza