wtorek, 5 maja 2020

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2020

Dzisiaj także obchodzimy

Europejski Dzień Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych

Zrozum inność … to takie proste

.
"Godnie żyć, to cieszyć się wszystkim, co nas otacza, rozumieć bodźce, które pochodzą z zewnątrz otoczenia, funkcjonować w społeczeństwie na równych prawach. Zaburzeni intelektualnie żyją wśród nas. Często różnią się wyglądem, sposobem zachowania, wymowy. Kilka wieków temu Rodzice osób niepełnosprawnych intelektualnie byli odbierani, jako naznaczeni przez Boga, ukarani narodzinami zaburzonego dziecka za ciężki grzech, który popełnili Oni, ich przodkowie.




Dzieci chowane były przed otoczeniem. Ich życie ograniczało się do spędzania czasu w ciemnych izbach, samotnie. Dostawały posiłki, trochę higieny – to wszystko. Bez opieki, czułości nie potrafiły wypowiedzieć słowa, zdania. Nikt nie nauczył ich mowy, gestów, które są formą komunikowania. Przyjacielem była mucha, która wpadała na chwilę przez szczeliny w drzwiach. Wydawała jakiś dźwięk, który przerywał martwą ciszę w niewielkiej izbie. Średnia lat życia nie była zbyt długa. Bez światła, powietrza nie miały szans na trwanie."- z artykułu o tym zagadnieniu,  który warto przeczytać - kliknij link 

Postęp cywilizacji na szczęście zmieniał mentalność ludzi. Ale zadajmy sobie pytanie jak mocno. Czy potrafimy i umiemy (tak naprawdę) odnaleźć się w sytuacjach (Jakże częstych) gdy spotykamy np. rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi u boku i pod ich opieką? W marketach, na ulicy, w przestrzeni publicznej, ba nawet w kościołach na nabożeństwach? 

Jak mocno i czy potrafimy, umiemy do sytuacji, które nas otaczają - odnieść się z empatią i ze zrozumieniem? 

Czy aby nie jest tak, że w oficjalnych deklaracjach, "lajkach" facebookowych etc. jesteśmy jak najbardziej za. Ba a i owszem wyrażamy oficjalnie poparcie! 

Gdy jednak przyjdzie co do czego ... nie potrafimy się w tym wszystkim odnaleźć i rodzi się w wielu z nas np. nieuzasadniona agresja, niechęć ... 
Lubo wyrażane ostentacyjnym "oburzeniem", potępieńczym, karcącym wzrokiem w stosunku chociażby np. do rodzica z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie na zakupach? 
BANWI

A czy wiemy że ... informuje zespół pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego;

Maj jest szczególnym miesiącem dla osób niepełnosprawnych. W tym okresie bowiem obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ale także Europejski Dzień Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. Oba święta przypadają w dniu 5 maja. 





Od kilku lat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy organizował z tej okazji duże imprezy plenerowe, będące ważnymi akcentami na kulturalnej mapie naszego miasta, jednak w tym roku, ze względu na epidemię korona wirusa, nie można zrealizować zaplanowanych obchodów.


- Dla nas, czyli całej społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku, była to okazja do przygotowania trzeciego widowiskowego wydarzenia i radosnego świętowania. W lutym rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej edycji obchodów naszego święta: piosenki, tańce, przedstawienia teatralne, zbieranie prac plastycznych na wystawę rękodzieła. 


W planach było zaproszenie uczniów z zaprzyjaźnionych placówek oraz przygotowanie słodkiego poczęstunku dla gości. Inaugurację, zaplanowaną na 5- go maja, miała rozpocząć msza święta w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dzień później zamierzaliśmy zaprosić mieszkańców miasta na widowisko artystyczne w Karwanie. 

Cel jaki nam przyświecał to łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Kształtowanie tolerancji i solidarności z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i ich rodzinami. Niestety w tym roku impreza nie odbędzie się z powodu obowiązujących zasad bezpieczeństwa. 

Chcemy jednak zadeklarować nasz udział w roku przyszłym i latach następnych, aby efekty pracy naszych uczniów mocno zakorzeniły się w działalność kulturalną miasta. Obecnie, z myślą o naszych podopiecznych realizujemy misję – „Zostań bohaterem w swoim domu”. Tak więc do zobaczenia w przyszłym roku.
informacja i zdjęcia: SOSW Malbork

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz