czwartek, 23 stycznia 2020

Kiedy wszelkie błagania i prośby spełzną na niczym cz. II

Wniosek o zobowiązanie do leczenia odwykowego - krok po kroku


Kiedy już wszystko zawiedzie, a nie wiecie co dalej. Jedynym rozsądnym wyjściem, zapewniającym Wam poczucie bezpieczeństwa i nadzieję, jest złożenie wniosku. Chociaż - to trwającą w czasie procedura, mająca zabezpieczyć ewentualne pomyłki, czy też ukrócająca złe intencje, manipulacje etc. 


W rezultacie czasami jest ostatnią deska ratunku dla wszystkich i uzależnionego (choć sam pewnie w tym czasie pojmuje to inaczej) i dla najbliższych by odzyskać partnera, męża/żonę, ojca/matkę, własne dziecko, super fachowca pracownika, itd. 

Co uruchamia wniosek;

Po złożeniu wniosku, zespół (MKRPA) ds. rozpatrywania wniosków o zobowiązanie do leczenia odwykowego (dalej: Zespół), zwraca się do Policji, Straży Miejskiej, Ośrodka Pomocy Osobom z Problemem Alkoholowym (ustalenie ewentualnych pobytów w Izbie Wytrzeźwień) oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o udzielenie informacji mogących mieć znaczenie w przedmiotowej sprawie. 

Jednocześnie osoba zgłoszona zawiadamiana jest o wszczęciu procedury i wyznaczonym terminie posiedzenia Zespołu. Zgłoszony ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu Zespołu i złożyć wyjaśnienia w sprawie. 

Podczas spotkania, zgłoszony konfrontowany jest z informacjami zawartymi w aktach sprawy oraz motywowany do podjęcia dobrowolnego leczenia odwykowego. Jednocześnie informowany jest, o możliwości zawieszenia procedury, po przedstawieniu zaświadczenia o podjętej terapii. 

Zaświadczenie o realizowanej terapii, Zgłoszony musi dostarczać do Komisji co miesiąc, aż do czasu ukończenia terapii.


Jeżeli Zgłoszony nie podejmuje dobrowolnej terapii lub w ogóle nie zgłasza się na spotkanie, MKRPA poprzez Zespół zleca przeprowadzenie opinii biegłych sądowych z zakresu uzależnień od alkoholu (psychiatry i psychologa). 
Procedury, jakimi kierują się biegli określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2004 r. w sprawie trybu powoływania biegłych, zasad sporządzania opinii oraz warunków i sposobu dokonywania badań w przedmiocie uzależnienia od alkoholu zmienionym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 lipca 2010 r. (Dz.U. z 2010 r. Nr 130, poz. 883)
Po zapoznaniu się z opinią biegłych sądowych – zgodnie z zawartymi wnioskami – MKRPA poprzez Zespół kieruje komplet dokumentów do Sądu Rodzinnego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, lub zawiesza postępowanie (jeśli biegli nie stwierdzają uzależnienia od alkoholu).

Koszty związane z przygotowaniem dokumentacji (przeprowadzenie wywiadu i opinii biegłych) oraz przekazaniem do sądu (opłata sądowa) wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie zobowiązania do leczenia odwykowego ponosi w całości MKRPA. Obsługę administracyjną Komisji, zapewnia (kolokwialnie pisząc) Urząd Miasta - Wydział Spraw Społecznych w Malborku jeśli o ten obszar chodzi i jego jurysdykcje.  W wypadku innych miast, gmin - właściwy im organ samorządowy i podobny, adekwatny wydział.

Na każdym etapie sprawy w MKRPA, zgłoszony ma prawo przedstawić zaświadczenie o dobrowolnie podjętym leczeniu lub ukończenia go w ośrodku terapii uzależnień. Wówczas postępowanie zostaje zawieszone do chwili ewentualnego ponownego złożenia wniosku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Sąd powinien wyznaczyć pierwszą rozprawę w ciągu miesiąca od wpłynięcia wniosku MKRPA o zobowiązanie do leczenia odwykowego uczestnika. 

Jeżeli w danej sprawie brak jest opinii biegłych (ponieważ np. osoba nie zgodziła się na badanie przez biegłych zleconych przez MKRPA lub nie stawiła się na nie), Sąd kieruje taką osobę na badanie. 

Trzeba pamiętać, że postępowanie sądowe może się przedłużać, np. z powodu nieobecności uczestnika, uchylania się od badania przez biegłych, przedstawiania innych dowodów itp. 

Sąd ma uprawnienie do nakazania przymusowego doprowadzenia przez Policję uczestnika na rozprawę, jak również na badanie. MKRPA nie ma wpływu na czas rozpatrzenia sprawy przez Sąd.

Ten etap postępowania odbywa się już bez udziału członków MKRPA (z wyjątkami, gdy Sąd zadecyduje o obowiązku uczestniczenia przedstawiciela MKRPA podczas rozpraw). Sąd może zarządzić obowiązek uczestnictwa na rozprawie osoby sporządzającej opinię w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

Należy podkreślić, że Sąd ma pełną swobodę w ocenie dowodów w sprawie, ale zazwyczaj najważniejszym dowodem – który ma wpływ na jej wynik – jest opinia biegłych.

Sąd może na podstawie zebranych dowodów (opinii biegłych, zeznań uczestnika, świadków, wywiadu Policji) wydać następujące orzeczenie:

  • oddalić wniosek, gdy osoba nie jest uzależniona
  • orzec obowiązek leczenia odwykowego w otwartym (niestacjonarnym) zakładzie leczniczym (czyli poradni) lub w zakładzie zamkniętym (stacjonarnym).

Sąd orzeka o obowiązku leczenia odwykowego w formie postanowienia, od którego przysługuje apelacja. Sądowy obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż dwa lata od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. 

Na czas trwania obowiązku leczenia sąd może ustanowić nadzór kuratora. Ponowny wniosek o zobowiązanie do leczenia odwykowego, można złożyć po upłynięciu trzech miesięcy od momentu ustania obowiązku leczenia.

Należy pamiętać, że wszystkie opisane powyżej działania MKRPA i Sądu w tym przedmiocie, wynikają z obowiązujących w Polsce przepisów, a czas rozpatrywania sprawy wynika z konieczności przestrzegania zasad istniejącego prawa.

w następnym odcinku o tym co to jest leczenie w systemie zamkniętym i czym to się je (czyli co znaczy).
źródło
ABAH 
wyciągi ze skryptów słuchaczy STU
****


Tu można wypożyczyć  adekwatną i przystępną literaturę. I co ważne zrozumiałą i praktyczną, bez jakiejś ściemy. Przypominamy o wielości książek, które wyjaśnią sporo i to językiem dla laików, niosąc potrzebną wiedzę i przystępną dla rodzin, osób które są w związkach. Dla osób, które chcą pomóc innym, a wiedzę czerpią z różnych źródeł. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Malborku  ul. Plac Słowiański 5 (budynek Urzędu Miejskiego), Kierownik Agnieszka Predygier. Telefon 55 272 25 14
e-mail; 
pbwmalbork@pbw.it.pl Godziny otwarcia Biblioteki : poniedziałek - piątek 10:00 - 17:00

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz